Moje dzieci zawsze cieszą się, gdy wśród świątecznych prezentów znajdzie się coś do czytania. Poprosiłam więc zaprzyjaźnione z Juniorowem wydawnictwa, żeby pokazały nam, co nowego przygotowały przed świętami. Tytułów jest tyle, że podzieliliśmy je na kilka wpisów. Oto część pierwsza książkowych nowości prosto pod choinkę. Na końcu wpisu znajdziecie linki i informacje, gdzie kupić.

“Psierociniec. Niepiesek” Agata Widzowska (Wilga)

Co się wydarzy, kiedy kocia rodzina adoptuje psa? Na kogo wyrośnie ten szczeniak – na psa, czy kota? Czy odnajdzie się w psim towarzystwie, czy zawsze będzie „inny”? Mądra, z humorem napisana opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości i determinacji w dążeniu do celu. I o tym, że trudne sytuacje i wyzwania są drogą do celu, nawet jeśli nie od razu na taką wyglądają.

Niepiesek jest trzecim tomem w serii Psierociniec. Poprzednie to Psierociniec oraz Psierociniec. W poszukiwaniu straconego węchu. Wszystkie trzy tomy zostały też wydane w formie audiobooków.

Wiek: 6+. Tę książkę szczególnie poleca 8-letnia Marysia.

 

“Filip, lis i magia słów” Elżbieta Zubrzycka (GWP)

To czwarta książka w serii opowieści o zajączku Filipie autorstwa Elżbiety Zubrzyckiej. Nasza rodzina zakochała się w nich od pierwszego tomu. Są mądre, ale nie moralizatorskie, opowiadają o ważnych sprawach wciągając młodych czytelników w opowieści pełne przygód. W najnowszej części rodzice Filipa starają się przygotować swoje dzieci na to, co może je spotkać w Wielkim Lesie. Zajęcza rodzina gra w grę JA JESTEM. Rodzice mają nadzieję, że dzięki tej grze ich dzieci nauczą się słów, które dodają sił i wiary w siebie. Bo słowa mają moc – jedne dobrą, inne niekoniecznie. Polecam tę książkę oraz całą serię szczególnie do wspólnego, rodzinnego czytania na głos. Jestem pewna, że ani dzieci, ani dorośli nie będą się przy nich nudzić, a jedni i drudzy po lekturze poczują się wzmocnieni i mądrzejsi.

Poprzednie książki w serii o Filipie: O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów, Filip, Pusia i nowy przyjaciel oraz Filip i bociany. W tym roku wiosny nie będzie.

Wiek: 6+. Całą serię polecają: Marysia i mama.

 

“Patykopies” Tom Watson (Mamania)

W podtytule: Naprawdę dobra historia z raczej kiepskimi rysunkami. E, te rysunki wcale nie są takie złe. Są dowcipne. A historia Patykopsa, który wyrusza na poszukiwanie idealnego hamburgera jest rzeczywiście niezła. I zabawna. Przyjemna w czytaniu czcionka i dużo rysunków zachęcają do czytania również mniej zaawansowanych czytelników. 

Wiek: 8+

 

“Patykot. Opowieść o dwóch kotach” Tom Watson (Mamania)

Mania ma wszystko w koty – okładki książek, zeszyty, swetry i skarpetki. Cała jest okocona. Okazuje się to bardzo inspirujące, więc po opowieściach o Patykopsie powstaje też historia o kotach. Patykot i Edyta – dwa koty i jedno wielkie wyzwanie – uwolnić Pana Muzykę z fortepianu. Nie jest to łatwe, a z pozoru zwyczajne elementy rzeczywistości potrafią sprawić sporo kłopotów. Dużo humoru i przygód nie tylko dla wielbicieli kotów. W styczniu 2019 ma się ukazać kolejna część serii – Patykot. Koty w mieście.

