Dzieci uwielbiają dostawać prezenty, a koniec roku szkolnego to znaczący moment, więc jest okazja by razem ze świadectwem szkolnym wręczyć im coś jeszcze. Róbmy to jednak z głową, by ten prezent coś znaczył, żeby sprawił frajdę, żeby pasował do okazji i dzieci. Jakie więc powinny być upominki dla uczniów na zakończenie roku szkolnego?

Książka z dedykacją, najlepiej lektura, słownik, albo jakaś ilustrowana encyklopedia. Tak wygląda standard upominków, jakie na koniec roku dostają uczniowie. W niektórych klasach wszyscy, w innych tylko ci z najlepszymi wynikami w nauce. Proponuję jednak odejść od tej słownikowo-encyklopedycznej tradycji w stronę upominków, które naprawdę ucieszą dzieci. Oto kilka podpowiedzi.

Upominki dla uczniów na zakończenie roku szkolnego – prezent od nauczyciela, czy od rodziców?

Koniec roku szkolnego to taki moment, który zamyka jakiś etap, rok wspólnego życia dzieci z nauczycielem, rok pełen wydarzeń, znaczących chwil. Upominki dla uczniów na zakończenie roku szkolnego mogą być pamiątką wspólnych chwil, wyrazem budowanej przez ten rok więzi nauczyciela z uczniami, symbolem jego wiary w potencjał uczniów i w ich przyszłe sukcesy. Takie prezenty coś znaczą, są nie tylko przedmiotem. Jeśli tak ma być, powinny to być upominki od nauczyciela, a nie od Rady Rodziców czy Trójki Klasowej. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby Trójka Klasowa zaangażowała się w przedsięwzięcie, jednak wychowawca powinien brać w nim czynny udział.

Prezent dla wszystkich, czy dla wybranych

Dla wszystkich. Upominki dla uczniów na zakończenie roku szkolnego nie powinny być nagrodą za wyniki w nauce, lecz pamiątką wysiłku włożonego w naukę, rozwój umiejętności i wiedzy. Niech nie będą kolejną formą oceny, lecz wyrazem docenienia pracy, a tę wykonali wszyscy.

Dlaczego nie słownik?

Prezent ma sprawiać frajdę. Żeby dzieci ucieszyły się z upominków, powinno to być coś, co je rozbawi, albo zaciekawi, albo co będą mogły wykorzystać z przyjemnością. I najlepiej od razu. Słownik, lektura na kolejny rok, encyklopedia – nawet pięknie wydane zupełnie nie pasują do atmosfery wakacji, które już tuż tuż. Książka  nie jest złym pomysłem, jednak niech to nie będzie kolejna szkolna cegła, lecz coś, co dzieci z przyjemnością przeczytają w czasie wakacji.

Jeśli nie słownik, to co?

Oto kilka propozycji na upominki dla uczniów na zakończenie roku szkolnego – niektóre mają nawet pewien walor edukacyjny, nie są kosztowne (nie bardziej niż wspomniane już słowniki czy encyklopedie), za to sprawdzone na małolatach.

Książkowe

Książkowy prezent na koniec roku jest dobrym pomysłem, o ile weźmiemy pod uwagę, jaka książka sprawi radość obdarowanym. Jeśli wszyscy mają dostać taką samą książkę, polecam Podróżownik. To połączenie przewodnika turystycznego dla dzieci, pamiętnika i zestawu łamigłówek. Każdemu może przydać się podczas wakacji, a we wrześniu wszyscy mogą przynieść swoje Podróżowniki wypełnione rysunkami, notatkami i pamiątkami z wypraw wakacyjnych. W serii ukazało się 10 podróżowników w tym 4 dotyczące polskich regionów atrakcyjnych turystycznie, 5 o różnych państwach Europy i jeden Podróżownik uniwersalny. Szczegółowy opis serii Podróżowników znajdziecie tutaj.

Książka do czytania – to też dobry pomysł. Niech to jednak nie będzie obowiązkowa lektura z następnej klasy. Powinna być ciekawa, wciągająca, dająca dzieciom dużo przyjemności z czytania. Najlepiej byłoby wybrać dla każdego z uczniów inną książkę, odpowiadającą jego zainteresowaniom. Trudno bowiem znaleźć lekturę, która w równym stopniu zafascynuje wszystkich. Chociaż można próbować – spośród znanych i “przetestowanych na Juniorze” książek polecam szczególnie:

dla 6-8 latków:

Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek Justyny Bednarek,

Przygody w raju – seria książek Moni Nilsson,

Koniberki Weroniki Szelęgiewicz.

dla 7-9 latków – komiksy:

przyrodnicza trylogia Tomasza Samojlika (Ryjówka przeznaczenia, Norka zagłady, Powrót rzęsorka)

komiksy polskich autorów nagrodzone w konkursie im. Janusza Christy

dla 8-10 latków – coś śmiesznego:

Alek Topa. Ale wtopa! Michaela Gerarda Bauera

Hania Humorek – seria książek Megan McDonald

Autograf za milion dolarów oraz inne książki z serii Bzik i Makówka przedstawiają Rafała Witka

dla 11-13 latków – tajemnice i wciągająca fabuła:

Baśniobór Brandona Mulla

Antykwariat pod Błękitnym Lustrem Martina Widmarka

Warto też wziąć pod uwagę audiobooki – na pewno przydadzą się podczas wakacyjnych podróży.

Gadżety wakacyjne

Jeśli zdecydujecie się odejść od prezentów książkowych, polecam coś, co przyda się juniorom podczas letnich wypraw. Może to być latarka, mały plecaczek wycieczkowy lub lornetka. Latarki i lornetki niezłej jakości i w dobrych cenach można zamówić w firmach dostarczających gadżety reklamowe. Oferują one też personalizację takich upominków – np. nadruk nazwy szkoły, logo, herbu lub imienia ucznia. Niewielkie plecaki za równie niewielkie pieniądze (nawet poniżej 20 zł) można kupić np. w dużych sklepach sportowych mających w swojej ofercie również artykuły turystyczne.

Pamiątki sentymentalne

Wymagają nieco więcej czasu na przygotowanie, ale są nośnikami wspomnień na całe życie. Taką pamiątką może być album zdjęć z całego roku (można go zamówić w formie książkowej – jest sporo drukarni oferujących taką usługę, album można skomponować samodzielnie używając prostej aplikacji komputerowej, a potem przesłać do druku). Albo komiks upamiętniający najważniejsze momenty z życia klasy. Narysowany przez wychowawcę, okraszony odpowiednią dawką humoru na pewno spotka się z uznaniem uczniów.

Jeśli macie jeszcze inne pomysły na upominki dla uczniów na zakończenie roku szkolnego, które – jak to mówi pewien dziesięciolatek – nie ciągną za sobą smugi smrodku dydaktycznego, dzielcie się nimi w komentarzach!

c

foto: Pixabay