Szkoły starają się stanąć na wysokości zadania i zorganizować dzieciom naukę w domu. Ale zadawanie uczniom “materiału do przerobienia” samodzielnie to nie jest wsparcie, tylko obciążenie – oby nauczyciele o tym pamiętali. Nauka w domu, kiedy szkoły są zamknięte nie powinna wyglądać tak, że dzieci mają najdłuższą w życiu listę zadań domowych do odrobienia, a rodzice wskakują w rolę żandarmów pilnujących, żeby te zadania zrobiły. Możemy zagospodarować dzieciom czas w domu w sposób twórczy, interesujący, mądry i niebanalny nie kopiując szkoły w domu. Pozwólcie dzieciom w czasie, który jest trudny, kiedy powinniśmy wszyscy dbać o siebie, wysypiać się i wspierać emocjonalnie, poodkrywać świat w inny sposób. Jak? Będziemy podsuwać wam pomysły i ciekawe źródła, które mogą pokazać, że nauka, dowiadywanie się różnych rzeczy, może być naprawdę fajne. 

Razem z popularnonaukowym blogiem Crazy Nauka będziemy codziennie opracowywać i publikować zestaw propozycji zabaw, filmów, artykułów, książek, gier, aplikacji i co tam jeszcze znajdziemy i wymyślimy ciekawego, co można wykorzystać, by mądrze i naprawdę fajnie spędzić czas w domu. Bo to chcemy też bardzo podkreślać – W DOMU to znaczy, że w okresie zagrożenia koronawirusem ograniczamy nasze bezpośrednie kontakty ze światem. Dzieci nie chodzą do szkoły między innymi dlatego, że najbezpieczniejsze będą w domu. Odkładamy więc wyprawy do centrów handlowych, odwiedziny u znajomych i harce na placu zabaw. A my was przekonamy, że czas w domu nie jest nudny, wręcz przeciwnie.

Dziś pierwszy zestaw naszych propozycji i pomysłów: 

Zabawa w przebieranie

Jeśli pozwolicie dzieciom skorzystać z waszej garderoby, z pewnością wymyślą niezwykłe stylizacje. Mogą urządzić pokaz mody (bądźcie wtedy entuzjastyczną publicznością), możecie zrobić sesję foto, a zdjęcia przesłać dziadkom. Starszym małolatom można rzucić wyzwanie – mogą np. przebrać się za jakąś postać z obrazu (dzieła malarzy znajdą w internecie), albo z filmu. Ciekawe, czy zgadniecie, za kogo się przebiorą.

Gry planszowe kooperacyjne

Jeśli macie w domu swoje ulubione planszówki – to dobry czas, żeby je wykorzystać. Jeśli nie macie, albo potrzebujecie nowych inspiracji w tym zakresie, polecamy wam gry kooperacyjne, które sami wypróbowaliśmy i spodobały się i nam, i dzieciom. Przeczytacie o nich tu: https://www.juniorowo.pl/gry-planszowe-kooperacyjne-swietna-zabawa-ktora-rozwija-wspolprace-zamiast-rywalizacji/. Jest wśród nich gra “Pandemia” – zastanawiałam się, czy nie popełniam gafy polecając ją, ale doszłam do wniosku, że ta gra może być bardzo pomocna zarówno w zrozumieniu mechanizmu rozprzestrzeniania się chorób i zapobiegania im, jak i w oswojeniu tematu przez zabawę.

 

Gry można zamówić przez internet (ze względu na sytuację wirusową, rekomenduję dostawę do paczkomatu). Gry planszowe z pewnością jeszcze wrócą w naszych inspiracjach na dobrze spędzony czas z dziećmi w domu.

Filmy

Na platformie Netflix znajdziecie szeroki wybor filmów dokumentalnych. Są tu takie, które może obejrzeć już 7-latek, są takie dla 13+ latków i dla jeszcze starszych widzów. Kolekcja jest bogata, my polecamy dziś dwa:

„Tańcząc z ptakami” – widowiskowy dokument przyrodniczy o niesamowitych tańcach godowych ptaków. Nie wiem, co wygląda bardziej zadziwiająco – same ptaki, czy ich pląsy. Zobaczcie sami. Film dla widzów w każdym wieku. Zobaczcie trailer:

„Lego House. Dom z klocków” – do Danii teraz się nie wybierzemy, ale kawalek Danii szczególnie interesujący małolaty może zagościć w naszych domach. Film „Lego House” to dokument o tym, jak powstawał niesamowity dom lego, nowa atrakcja Legolandu w Billund. Zobaczcie trailer tu, a cały film dostępny jest na Netflixie:

 

Do poczytania

Jeśli po obejrzeniu filmu „Lego House” małolaty będą chciały dowiedzieć się więcej o najsłynniejszych klockach świata, podsuńcie im nasz artykuł o historii klocków Lego: https://www.juniorowo.pl/klocki-lego-maja-60-zobaczcie-wygladaly-pierwsze-zestawy/ Dowiedzą się z niego ciekawych faktów i zobaczą zdjęcia historycznych zestawów.

Możecie też zachęcić dzieci – zarówno te młodsze, jak i starsze – żeby wyciągnęły swoje zestawy Lego i zbudowały z nich coś całkiem nowego.

Domowe eksperymenty naukowe

Jajka, ocet, woda i sól – tyle wystarczy, żeby zrobić kilka bardzo interesujących eksperymentów. Są proste i bezpieczne. Dokładny opis znajdziecie tu: https://www.juniorowo.pl/lekcja-z-jajem/

Historia dla nastolatków

Kanał YouTube „Historia bez cenzury” to historia opowiedziana dynamicznie, ciekawie i wprost do nastolatków. „Historia jest ciekawa, zależy tylko kto i o czym opowiada” deklarują twórcy kanału. Dzięki tym filmom wreszcie wiadomo, co z czego w historii wynika i dlaczego działo się to, co się działo. Pokażcie ten kanał waszym nastolatkom, a myślę, że spojrzą na hstorię inaczej niż dotąd. https://www.youtube.com/user/HistoriaBezCenzuryMB

Możecie zacząć na przykład od obejrzenia filmu o bitwie pod Grunwaldem. Jeśli nastolatki wciągną się w tą specyficzną narrację, mogą łyknąć sporo historycznej wiedzy świetnie się przy tym bawiąc:

Kreatywne DIY

Domek dla lalek można zrobić z tego, co znajdziecie w domu. Podpowiedzi i instrukcje znajdziecie na blogu ZróbToSamki: Jak zrobić prosty domek dla lalek? http://zrobtosamki.pl/2020/01/jak-zrobic-prosty-domek-dla-lalek/

 

#NIEferie

Inspiracje i pomysły, które znajdujemy i wymyślamy dla was razem z Crazy Nauką znajdziecie też na stronie NIEferie.pl oraz na profilu NIEferie na facebooku. #NIEferie to zainicjowana przez Juniorowo i Crazy Naukę akcja społeczna, której celem jest dzielenie się pomysłami i źródłami, które pomogą mądrze, ciekawie, niebanalnie i bezpiecznie spędzić czas z dziećmi w domu.