Jeśli szukacie gry o prostych zasadach, w którą może grać 5 latek ze starszym rodzeństwem, rodzicami i dziadkami, to właśnie znaleźliście. Plusk! ma proste zasady, rozgrywka nie trwa długo, a do zwycięstwa potrzebna jest przede wszystkim zręczność i precyzja. I trochę sprytu.

Małe kolorowe drewniane klocki o różnych kształtach układamy w wieżę. Gracze po kolei dokładają po jednym klocku, ale żeby nie było banalnie łatwo, klocek do ułożenia wybiera gracz obok. Wybrany klocek musi mieć jedną cechę – kształt lub kolor – wspólną z tym, który aktualnie wieńczy wieżę. Kto zawali wieżę – dostaje klocki karne, kto układa bezbłędnie – dostaje punkty zwycięstwa w postaci ślicznych błękitnych kryształków.

Rozgrywana według instrukcji gra Plusk! uczy rozpoznawania cech wspólnych, ćwiczy motorykę małą, wymaga trochę kombinowania – jaki klocek będzie łatwy do ułożenia, a jaki sprawi przeciwnikowi trudność. Plusk! ma też tę zaletę, 75921159_4_plusk_1583x1476_FFFFFF_sclże Junior 8-9 letni ma w niej już takie same szanse na wygraną, jak dorosły, gra nie wymaga bowiem umiejętności, w których dorośli byliby znacząco bardziej biegli niż młodzi gracze.

W rozgrywkach dla młodszych Juniorów można uprościć zasady np. ustalając, że każdy z graczy sam wybiera dla siebie klocek do ułożenia na szczycie wieży.

Plusk! to jedna z tych gier, które chętnie zabiera się w podróż – wszystkie rekwizyty mieszczą się w małej metalowej puszce, którą bez trudu zmieścimy w podręcznym bagażu, a do rozgrywki nie potrzeba ani szczególnie dużo miejsca, ani czasu, wystarczy kawałek równej stabilnej powierzchni i 10-20 minut.