Krótkie dni i niezbyt przyjemna pogoda jesienią i zimą częściej zatrzymują nas w domu. Wolne dni – weekendy, święta czy ferie – to czas, który nareszcie można spędzić z dziećmi. Tylko… Często okazuje się, że nie bardzo mamy pomysł, co robić, a bawić się w dziecięce zabawy nie bardzo mamy ochotę. Są jednak takie aktywności, które mogą być ciekawe, przyjemne, a nawet pożyteczne i dla dzieci, i dla dorosłych. Osobiście nigdy nie byłam wielbicielką zabaw “w dom”, czy ścigania się samochodzikami. A jestem przekonana, że rodzic w zabawie z dzieckiem też musi znajdować frajdę. Szukałam więc takich zajęć, w których i moje dzieci, i ja znajdowaliśmy przyjemność. Oto kilka pomysłów:

Zabawa w przebieranie

Jeśli pozwolicie dzieciom skorzystać z waszej garderoby, z pewnością wymyślą niezwykłe stylizacje. Mogą urządzić pokaz mody (bądźcie wtedy entuzjastyczną publicznością), możecie zrobić sesję foto, a zdjęcia przesłać dziadkom. Starszym małolatom można rzucić wyzwanie – mogą np. przebrać się za jakąś postać z obrazu (dzieła malarzy znajdą w internecie), albo z filmu. Ciekawe, czy zgadniecie, za kogo się przebiorą.

Przy okazji możecie niepostrzeżenie zrobić garderobiane porządki, poprzymierzać dawno nie noszone ciuchy, sprawdzić, co trzeba “zarchowizować”. Polecam jednak zaangażowanie w przebieranki na całego – przecież dorośli też mogą poszaleć.

Gry planszowe kooperacyjne

Planszówki są świetną rodzinną rozrywką, a te kooperacyjne to mój ulubiony typ. Te, które sami wypróbowaliśmy i spodobały się i nam, i dzieciom opisałam tu: https://www.juniorowo.pl/gry-planszowe-kooperacyjne-swietna-zabawa-ktora-rozwija-wspolprace-zamiast-rywalizacji/. Jest wśród nich gra “Pandemia” – zastanawiałam się, czy nie popełniam gafy polecając ją w czasach covidowych, ale doszłam do wniosku, że ta gra może być bardzo pomocna zarówno w zrozumieniu mechanizmu rozprzestrzeniania się chorób i zapobiegania im, jak i w oswojeniu tematu przez zabawę.

Spośród gier rywalizacyjnych nasze ulubione to: “Wsiąść do pociągu” (z wieloma wariantami i dodatkami), “Domek”, “Budowa miasta”, “Siedem cudów” (również obfitująca w dodatki).

Polecam też grę towarzyską “Integracja” – u nas przyciągnęła do stołu starsze nastolatki (!), a to nie są istoty rwące się do spędzania czasu z dorosłymi.

Filmy dokumentalne

Na platformach streamingowych znajdziecie szeroki wybór filmów dokumentalnych. Są wśród nich takie, które może obejrzeć już 7-latek, są takie dla 13+ latków i dla jeszcze starszych widzów. Wybór jest spory, ja polecam dziś dwa:

„Tańcząc z ptakami” – widowiskowy dokument przyrodniczy o niesamowitych tańcach godowych ptaków. Nie wiem, co wygląda bardziej zadziwiająco – same ptaki, czy ich pląsy. Barwne sceny mogą z powodzeniem rywalizować z internetowymi filmikami o śmiesznych kotkach. Zobaczcie sami. Film dla widzów w każdym wieku. Gdzie można go obejrzeć – sprawdzicie na Upflix (https://upflix.pl/film/zobacz/dancing-with-the-birds-2019)

Zobaczcie trailer:

„Lego House. Dom z klocków” – kawałek Danii szczególnie interesujący małolaty może zagościć w naszych domach. Film „Lego House” to dokument o tym, jak powstawał niesamowity dom lego, nowa atrakcja Legolandu w Billund. Cały film dostępny jest na YouTube:

Do poczytania

Jeśli po obejrzeniu filmu „Lego House” małolaty będą chciały dowiedzieć się więcej o najsłynniejszych klockach świata, podsuńcie im, albo poczytajcie wspólnie, nasz artykuł o historii klocków Lego: https://www.juniorowo.pl/klocki-lego-maja-60-zobaczcie-wygladaly-pierwsze-zestawy/ Dowiecie się z niego ciekawych faktów i zobaczycie zdjęcia historycznych zestawów.

Możecie też zachęcić dzieci – zarówno te młodsze, jak i starsze – żeby wyciągnęły swoje zestawy Lego i zbudowały z nich coś całkiem nowego. Przyłączycie się do nich?

Domowe eksperymenty naukowe

Jajka, ocet, woda i sól – tyle wystarczy, żeby zrobić kilka bardzo interesujących eksperymentów. Są proste i bezpieczne. Eksperymentować można też z samą wodą i różnymi stanami jej skupienia.

Dokładne opisy znajdziecie tu https://www.juniorowo.pl/lekcja-z-jajem/ i tu: https://www.juniorowo.pl/20-tworczych-zabaw-lodem/

Kreatywne DIY

Domek dla lalek można zrobić z tego, co znajdziecie w domu – pudełek, sklejek, nakrętek, opakowań wszelkiego rodzaju, skrawków materiału. A poszukiwania surowca budowlanego można prowadzić w trakcie domowych porządków, nieprawdaż?