Kiedy dotarła do nas paczka nowych książek, Junior omiótł je wzrokiem i nie zastanawiając się zbyt długo capnął „Hanię Humorek – Wielką księgę psot”. Po czym udał się do swego pokoju i nie było go aż do obiadu. Kiedy zajrzałam do niego, był po uszy pogrążony w lekturze a na dziewięcioletnim obliczu kwitł wyraźny uśmiech. Trochę się zdziwiłam jego wyborem, bo to przecież książka o dziewczynie, a Junior jest w wieku, kiedy podział na dziewczynowe i chłopakowe ma znaczenie. Okazuje się jednak, że Hania Humorek jest w poprzek stereotypów.

– To nie jest dziewczynowa książka, mamo – uświadomił mnie mój syn – to normalna książka, dla ludzi. Fajna jest. I wesoła.

Musiałam cierpliwie poczekać na swoją kolej czytania, żeby się o tym przekonać. Nie trwało to długo, bo Junior pochłonął lekturę błyskawicznie. Fabuła wciągnęła go, narracja bawiła, a duża wyraźna czcionka ułatwiła czytanie.port Hani

Faktycznie. W przypadku Hani Humorek kategorie dziewczynowe/chłopakowe w ogóle nie mają znaczenia. Hania jest wesołą, ciekawą świata, żwawą, energiczną dziewczyną, w której każdy Junior znalazłby kumpelkę. Przydarza jej się mnóstwo przygód – takich, które mogłyby spotkać każdego niemal Juniora i też trochę takich mniej prawdopodobnych, za to bardzo zabawnych. Opowieści o Hani Humorek przypominają mi amerykańskie komedie familijne – akcja, humor, jakiś pościg, wielkie zamieszanie, tu i ówdzie jakaś tajemnica lub zagadka. Bez morałów czy głębokiego spojrzenia w emocje. Zabawa i rozrywka to jedna z ważnych funkcji literatury. Hania Humorek świetnie się w tej funkcji sprawdza, o czym świadczy uśmiech na twarzy nieletniego czytelnika.

Na „Wielką księgę psot” składają się dwie historie: „Hania Humorek i wakacje z dreszczykiem” oraz „Hania Humorek i wielki pech”. Pierwsza to opowieść o wakacjach, które dla Hani zapowiadają się fatalnie, okazuje się jednak, że lato spędzone w domu może obfitować w niezwykłe wydarzenia. Można nawet wytropić Wielką Stopę! W historii wielkiego pecha poznajemy moc szczęśliwej monety, zasady konkursu literowania, jedziemy z Hanią na wycieczkę do Waszyngtonu i gonimy oswojoną świnkę.

Autorką serii o Hani Humorek jest Megan McDonald. Jako najmłodsza z pięciu sióstr, wychowywana w rodzinie świetnych gawędziarzy, rzadko mogła dojść do słowa. Postanowiła więc spisywać swoje historie. Książki o Hani Humorek zilustrował Peter H. Reynolds (ten od Kropki!), a jego rysunki niewątpliwie dodają uroku i humoru tym opowieściom.

c75920802_wielka-ksiega-psot-hania-humorek_549x682_FFFFFF_scl

Wielka księga psot. Hania Humorek

autorka: Megan McDonald

ilustracje: Peter H. Reynolds

Wydawnictwo EGMONT

Juniorowo rekomenduje tę książkę dla Juniorów w wieku 7+

c

recenzuje: Elżbieta Manthey

Hania Humorek – Wielka księga psot
5 (100%) 1 głosów