Planując rodzinne podróże oczywiście chcielibyśmy zwiedzić ciekawe miejsca. Tyle, że to, co jest ciekawe dla dorosłych nie zawsze interesuje dzieci. Ale jest i dobra wiadomość: to, co zaciekawi dzieci z dużym prawdopodobieństwem sprawi frajdę także rodzicom. Warto więc przed podróżą sięgnąć do źródeł wiedzy o takich miejscach. Czyli do przewodników turystycznych dla młodych podróżników.
Co to znaczy dobry przewodnik dla dzieci? A jeszcze lepiej – dla całej rodziny? To oczywiście przewodnik, który podpowiada, dokąd warto pojechać i co zobaczyć z punktu widzenia młodych turystów. Nie znajdziemy w nim zapewne listy obiektów architektury sakralnej wczesnego baroku, za to przeczytamy o labiryncie w polu kukurydzy, fokarium czy parku miniatur. Ale nie tylko. Dobry przewodnik dla dzieci to także ten, który opisuje atrakcje turystyczne w sposób, który sprawi, że dzieci będą ich ciekawe. Wspomniana architektura sakralna wczesnego baroku może w takim przewodniku okazać się zbiorem fascynujących legend i opowieści.
Przeglądając półki księgarni szukałam właśnie takich przewodników – pokazujących miejsca atrakcyjne dla całej rodziny i opowiadających o nich w sposób, który obudzi fascynację dzieci. Ciekawostki i opowieści spodobają się zresztą również dorosłym. Oto wybrane przewodniki, które polecam do wspólnej lektury i które dostarczą podróżniczych inspiracji całej rodzinie:
Seria o miastach dla młodych podróżników
To są właśnie przewodniki pełne opowieści. Z dziećmi zwiedzić można wszystko, o ile potrafimy im o tym opowiedzieć. Marta Spingardi robi to znakomicie, a jej opowieści świetnie ilustruje Marianna Oklejak. W każdym z przewodników autorka opisuje kilka miejsc, opowiadając związaną z nim historię lub legendę. Takie miejsce – czy jest to zabytkowa kamieniczka, pałac, muzeum czy pomnik – nabiera znaczenia dla młodego turysty. Suche fakty, nawet najbardziej niezwykłe, nie są w stanie tak oczarować dzieci i zachęcić do zwiedzania, jak opowieść. Jeśli więc chcecie pozwiedzać to, co was ciekawi, znajdźcie opowieść związaną z tym miejscem, albo ją stwórzcie. Wtedy zaspokoicie własny turystyczny apetyt i rozbudzicie ten dziecięcy.
Seria przewodników dla młodych podróżników Marty Spingardi obejmuje takie miasta jak: Warszawa, Paryż, Londyn, Barcelona, Rzym, Kraków.
Polskie Parki Rozrywki i Edukacji
Przyznam, że nieco nieufnie podeszłam do tego przewodnika, spodziewając się spisu czegoś w rodzaju wesołych miasteczek z karuzelami i plastikowymi dinozaurami. Ale skoro mam zrobić rzetelny przegląd, to zajrzę. Bardzo szybko odszczekałam w myślach swoje wstępne uprzedzenia. Polskie parki rozrywki i edukacji to przewodnik prezentujący miejsca o rozmaitym charakterze. Łączy je jedno – na pewno sprawią frajdę młodym podróżnikom. Co do rodziców – myślę, że w bogatym zestawie pokazanych tu miejsc dziecięcej zabawy znajdą takie, które sami chętnie zobaczą. Są tu bowiem i aquaparki, i skanseny, i parki miniatur, i parki linowe, jest Dolina Skrzatów i Zoo Safari, planetaria i labirynty. I wiele innych miejsc oferujących rozmaite formy spędzenia wolnego czasu.
Polska pełna przygód. Rodzinny przewodnik po niezwykłych miejscach.