Wiek: 8+

 

“Dom na górze” Ali Standish (Wilga)

Czasem ludzie boją się czegoś tylko dlatego, że jeszcze tego nie rozumieją. Yasmeen nudzi się w swojej wiosce. Ciągnie ją do lasu, jest go ciekawa i chciałaby go poznać. Ale starsi ostrzegają – las jest pełen niebezpieczeństw. Pragnienie poznania świata jest jednak silniejsze niż lęk przed niebezpieczeństwem. Poznanie świata ma jednak swoją cenę – Yasmeen staje się inna niż reszta wioski i z czasem jej plemię zaczyną się jej bać. Dziewczynka wyrusza więc dalej w świat. Czy znajdzie w nim swoje miejsce? Co jest ważniejsze – więzy krwi, rodu, plemienia? A może pokrewieństwo dusz, podobny sposób myślenia? Gdzie czujemy się „u siebie”? W miejscu, które dobrze znamy, nawet jeśli do niego nie pasujemy, czy gdzieś w świecie, gdzie spotykamy ludzi podobnych sobie? Mądra historia z pięknymi ilustracjami.

Wiek: 7+. Tę książkę szczególnie poleca 8-letnia Marysia.

 

“Długa wędrówka” Martin Widmark (Mamania)

Był raz sobie chłopiec i była dziewczynka, którzy się zupełnie nie znali. Mieszkali po dwóch stronach wielkiego morza. Po jednej stronie morza zapada noc niosąc smutek rozstania z przyjacielem, po drugiej wstaje dzień, pierwszy dzień wędrówki. Tak zaczyna się poruszająca historia napisana przez Martina Widmarka, a zilustrowana przez Emilię Dziubak. Martina Widmarka młodzi czytelnicy znają doskonale ze znakomitej serii książek o Lassem i Mai, a czytelnicy nastoletni z równie świetnego cyklu o Dawidzie i Larisie. Emilia Dziubak jest autorką przepięknych ilustracji do wielu książek, ilustracji, które poruszają serca. Długa wędrówka jest już trzecią książką tego duetu, równie zachwycającą jak poprzednie – Tyczka w krainie szczęścia i Dom, który się przebudził.

Wiek: 8+

 

“Babcocha” Justyna Bednarek (Poradnia K)

Babcocha jest niesamowita. Potrafi wszystko, a nawet jeszcze więcej. Umie podróżować na chmurze wierzchem, wyciągnąć licho za ucho z orzecha, zmienić się w muchę. Sieje rzepak ze świętym Bartłomiejem i ciągle kogoś ratuje. Wszystkie niezwykłe właściwości i przygody Babcochy opisała Justyna Bednarek, a narysował Daniel de Latour. Ten duet znamy już z Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek i opowieści o Pięciu sprytnych kunach – znamy i bardzo lubimy. Babcochę rownież polecamy gorąco! Książka jest dostępna również w formie audiobooka – przeczytana przez Annę Seniuk.

Wiek: 6+

 

“Szczęśliwy ten, kto dostanie Dunię” Rose Lagercrantz (Zakamarki)

Dunia – dziewczynka z książek Rose Lagercrantz – pomaga młodym czytelnikom oswajać emocje i radzić sobie z tym, co niełatwo jest sobie poukładać w sercu. Opowieści o Duni to historie o tym, czego doświadcza każdy – o przyjaźni, rozczarowaniu, rozstaniach, tęsknocie. Są jednak wyjątkowe, bo Rose Lagercrantz w niezwykły sposób rozumie i potrafi pokazać uczucia dziecka. W najnowszej książce o Duni mała bohaterka wyrusza w pierwszą samodzielną podróż. W podróży i w życiu nie wszystko układa się idealnie i Dunia musi stawić temu czoła.

Jeśli nie macie jeszcze na półce książek o Duni, kupcie też od razu wszystkie poprzednie części: Moje szczęśliwe życie, Moje serce skacze z radości, Kiedy ostatnio byłam szczęśliwa, Życie według Duni, Do zobaczenia następnym razem.

