O upominkach na zakończenie roku szkolnego już wcześniej pisaliśmy. Jeśli zastanawiacie się, czy taki upominek powinni dostać wszyscy uczniowie w klasie, czy tylko wybrani i dlaczego nie polecam upominków stricte edukacyjnych – zajrzyjcie TUTAJ. Dziś kilka świeżych pomysłów, wśród których znajdziecie książkowe nowości dla młodszych i starszych uczniów, drobne gadżety, które lubią dzieci czy upominki o bardziej sentymentalnym charakterze.

Pamiątkowe

Fotoksiążka – jest spaniałą pamiątką wieńczącą rok szkolny. Może składać się ze zdjęć z całego roku, albo z całego okresu szkolnego (jeśli ma to być pamiątka dla uczniów kończących szkołę). Można je zamówić w rozmaitych formatach. Zazwyczaj projektuje się je samodzielnie, a służą do tego bardzo proste aplikacje, w których można dodawać zdjęcia i opisy, planować układ stron i ich graficzną oprawę. Niektóre firmy oferują pełny projekt – przesyła się zdjęcia, fachowcy zajmują się wyborem ujęć, kadrowaniem, rozmieszczeniem na stronach i przesyłają projekt do akceptacji. Gdzie można takie fotoksiążki zamówić? Facebookowicze polecają między innymi takie serwisy jak:

List od nauczyciela– osobisty, skierowany indywidualnie do każdego ucznia z osobna, będący wyrazem tego, że każdego z nich dobrze znacie, doceniacie indywidualne cechy, cenicie indywidualne osiągnięcia. Taki list, czy dłuższa dedykacja na odwrocie zdjęcia nie mają oczywiście być opisową oceną, lecz wyrazem relacji między nauczycielem i uczniem.

Kolaż lub tableau – jeśli macie zacięcie plastyczne, można ze zdjęć zrobić kolaż, dodając zabawne komentarze, dymki, czy ikonki. To taka skrótowa forma fotoksiążki. Taki kolaż można powielić na dobrym papierze – cyfrowe drukarnie pomogą z techniczną stroną tego przedsięwzięcia. Tableau ma w swojej ofercie np. Czerwona Kredka.

Drzewo odcisków palców – to wariacja na temat tableau. Zamiast kompozycji zdjęć mamy tu odciski palców wszystkich uczniów z klasy, podpisane i ujęte w ładną formę, np. drzewa.

Fajne gadżety

Łamigłówki – klasyczna kostka Rubika wciąż fascynuje i może być bardzo fajnym upominkiem. Podobnie jak różnego rodzaju łamigłówki, na przykład takie, gdzie przekładając metalowe lub drewniane elementy trzeba rozłożyć konstrukcję na części, a potem złożyć z powrotem.

Gadżety do manipulowania dłońmi – zabawne gniotki, geometryczne węże, coś, co można wyginać, ściskać, rozciągać, sprytna plastelina… Albo fidget cube – nieduża kostka, na której ściankach umieszczono różnego rodzaju prztyczki, guziczki, przekliki.

Szklane kulki – nie wiem, co takiego jest w szklanych kulkach, ale dzieci je uwielbiają. Co więcej – potrafią bawić się nimi na wiele sposobów. Kilka, czy kilkanaście kolorowych gładkich szklanych kulek zapakowanych w tkaninowy woreczek to ładny i pomysłowy upominek. Na woreczku można zrobić nadruk.

Mapy-zdrapki – wprowadzą akcent podróżniczo-wakacyjny. Taką mapę można pozdrapywać od razu całą, odkrywając poszczególne regiony świata, a można też zdrapywać po kolei te miejsca, w których już się było.

Książki

Jak już kiedyś pisałam – odradzam obdarowywanie uczniów na koniec roku słownikami, encyklopediami, czy zbiorami zadań matematycznych. Choćby były to najbardziej interesujące naszym zdaniem księgi, zupełnie nie pasują do atmosfery początku wakacji i raczej nie sprawią frajdy dzieciom, które po intensywnym roku nauki chcą na dwa miesiące zapomnieć o edukacyjnych obowiązkach. Jednak książka może być znakomitym upominkiem. Polecam Wam kilka nowości księgarskiego rynku dla małolatów:

Poradnik młodego podróżnika i Polska naj… Księga miejsc wyjątkowych – to idealne książki łączące edukację i wakacje. Edukację, bo jest w nich mnóstwo ciekawych informacji, wakacje, bo zawierają wiele praktycznych podpowiedzi i inspiracji, które dzieci będą mogły wykorzystać niemal od razu, wyruszywszy na wakacyjne wyprawy.