Anna i Krzysztof Kobusowie to najbardziej doświadczeni w podróżach z dziećmi rodzice, jakich znam. Podróżowali zanim zostali rodzicami, podróżowali, kiedy ich dzieci były małymi szkrabami i nadal podróżują całą rodziną, kiedy ich synowie są już w wieku szkolnym. Ich Polska pełna przygód. Rodzinny przewodnik po niezwykłych miejscach to fantastyczny zestaw miejsc, które zainteresują dzieci i spodobają się rodzicom. Opisy polecanych atrakcji turystycznych można czytać wspólnie na głos – są w nich nie tylko informacje ale także, a może przede wszystkim barwne opowieści, które pobudzają ciekawość i wyobraźnię. Polecane przez autorów miejsca są rzeczywiście niezwykłe. Muzeum strachów polnych, Kraina świętego Mikołaja, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Młyn Papierniczy, Ogród Doświadczeń i wiele innych. Już po samej lekturze spisu treści chce się wyruszyć w drogę. Do każdego opisu miejsca dołączono praktyczne wskazówki gastronomiczne, noclegowe oraz podpowiedzi, co jeszcze warto zobaczyć w okolicy.
Podróżowniki
Anna i Krzysztof Kobusowie są też autorami serii Podróżowników. To połączenie przewodnika, pamiętnika, pudełka na skarby, zeszytu łamigłówek i gry planszowej. Tak, to wszystko można zmieścić w jednej książce. W Podróżownikach młodzi turyści znajdą opowieści o interesujących miejscach – o ich historii, kulturze, o obyczajach ludzi. Jest tu też mnóstwo ciekawostek, są łamigłówki, gry, miejsca na własne bazgroły. O Podróżownikach już w Juniorowie pisałam, więc po więcej szczegółów zapraszam TUTAJ i TUTAJ. W serii Podróżowników wyszły do tej pory: Karkonosze i Kotlina Kłodzka, Tatry, Warmia i Mazury, Wybrzeże Polski, Świętokrzyskie, Grecja, Włochy, Chorwacja, Egipt, Turcja oraz Podróżownik uniwersalny.
Polska. Najlepsze dla dzieci
W tym przewodniku oprócz tego, co zwykle nazywamy atrakcjami turystycznymi, znajdziemy też kawiarnie i restauracje, hotele i hostele, fryzjera dla dzieci, teatry i rozmaite inne miejsca, które autorka poleca rodzinom z dziećmi. Jak głosi podtytuł jest to Subiektywny przewodnik dla podróżujących z dziećmi i dokładnie tak wygląda. Autorka – Justyna Tomańska – wybrała 100 miejsc o różnym charakterze, które jej zdaniem warto odwiedzić z dziećmi. Opisuje swoje wrażenia i uzasadnia, dlaczego poleca każde z tych miejsc. Dla mnie brzmi to wiarygodnie i zachęcająco. A rozmaitość polecanych miejsc wydaje się obietnicą ciekawego i z pewnością nie monotonnego spędzenia wakacji, weekendu czy wycieczki z dziećmi.
Przewodników dla dzieci szukajcie też w miejscach, które odwiedzacie. Informacja turystyczna znajduje się w każdym mieście odwiedzanym przez turystów i warto zajrzeć do niej, zanim na dobre zaczniemy zwiedzanie.
W informacji turystycznej zazwyczaj spotkacie miłych ludzi, którzy zapytani chętnie podpowiedzą, co warto zobaczyć. Do tego stojaki pełne ulotek – znakomite źródło informacji i inspiracji.
Miasta, zamki, muzea, instytucje kultury często wydają własne przewodniki, coraz częściej też uwzględniają one potrzeby i zainteresowania dzieci. Np. Szczecin wydał interaktywny przewodnik po mieście, do którego tekst napisała Anna Czerwińska-Rydel (znana nam ze świetnych książek biograficznych dla dzieci o Kornelu Makuszyńskim, Marii Skłodowskiej-Curie i Wandzie Rutkiewicz). A Wrocław ma między innymi ilustrowaną mapę architektury modernistycznej dla młodych turystów. Własny przewodnik dla dzieci ma Muzeum Polin i z pewnością wiele innych, które ekipa Juniorowa dopiero odwiedzi.
Gdzie kupić opisane przewodniki:
Seria o miastach dla młodych podróżników
Marta Spingardi
ilustracje: Marianna Oklejak
Wydawnictwo ExpressMap
Polskie parki rozrywki i edukacji
Wydawnictwo Dragon
c
c
c
Polska pełna przygód. Rodzinny przewodnik po niezwykłych miejscach
Anna i Krzysztof Kobusowie
Wydawnictwo National Geographic
c
c
Justyna Tomańska
Wydawnictwo ExpressMap
c
Discover more from Juniorowo
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Twój komentarz może być pierwszy