60 lat temu dzięki prostemu pomysłowi dodania wypustki do plastikowego klocka powstała jedna z najbardziej ekscytujących i popularnych zabawek na świecie – klocki LEGO. Od tej pory zabawa stała się czystą radością, a budowanie daje każdemu dziecku szansę na kreowanie swych własnych, wymyślonych światów i historii.

Grupa LEGO rozpoczęła produkcję plastikowych klocków w 1949 roku, jednak dopiero 9 lat później, w1958 roku powstał klocek LEGO, który znamy dziś. Przez wiele lat powstawały różne wersje, aż w końcu opracowano projekt ikonicznego modelu klocka, który od tej pory nie był już znacząco zmieniany. Unikalny wygląd oraz jakość sprawiają, że dwa klocki LEGO wyprodukowane w odstępie 60 lat mogą wciąż do siebie pasować!

Fakty o klockach LEGO

Ole Kirk Kristiansen, twórca klocków LEGO, był stolarzem i cieślą. Klocki nie były jego pierwszym pomysłem dla dzieci. W 1932 roku rozpoczął produkcję drewnianych zabawek, dbając szczególnie o jakość ich wykonania. Pięć lat później projektowaniem drewnianych zabawek w firmie Kristiansena zajął się jego 17-letni syn Godtfred.

Nazwa LEGO powstała zanim jeszcze Kristiansen zajął się klockami. LEGO pochodzi od dwóch duńskich słów: Leg Godt, co oznacza „baw się dobrze. Firmę produkującą zabawki Ole Kirk Kristiansen prowadził z synami. I to on, a nie młode pokolenie, był orędownikiem innowacji. To on, pod koniec lat 40-tych, przekonywał synów do produkcji plastikowych klocków.

Ole Kirk Kristiansen wyprodukował pierwsze klocki w 1949 roku. Nazywały się Automatic Binding Bricks (klocki samołączące). Cztery lata później ich nazwę zmieniono na LEGO Mursten (po duńsku klocki LEGO) i ukazały się w pięciu kolorach: białym, czerwonym, żółtym, niebieskim i zielonym.

Oryginalne klocki były płaskie, więc miały ograniczone funkcje w zabawie. Można było budować z nich modele, które rozpadały się lub przewracały, gdy się je poruszyło. Gdy dzieci bawiły się płaskimi klockami, nieustannie pracowano nad ich ulepszeniem poprzez dodanie wypustek. W końcu, w 1958 roku projekt klocka LEGO był perfekcyjny, ale klockowy świat nie przestał ewoluować. W 1964 pojawiły się pierwsze precyzyjne instrukcje do zestawów klocków, w 1978 – pierwsze minifigurki, które przez pierwszą dekadę produkcji zawsze były uśmiechnięte, dopiero od serii LEGO Pirates z 1989 roku minifigurki zyskały urozmaicone wyrazy twarzy, nadal jednak wszystkie były żółte, aż do 2004 roku.

Do dziś firma LEGO pozostaje w rękach rodziny Kristiansen, choć oczywiście dziś jest to przedsiębiorstwo o światowym zasięgu działania, prowadzone przez cały zespól specjalistów.

Zabawne fakty

  • Sześć „2×2” klocków LEGO można ułożyć na ponad 915 milionów sposobów.
  • Jeśli zbudujesz kolumnę z 40 miliardów klocków LEGO, dosięgnie ona księżyca.
  • Formy używane do produkcji elementów LEGO są dokładne do 0,004 mm – mniej niż grubość pojedynczego włosa. Dlatego klocki LEGO można łatwo łączyć.
  • Do produkcji klocków LEGO jest wykorzystywanych ponad 60 kolorów.
  • Produkuje się ponad 3700 różnych elementów LEGO (włączając wszystkie typy klocków LEGO i innych elementów).

Budowanie kreatywności przez ponad 60 lat

Klockami LEGO bawią się wszystkie pokolenia, a twórczą zabawą inspirowały się i nadal inspirują kolejne generacje budowniczych, twórców i marzycieli. Tak było w 1958 roku, i tak jest i dziś.

Mimo że Grupa LEGO nieustannie wymyśla nowe możliwości zabawy, pierwotna misja firmy nigdy nie uległa zmianie: budować przyszłość dzieci poprzez kreatywną zabawę i rozwój wyobraźni. Każdego roku Departamenty Obsługi Klienta otrzymują tysiące ciepłych listów od młodych geniuszy kreatywności LEGO, którzy nieustannie przypominają firmie, co jest najważniejsze. Oto przykłady:

– To jest tak, jakbyś mógł przeskoczyć do innego świata, do raju, tylko za pomocą umysłu – Helen, 11 lat.

– Uwielbiam to, ponieważ mogę budować, bawić się i używać wyobraźni – Lincoln, 7 lat.

Tekst na podstawie informacji prasowej, zdjęcia: LEGO

Klocki LEGO mają 60 lat – zobaczcie, jak wyglądały pierwsze zestawy
5 (100%) 3 głosów