Trudno o grę o prostszych zasadach. 54 drewniane klocki, ułożone po trzy, formują wieżę. Gracze po kolei wyciągają klocek za klockiem i układają je na szczycie konstrukcji, która z każdą cegiełką chwieje się coraz bardziej. Kto zburzy wieżę – przegrywa. Emocje rosną wraz z wysokością budowli i eksplodują, gdy ta wali się na podłogę.
Jenga wymaga pewnej ręki i opanowania, i jest grą dla każdego niezależnie od wieku. Czy masz lat cztery, czterdzieści cztery czy osiemdziesiąt, tak samo wstrzymujesz oddech przy wyciąganiu klocka i wyskakujesz w powietrze, gdy wieża się wali.
Grę stworzyła Leslie Scott, Angielka urodzona w Tanzanii, rozwijając zabawę wymyśloną w jej rodzinie na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Do zabawy rodzina używała zwykłych drewnianych klocków, z jakich dzieci zwykle budują zamki i inne budowle. Wersja zaproponowana przez Leslie szybko okazała się rodzinnym przebojem na długie wieczory, a zachęcona sukcesem kobieta postanowiła zaprezentować Jengę światu. Prezentacja miała miejsce w styczniu 1983r. w Londynie w czasie targów zabawek (Leslie Scott specjalnie w tym celu założyła firmę). W roku 1984 grą zainteresował się amerykański przedsiębiorca Robert Grebler, brat bliskiego przyjaciela wynalazczyni, który zdecydował się na dystrybucję Jengi w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Po dwóch latach prawa do Jengi odkupił Hasbro, światowy gigant produkujący gry i zabawki. Koncern do dziś jest ich właścicielem.
Szacuje się, że do dziś na świecie sprzedano ponad 50 milionów zestawów do gry w Jengę, co przekłada się na około 2,7 miliarda pojedynczych klocków. Najwyższą zarejestrowaną wieżę zbudował sam Robert Grebler, którego konstrukcja miała 40 poziomów plus 2/3 kolejnego. Wieża powstała w 1980 roku w czasie gry, do której użyto oryginalnego zestawu Leslie Scott.
Klasyczna Jenga jest zdecydowanie najpopularniejsza, ale nie brakuje wariacji na jej temat. Jenga Boom! to gra, w której klocki ustawione są na specjalnym mechanizmie burzącym wieżę po ustalonym czasie. W Jendze Tetris klocki mają kształt z popularnej gry komputerowej. Można też znaleźć gry inspirowane innymi komputerowymi przebojami: Jenga Angry Birds, Jenga Space Invaders czy Jenga Donkey Kong. Jest też Jenga Giant różniąca się od klasycznej rozmiarami klocków. Można zagrać w Jengę różnokolorową, usuwając tylko klocki określonego koloru a także w wiele innych jej odmian.
Jenga służy rozrywce, ale znane są i całkiem poważne przypadki jej użycia, np. w procesie rekrutacji do pracy. Po pierwszym etapie kandydat jest proszony do poczekalni, w której – niby przypadkiem – kilkoro pracowników rozpoczyna rozgrywkę. Delikwent jest oceniany: czy da się namówić na grę, czy ma poczucie humoru, jest otwarty, naturalny i miły w obejściu. Ponure sztywniaki nie mają szansy na stanowisko. Jenga doskonale się też sprawdza w imprezach integracyjnych.
Pogoda się popsuła? Z telewizora wieje nudą? Brak pomysłu na rozrywkę poza domem? Jenga odmieni każde popołudnie i wieczór. Warto wcisnąć ją do bagażnika na wakacyjny wyjazd, może uratować niejedno deszczowe popołudnie. Uwaga! Silnie uzależnia!
foto: Jonathan
Discover more from Juniorowo
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Twój komentarz może być pierwszy