Książki do czytania – propozycje spośród niedawno wydanych:

dla I-II klasistów:

Tu jesteśmy Aleksandra i Daniel Mizielińscy

Z naszej recenzji: Dlaczego Europa (jeden z czterech największych księżyców Jowisza) to jajko z niespodzianką? Czemu kosmonauci przygotowują się do pracy w basenie? Czy astronauta to zawód dla ciebie? Wszystko to napisane i narysowane, bo jeśli Mizielińscy to oczywiście ilustracje. Znana i lubiana, przyjazna dla oka kreska. Pobudzające wyobraźnię rysunki oraz przybliżające tajemnice Kosmosu notatki, a ponadto wypowiedzi naukowców związane z ich przedmiotem dociekań lub cennymi przemyśleniami. (TU przeczytasz całą recenzję i dowiesz się, gdzie kupić)

 

Cześć Ziemio! Anna Fiske

Z naszej recenzji: Przełożona z norweskiego wyszukiwanka na mapach świata to jakby skrzyżowanie Map i Mamoko Mizielińskich. Zagadkowe komiksowe rysunki umieszczone zostały na wszystkich kontynentach, morzach i oceanach – od Montrealu, przez Lyon, Norylsk, Ćennaj aż do Mogadiszu. Pełne ciekawych postaci mapy bardzo obrazowo przybliżają zagadnienie stref czasowych. (TU przeczytasz całą recenzję i dowiesz się, gdzie kupić)

 

Maleńkie Królestwo królewny Aurelki Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Z naszej recenzji: Czy każda dziewczynka chce być królewną? Aurelka marzyła o królestwie, zanim zdążyła się nad tym zastanowić, bo… wszystkie dziewczynki go pragną. Bo tak dyktują baśnie i cała popkultura. Bohaterka Maleńkiego królestwa królewny Aurelki pewnego dnia otrzymuje własne królestwo. Próbuje się w nim odnaleźć, ale w końcu odrzuca koronę i dochodzi do wniosku, że bycie królewną to coś innego, niż myślała. Własnej definicji poszuka z księciem Emerykiem. Ich wspólna, pełna przygód droga będzie prowadziła do odpowiedzi na pytanie, czego naprawdę się chce. Aurelka mówi stop schematom, w których się znalazła, które ją blokują, ograniczają swobodę. (TU przeczytasz całą recenzję i dowiesz się, gdzie kupić)

dla III-IV klasistów

Szkoła magicznych zwierząt Margit Auer

Z naszej recenzji: Szkoła magicznych zwierząt to całkiem normalna szkoła. Do czasu. Pewnego dnia pojawia się w niej nowa nauczycielka, której brat jest właścicielem sklepu z magicznymi zwierzętami. Do klasy dołącza też nowa dziewczynka Ida, której nie jest łatwo nawiązać znajomości. Jak to nowej. W tej trudnej sytuacji pomoże jej lisek Rabat podarowany przez właściciela sklepu z magicznymi zwierzętami. Drugie magiczne zwierzę – żółwicę Henriettę – dostaje Benni, chłopiec, który też nie ma w szkole łatwego życia, jest wyśmiewany i brak mu przyjaciół. Misją Henrietty jest wspomóc Benniego. Magiczne zwierzęta trafiają więc do tych dzieci, które bardzo potrzebują przyjaciela. I rzeczywiście stają się ich przyjaciółmi, a nawet pomagają Benniemu i Idzie nawiązać przyjaźń. (TU przeczytasz całą recenzję i dowiesz się, gdzie kupić)

Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych Eliza Piotrowska

Z naszej recenzji: Od prehistorii do współczesności – z jajem. Jak wykorzystać skorupki i dlaczego warto jeść jajka od szczęśliwych kur? To tylko niektóre z pytań, na które można znaleźć tu odpowiedzi. Jajko daje początek życiu, jest obecne w świecie przyrody, ale także w kulturze i w przysłowiach, w architekturze i krajobrazie. (TU przeczytasz całą recenzję i dowiesz się, gdzie kupić)

dla V-VI klasistów

Wyspa Strażnika Burzy Catherine Doyle

Raz na pokolenie wyspa Arranmore wybiera nowego Strażnika Burzy, który dzięki swoim niezwykłym i potężnym mocom chroni obecną na wyspie magię przed wrogami. Nadszedł czas, by Malachiasz Boyle, skryty i ekscentryczny staruszek, ustąpił miejsca nowemu Strażnikowi. Jest jednak coś, co nie chce do tego dopuścić. Mroczna magia ukryta głęboko pod wyspą budzi się, aby ponownie wzniecić pradawną wojnę. Książka zdobyła główną nagrodę w konkursie BAMB (Books Are My Bag) w kategorii middle-grade w 2018 roku oraz była nominowana do National Book TokensChildren’s Book of the Year 2018 i CILIP Carnegie Medal.

Smocza Perła Yoon Ha Lee

Kosmiczna saga z mitologią koreańską w tle, czyli coś z Gwiezdnych Wojen i coś z mitologii Korei. Trzynastoletnia Min pochodzi z prastarego rodu lisich duchów, ale zupełnie na to nie wygląda. By chronić najbliższych przed niebezpieczeństwem, matka zakazała im posługiwania się lisią magią. Min czuje się przytłoczona rodzinnymi zasadami. Nie znosi niekończących się domowych obowiązków, panoszących się wszędzie kuzynów i wiecznie krytykujących ciotek. Marzy, by uciec z rodzinnego Jinju – zapomnianej, ubogiej, pustynnej planety. W końcu wyruszy w dswoją drogę, na której czeka na nią magia, przygody, pokonywanie trudności, mierzenie się z wyzwaniami, dylematy młodego życia.

dla VII-VIII klasistów

Pozłacane wilki Roshani Chokshi

Paryż, rok 1889 – świat stoi u progu ery przemysłu i elektryczności, a zorganizowana w stolicy Francji Wystawa Światowa tchnęła nowe życie w ulice miasta i wydobyła na światło dzienne stare sekrety. W tej metropolii nikt nie śledzi tajemnic tak bacznie jak poszukiwacz skarbów i zamożny hotelarz Séverin Montagnet-Alarie. Kiedy zwraca się do niego o pomoc potężna organizacja, Zakon Babel, Séverin otrzymuje propozycję dostępu do skarbu, który uważał za stracony – do należnego mu dziedzictwa. Będzie jednak potrzebował pomocy specjalistów: matematyczki z długiem do spłacenia, historyka, który nie może wrócić do domu, tancerki o ponurej przeszłości i kogoś, kto jest mu bratem, choć nie łączą ich więzy krwi, i kto chyba za bardzo troszczy się i niepokoi.

Audiobooki – to wyjątkowo dogodny w podróży kontakt z literaturą. Poza tym uczniowie, którzy nie przepadają za czytaniem być może dadzą się skusić na posłuchanie audiobooka, a dobry audiobook może ich wciągnąć w świat literatury i zachęcić do sięgnięcia po książki.

Coś wakacyjnego

Drobne upominki, które przydadzą się podczas wakacji to zawsze dobry pomysł. Można pokusić się o nadruk z logo szkoły, czy symbolem klasy ( jeśli takowe macie), z imieniem ucznia albo z hasłem przewodnim, które będzie się kojarzyło uczniom z przyjemnymi chwilami i inspirowało ich na wakacje. O jakich wakacyjnych gadżetach myślę:

  • mały plecak
  • lornetka
  • latarka

Coś niematerialnego

Koniec roku szkolnego można podkreślić niekoniecznie prezentem, można uczniom podarować coś niematerialnego, co jednak zostanie w pamięci na długo. To może być wspólne klasowe wyjście na pizzę, albo w miejsce, gdzie cała klasa wraz z nauczycielem może się dobrze pobawić – może to być park trampolin, sala zabaw, a może park linowy.