Dziecko czerpie wiedzę o świecie z najbliższego otoczenia. Zadaniem dorosłych jest tworzenie odpowiednich warunków i zachęcanie go do wnikliwych obserwacji. Zabawy z lodem – badawcze, sensoryczne i plastyczne – są dla dzieci niezwykle atrakcyjne. Mogą polisensorycznie doświadczać, eksperymentować, odkrywać, kreować i bawić się! Oto 20 ciekawych aktywności z wykorzystaniem lodu i niskiej temperatury. Można je wykorzystać w domu, jako pomysły zabaw z dziećmi, a także w szkole czy przedszkolu, np. podczas lekcji o stanach skupienia wody, lub jako element zajęć plastycznych. Zabawy powinny odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej, a najlepiej, kiedy dorośli poeksperymentują razem z dziećmi i też będą się dobrze bawili.

Badanie cech lodu

Przygotujcie wiele lodowych kostek. Badajcie lód wielozmysłowo: dotykajcie, liżcie, zamykajcie w dłoni, pocierajcie, oglądajcie pod światło i przez lupę, stukajcie kostkami o siebie… Zbadajcie empirycznie jakie ma właściwości, opisujcie je i nazywajcie: bezbarwny, przezroczysty, zimny, gładki, wilgotny, śliski, twardy, rozpuszcza się w wodzie itp.

Lodowe kostki

Wodą zabarwioną bibułą lub barwnikami spożywczymi zalejcie zagłębienia w pudełku po czekoladkach. Zamroźcie. Wyłuskajcie lodowe grudki i pobawcie się nimi.

Lodowa grzechotka

Wrzućcie kilka kostek lodu do szczelnie zamykanego, plastikowego pudełeczka. Potrząsajcie rytmicznie.

Pływanie lodu

Kilka kolorowych kostek lodu wrzućcie do słoika z zimną wodą. Zamieszajcie i obserwujcie.

Wyławianie lodu

Wsypcie kilka kostek lodu do plastikowej miski i wyławiajcie palcami, łyżką, szczypcami itp.

Poszukiwanie lodu

Wsypcie kilka kolorowych kostek lodu do plastikowej miski i pokryjcie je pianką do golenia. Poszukujcie kostek i wyławiajcie je dłonią. Możecie używać tylko lewej lub tylko prawej ręki.

Barwienie lodem

Wyłóżcie dno tacy płatkami kosmetycznymi (lub watą). Wyłóżcie kolorowe kostki lodu
i obserwujcie. Przenoście kostki lodu łyżeczką lub szczypcami.

Rysowanie lodem

Rysujcie kolorowymi kostkami lodu po papierze lub płótnie. Obserwujcie ślady.

Witraż lodowy

Zabarwioną wodę wylejcie na niewielkie płaskie talerzyki plastikowe. Zanurzcie w wodzie część gumki recepturki (sznureczka, drucika) i wystawcie na mróz (lub wstawcie do zamrażalnika). Usuńcie talerzyki. Popatrzcie na świat przez lodowe witrażyki. Powieście je na drzewku lub krzewie i podziwiajcie. Obserwujcie jak wpływa na nie pogoda.

Witraż lodowy kolorowy

Różnokolorowe kostki lodu ułóżcie na plastikowym talerzyku, zalejcie zimną wodą i wystawcie na mróz (lub wstawcie do zamrażalnika). Usuńcie talerzyki, ustawcie witraże pionowo i podziwiajcie.

Witraż lodowy warzywny

Na plastikowym talerzyku ułóżcie kompozycję z kawałków warzyw, zalejcie wodą. Zamroźcie. Podziwiajcie. Powieście lub… wrzućcie do zupy. Zróbcie także witraż lodowy owocowy.

Lodowe kule

Do gumowych baloników wlejcie wodę w kilku kolorach. Zwiążcie i zamroźcie. Usuńcie (rozetnijcie) balony, podziwiajcie kolorowe kule i pobawcie się nimi.

Malowanie lodu

Zamroźcie czystą wodę w dużym, płaskim naczyniu. Malujcie lód rozwodnionymi farbami: pędzlem, palcami, kroplomierzem, łyżeczką, spryskiwaczem. Obserwujcie. Potem posypcie odrobinę soli (najlepiej gruboziarnistej). Obserwujcie.

Lodowa pułapka

Eksperymentujcie z zamrażaniem. Zamroźcie własne kompozycje z koralików lub klocków, gumową zabawkę, kawałek folii aluminiowej itp.

Lód w butelce

Plastikową  butelkę przezroczystą napełnijcie w 1/3 zimną wodą, dodajcie kilka kropel tuszu i natychmiast zamroźcie. Podziwiajcie. Efekt zależy od rodzaju barwnika i temperatury.

Przyrodniczy collage lodowy

W płaskim naczyniu ułóżcie materiały przyrodnicze ( kasztany, żołędzie, gałązki, nasiona, szyszki, liście, mech itp. ) i zalejcie wodą. Wystawcie na mróz. Wyjmijcie z naczynia, postawcie i podziwiajcie.

Lód w oleju

Przygotujcie płaskie jednokolorowe naczynie w jasnym kolorze. Pokryjcie dno niewielką warstwą oleju. Wysypcie kolorowe kulki lodowe i obserwujcie co się dzieje. Możecie zamieszać kulki.

Lodowe bryły

Zabarwioną wodą wypełnijcie w połowie woreczki strunowe i zamroźcie “na płasko”. Po usunięciu woreczków próbujcie układać je jedne na drugich, ślizgać po płaskich powierzchniach, zderzać, roztapiać wodą, rozbijać itp.

Klocki lodowe

Zamroźcie kolorową wodę w niewielkich naczyniach o różnych kształtach. Usuńcie naczynia. Bawcie się lodowymi klockami. Budujcie wieże lub układajcie mozaiki.

Domowe lody

Zróbcie domowe lody!

Prosty przepis na domowe lody:

3/4 szklanki śmietanki kremówki
3/4 szklanki mleczka kokosowego
2 łyżki miodu
owoce
odrobina soku z jagód, jeżyn lub buraka i listki mięty (opcjonalnie)

Owoce umyć i pokroić na mniejsze kawałki lub plasterki. Włożyć do niewielkich foremek. Mleczko kokosowe wymieszać ze śmietaną i miodem. Dodać odrobinę barwnika (soku) i listki mięty (opcjonalnie). Zalać owoce. Można dołożyć patyczki. Mrozić ok. dwie godziny. Smacznego.

 

c

Autorka: Beata En – ekspert w dziedzinie edukacji plastycznej dziecka, autorka popularnego bloga http://kreatywnepraceplastyczne.blogspot.co.uk/. Propaguje twórczą edukację plastyczną dzieci oraz kreatywność przez sztukę. Prowadzi wykłady i nowatorskie warsztaty plastyczno-kreatywne dla nauczycielek przedszkoli i edukacji wczesnoszkolnej, pedagogów, rodziców.

Więcej o autorce:

http://kreatywnepraceplastyczne.blogspot.co.uk/p/o-mnie.html

https://www.facebook.com/kreatywnepraceplastyczne/

foto: Pimthida (CC BY-NC-ND 2.0), Cliff Johnson (CC BY-SA 2.0), Pixabay (CC0 Public Domain), poppet with a camera (CC BY 2.0)