Zobaczyłam ten film podczas konferencji, zaraz po wystąpieniu Geralda Hüthera. Siedziałam w fotelu kinowym nieruchoma jak Sfinks, prawie nie mrugając. Niektórzy mówią, że to nudny film. Fakt, nie ma w nim wartkiej akcji, ale chyba nie tego oczekujemy od dokumentu. Film dokumentalny ma prowokować do myślenia. “Alfabet” Erwina Wagenhofera robi to znakomicie!

“Alfabet” pokazuje współczesny system edukacji w różnych odsłonach: chińskiej szkoły, unschoolingu, zawodowych perspektyw młodego człowieka, refleksji doświadczonego szefa HR, testów PISA… Każdy z bohaterów niesie jakąś ważną historię, każdy ma swoje racje. Wszyscy zaś pokazują, że decyzja o tym, w jaki sposób będzie edukowane nasze dziecko, gdzie i przez kogo, jest fundamentalnym momentem dla życia młodego człowieka. Od niej bowiem zależy, czy dziecko będzie mogło wykorzystać swój talent i potencjał poznawczy i przez kolejne lata rozkwitnie ku swemu szczęściu i spełnieniu, czy też spędzi życie jako jeszcze jeden systemowy klon, może nawet nagradzany dyplomami i medalami, ale czy szczęśliwy?

Rodzice powinni zobaczyć ten film, żeby decyzję o edukacji dzieci podejmować ze świadomością jej wagi i konsekwencji. “Alfabet” to nie instrukcja postępowania, ale inspiracja do myślenia.

Sir Ken Robinson, ekspert od spraw edukacji, otwarcie przyznaje, że współczesny świat w sposób systematyczny niszczy potencjał wyobraźni zarówno w dzieciach, jak i w dorosłych. Yang Dongping, profesor z pekińskiego Institute of Technology, narzeka na coraz silniejsze traktowanie edukacji w Chinach w kategoriach rynkowych, co wciąga dzieci w niebezpieczną spiralę współzawodnictwa. Z drugiej strony niemiecki specjalista w tej dziedzinie – Andreas Schleicher dostrzega zalety wprowadzenia międzynarodowych standardów w zakresie testów, bo dają one równe szanse dzieciom. Tego typu rozwiązanie krytykuje jednak niemiecki badacz mózgu Gerald Hüther, a także francuski kreatywny edukator dzieci Arno Stern, którego syn André nigdy nie chodził do szkoły, a świetnie daje sobie dziś radę, jak również Pablo Pineda Ferrer, znany z filmu “Ja też!” pierwszy student z syndromem Downa, któremu udało się ukończyć uniwersytet.

(fragment opisu filmu ze strony Against Gravity)

Kiedy seans się skończył, pozostałam z poczuciem, że mamy wiele do zrobienia, by stworzyć naszym dzieciom dobre warunki do rozwoju ich pięknego potencjału. Jednocześnie rosło we mnie przekonanie, że bardzo dużo zrobić mogę. Ja – rodzic. Duża zmiana zaczyna się od jednej, drugiej, kilku decyzji. Dotyczących nie całego systemu edukacji, lecz mojego dziecka, mojej rodziny. Wielki potencjał w naszych rękach. I równie wielka odpowiedzialność – przed naszymi dziećmi.

c alfabet_1

“Alfabet” reż. Erwin Wagenhofer, Austria/Niemcy 2013, 107 min.

c

foto: Against Gravity