8 ciekawych gier pod choinkę (i nie tylko)

Gra pod choinką to bardzo dobry pomysł. Ale nie będę tu polecała gier komputerowych, czy PlayStation. Za to gorąco polecam gry planszowe, których jest na rynku duży wybór – dla dzieci i dorosłych w każdym wieku. Są typowe planszówki, czyli gry z planszą, ale jest też wiele takich, które planszy nie mają, a rozgrywka odbywa się przy pomocy przeróżnych gadżetów. Producenci dbają o estetykę, gry mają często ciekawą szatę graficzną, lub różne elementy o ciekawym kształcie, kolorze, fakturze. Sposoby rozgrywek też są przeróżne – są gry zręcznościowe, strategiczne, są takie, które angażują wyobraźnię i takie w których liczy się refleks. Wiele z nich, całkiem mimochodem, rozwija jakieś umiejętności – liczenie, myślenie logiczne lub strategiczne, wyobraźnię, rozwiązywanie problemów, współpracę. Myślę, że każdy znajdzie wśród gier nie-komputerowych coś ciekawego. Ich dodatkowym ogromnym atutem jest to, że dając je w prezencie juniorowi, możemy dać mu coś jeszcze, coś bardzo cennego: nasz czas, jaki spędzimy na wspólnych rozgrywkach, wspólnotę zabawy, bycie blisko i robienie czegoś razem.

A oto kilka gier, które znam, w które gram i które z całą pewnością mogę polecić:

Dobble

Nie zajmuje wiele miejsca, jest prosta, wciągająca i sprawia frajdę dzieciom i dorosłym. Nie trzeba tu liczyć, ani kombinować strategicznie. Liczy się spostrzegawczość i refleks. Już sześciolatek całkiem nieźle sobie poradzi i może ograć dorosłego, a ubawią się przy tym i dzieci, i rodzice, i dziadkowie.

link do recenzji Juniorowa

c

Suspend

Przypomina bierki – też są tu patyczki i również ważna jest precyzja ruchu. Tyle że w Suspend metalowe patyczki różnej długości się wiesza, uważając, by nie strącić innych. W efekcie powstaje konstrukcja zachwycająca estetycznie, przypominająca nowoczesną rzeźbę artysty o bogatej wyobraźni. Przy okazji to praktyczna lekcja zasad fizyki: dłuższy pręcik jest cięższy niż krótki, ale jeśli umieścimy go bliżej środka ciężkości, to wychyli się mniej.

link do recenzji Juniorowa

Jenga

Klasyka wśród gier. Jeśli jeszcze jej nie macie – koniecznie spróbujcie. Szacuje się że do dziś na świecie sprzedano ponad 50 milionów zestawów do gry w Jengę, co przekłada się na około 2,7 miliarda pojedynczych klocków! Grają w nią dzieci i dorośli z równym zapałem i entuzjazmem. A łomot walącej się drewnianej wieży, który zawsze w końcu następuje, wywołuje salwy spontanicznego śmiechu u wszystkich graczy niezależnie od wieku.

link do recenzji Juniorowa

Plusk!

Podobnie jak Jenga i Suspend wymaga ostrożnych ruchów. Małe elementy łatwo chwyci nawet nieduża dłoń czterolatka. Prosta gra, krótka rozgrywka. A przy okazji ćwiczymy motorykę małą i kilka innych umiejętności. Plusk! ma też tę zaletę, że Junior 8-9 letni ma w niej już takie same szanse na wygraną, jak dorosły, gra nie wymaga bowiem umiejętności, w których dorośli byliby znacząco bardziej biegli niż młodzi gracze.

link do recenzji Juniorowa

Rummikub

Planszowa wersja karcianej gry Remik. Ma proste zasady, które można opanować dosłownie w kilka minut. Nie wymaga kostki do gry, wygrana bardziej zależy od taktyki, niż od szczęścia. Jest jedną z najpopularniejszych gier świata, gra w nią około miliarda osób na świecie. Znakomita rozrywka dla juniora, juniorki i ich rodziców. Rozwija umiejętności liczenia, matematyczną wyobraźnię a także spostrzegawczość.

link do recenzji Juniorowa

c

Jaki to zwierzak?

To gra dla młodszych Juniorów 4-6 latków, dzięki której poznają wygląd i zwyczaje niektórych zwierząt. Przy okazji trenuje refleks, uwagę, koncentrację i… daje mnóstwo frajdy. No i ma dzwonek!

link do recenzji Juniorowa

c

IQ Żelki

Gra jest przeznaczona dla jednej osoby, idealnie więc wypełnia te momenty, kiedy trudno znaleźć partnera do zabawy. Jest wciągająca, przyjemna i daje poczucie sukcesu. Ćwiczy umysł i geometryczne kombinowanie oraz cierpliwość i wytrwałość. A przy okazji jest wyjątkowo ładna.

link do recenzji Juniorowa

c

I na koniec coś dla dorosłych – CV. Co by było gdyby

Plansza, karty, kostki i żetony. Świetna szata graficzna – rysunki Piotra Sochy to dowcipny komentarz do życiowych doświadczeń każdego z nas. Każda rozgrywka to niepowtarzalny scenariusz, a przy okazji pretekst do „rozmów o życiu” i wyciąganiu własnych wspomnień, które ubarwią każde spotkanie towarzyskie.

link do recenzji Juniorowa

c

gry poleca: Elżbieta Manthey

 

8 ciekawych gier pod choinkę (i nie tylko)
5 (100%) 1 głosów

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *