Zlatko wsypuje piasek do swoich piłkarskich butów. Potem go wysypuje. Z piasku robi się spory kopiec. To dość nudne zajęcie, ale Zlatko często się nudzi. Nikt na osiedlu nie chce się z nim bawić. To początek serii książek Przygody w raju autorstwa Moni Nilsson.

Wszyscy chłopcy na osiedlu godzinami grają w piłkę nożną. A Zlatko nie. Inne dzieciaki uwielbiają wspinać się na drzewa, biegać, skakać… A Zlatko nie. Dlatego jego bracia i koledzy lekceważą go. Zlatko jest samotny. Pewnego dnia jednak poznaje Bezę.

przygody w rajuZakamarkowa seria Przygody w Raju to opowieści o dziecięcej codzienności w podmiejskim osiedlu. O codzienności wypełnionej tym, co istotne z punktu widzenia siedmiolatka. O pierwszej prawdziwej przyjaźni, o porażkach, o zabawie, lęku, radości, dziwnych dziecięcych pomysłach, o wyobraźni, która pozwala dotykać nieba i o jej braku, który powoduje wielkie zamieszanie… Są tam Sprawy Wielkiej Wagi, są też zupełnie powszednie szczegóły i postacie, które wypełniają rzeczywistość osiedla Raj widzianą oczami siedmiolatków: tatuażysta w swoim studiu, Śruba grzebiący w śmietnikach w poszukiwaniu puszek, tata Bezy, który jest szefem sali, więc musi wszystko wiedzieć, tata Zlatka – wielki fan futbolu, Ali – wesoły właściciel sklepu i miejscowi chuligani.

raj_1_najlepsi-przyjaciele3_700pxZlatko i Beza codziennie dowiadują się czegoś ważnego, na przykład że kiedy chce się odwiedzić przyjaciela, trzeba najpierw powiedzieć o tym rodzicom. Albo tego, na ile paczek ciastek wystarcza kieszonkowe od mamy i jak to zrobić, by wystarczyło na dwie.

Przygody w Raju to nowa seria Moni Nilsson – autorki książek o Tsatsikim. Opowieści o Zlatku i Bezie napisała tak, jakby doskonale pamiętała siebie siedmioletnią. Z wielkim wyczuciem tego, co ważne dla dzieciaków w tym wieku, z czego składa się ich świat i czemu poświęcają swoją uwagę.

Książki z serii Przygody w Raju Juniorzy z powodzeniem mogą czytać samodzielnie – lekturę ułatwią proste zdania i kompozycja graficzna książeczek (umiarkowana ilość tekstu na stronie uzupełniona ciekawymi ilustracjami), a ciekawa fabuła wciągnie z pewnością (sprawdzone na moich Juniorach!).

c

przygodywrajuSeria Przygody w Raju, napisana przez Moni Nilsson, zilustrowana przez Elin Lindell

Wydawnictwo Zakamarki

c

recenzuje: Elżbieta Manthey

ilustracje: Wydawnictwo Zakamarki