Tę książkę oraz pozostałe książki o Duni szczególnie polecam ja, mama. Polecam je dzieciom, bo to jedne z najlepszych książek o życiu, jakie czytałam. Rodzicom, bo to jedne z najlepszych książek o dzieciach, jakie czytałam.

Wiek: 7+

 

“Tosia w tarapatach” Paweł Maj (Skrzat)

Bystra dziewięciolatka Tosia to bohaterka opowieści z dreszczykiem i humorem. Jej przygody mogą zmrozić krew w żyłach i rozśmieszyć jednocześnie. Z tym zmrożeniem to oczywiście żart. Niesamowite stwory, z którymi mierzy się Tosia są straszne tylko troszkę, akurat tyle, żeby wywołać jednocześnie dreszczyk i uśmiech.

Wiek: 6+

 

“Wojna z dziadkiem” Robert Kimmel Smith (Dwukropek)

Z rodziną Petera niedługo zamieszka dziadek. I to byłaby bardzo dobra wiadomość, gdyby nie to, że dziadek ma zająć pokój Petera, Peter zaś ma się przenieść na poddasze. Ta nagła zmiana w życiu chłopca budzi w nim wielkie emocje, bunt i niezadowolenie. Peter postanawia zawalczyć o swoją przestrzeń. Wypowiada dziadkowi wojnę. Co z tego wyniknie? Na pewno sporo doświadczeń i przemyśleń, od których zarówno nie-tak-znów-mali chłopcy jak i dziadkowie robią się mądrzejsi. Wojna z dziadkiem to bardzo fajnie napisana książka o budowaniu relacji.

Wiek: 8+

 

“Tajemnica zamku” Martin Widmark (Zakamarki)

Lassego i Maję – dwoje nieletnich detektywów z miasteczka Valleby – znają chyba wszyscy. Tajemnica zamku to najnowszy tom ich przygód. Tym razem Lasse i Maja spotykają hrabiego, który namawia mieszkańcow miasteczka na inwestycje, roztaczając przed nimi wizje szybkich zysków. Lasse i Maja są jednak nieufni wobec tych obietnic. Czy zdołają uratować mieszkańcow Valleby przed utratą oszczędności? A może interes jest jednak uczciwy?

Informacje o wszystkich częściach serii Biuro detektywistyczne Lassego i Mai znajdziecie TUTAJ

Wiek: 6+

 

Gdzie kupić?

Psierociniec. Niepiesek

Agata Widzowska

ilustracje: Marta Krzywicka

Wydawnictwo Wilga

 

Filip, lis i magia słów

Elżbieta Zubrzycka

ilustracje: Klara Wicenty

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

 

Patykopies

Tom Watson

tłumaczenie: Marta Panek

Wydawnictwo Mamania

 

 

Patykot. Opowieść o dwóch kotach

Tom Watson

tłumaczenie: Marta Panek

Wydawnictwo Mamania

 

 

Dom na górze

Ali Standish

ilustracje: Alette Straathof

tłumaczenie: Iwona Michałowska-Gabrych

Wydawnictwo Wilga

 

Długa wędrówka

Martin Widmark

ilustracje: Emilia Dziubak

tłumaczenie: Marta Dybula

Wydawnictwo Mamania

 

Babcocha

Justyna Bednarek

ilustracje: Daniel de Latour

Wydawnictwo Poradnia K

 

 

Szczęśliwy ten, kto dostanie Dunię

Rose Lagercrantz

ilustracje: Eva Eriksson

tłumaczenie: Marta Dybula

Wydawnictwo Zakamarki

 

Tosia w tarapatach

Paweł Maj

ilustracje: Monika Sommer-Lapajew

Wydawnictwo Skrzat

 

 

Wojna z dziadkiem

Robert Kimmel Smith

tłumaczenie: Jan Wąsiński

Wydawnictwo Dwukropek

 

 

Tajemnica zamku

Martin Widmark

ilustracje: Helena Willis

tłumaczenie: Barbara Gawryluk

Wydawnictwo Zakamarki


Discover more from Juniorowo

Subscribe to get the latest posts sent to your email.