Przewodniki turystyczne dla dzieci (i nie tylko)

Planując wakacyjne (i nie tylko) podróże oczywiście chcielibyśmy zwiedzić ciekawe miejsca. Tyle, że to, co jest ciekawe dla dorosłych nie zawsze interesuje dzieci. Ale jest i dobra wiadomość: to, co zaciekawi dzieci z dużym prawdopodobieństwem sprawi frajdę także rodzicom. Warto więc przed podróżą sięgnąć do źródeł wiedzy o takich miejscach. Czyli do przewodników turystycznych dla młodych podróżników.

Co to znaczy dobry przewodnik dla dzieci? A jeszcze lepiej – dla całej rodziny? To oczywiście przewodnik, który podpowiada, dokąd warto pojechać i co zobaczyć z punktu widzenia młodych turystów. Nie znajdziemy w nim zapewne listy obiektów architektury sakralnej wczesnego baroku, za to przeczytamy o labiryncie w polu kukurydzy, fokarium czy parku miniatur. Ale nie tylko. Dobry przewodnik dla dzieci to także ten, który opisuje atrakcje turystyczne w sposób, który sprawi, że dzieci będą ich ciekawe. Wspomniana architektura sakralna wczesnego baroku może w takim przewodniku okazać się zbiorem fascynujących legend i opowieści.

Przeglądając półki księgarni szukałam właśnie takich przewodników – pokazujących miejsca atrakcyjne dla całej rodziny i opowiadających o nich w sposób, który obudzi fascynację dzieci. Ciekawostki i opowieści spodobają się zresztą również dorosłym. Oto wybrane przewodniki, które polecam do wspólnej lektury i które dostarczą podróżniczych inspiracji całej rodzinie:

Seria o miastach dla młodych podróżników

To są właśnie przewodniki pełne opowieści. Z dziećmi zwiedzić można wszystko, o ile potrafimy im o tym opowiedzieć. Marta Spingardi robi to znakomicie, a jej opowieści świetnie ilustruje Marianna Oklejak. W każdym z przewodników autorka opisuje kilka miejsc, opowiadając związaną z nim historię lub legendę. Takie miejsce – czy jest to zabytkowa kamieniczka, pałac, muzeum czy pomnik – nabiera znaczenia dla młodego turysty. Suche fakty, nawet najbardziej niezwykłe, nie są w stanie tak oczarować dzieci i zachęcić do zwiedzania, jak opowieść. Jeśli więc chcecie pozwiedzać to, co was ciekawi, znajdźcie opowieść związaną z tym miejscem, albo ją stwórzcie. Wtedy zaspokoicie własny turystyczny apetyt i rozbudzicie ten dziecięcy.

Seria przewodników dla młodych podróżników Marty Spingardi obejmuje takie miasta jak: Warszawa, Paryż, Londyn, Barcelona, Rzym, Kraków.

Polskie Parki Rozrywki i Edukacji

Przyznam, że nieco nieufnie podeszłam do tego przewodnika, spodziewając się spisu czegoś w rodzaju wesołych miasteczek z karuzelami i plastikowymi dinozaurami. Ale skoro mam zrobić rzetelny przegląd, to zajrzę. Bardzo szybko odszczekałam w myślach swoje wstępne uprzedzenia. Polskie parki rozrywki i edukacji to przewodnik prezentujący miejsca o rozmaitym charakterze. Łączy je jedno – na pewno sprawią frajdę młodym podróżnikom. Co do rodziców – myślę, że w bogatym zestawie pokazanych tu miejsc dziecięcej zabawy znajdą takie, które sami chętnie zobaczą. Są tu bowiem i aquaparki, i skanseny, i parki miniatur, i parki linowe, jest Dolina Skrzatów i Zoo Safari, planetaria i labirynty. I wiele innych miejsc oferujących rozmaite formy spędzenia wolnego czasu.

Polska pełna przygód. Rodzinny przewodnik po niezwykłych miejscach.

Anna i Krzysztof Kobusowie to najbardziej doświadczeni w podróżach z dziećmi rodzice, jakich znam. Podróżowali zanim zostali rodzicami, podróżowali, kiedy ich dzieci były małymi szkrabami i nadal podróżują całą rodziną, kiedy ich synowie są już w wieku szkolnym. Ich Polska pełna przygód. Rodzinny przewodnik po niezwykłych miejscach. to fantastyczny zestaw miejsc, które zainteresują dzieci i spodobają się rodzicom. Opisy polecanych atrakcji turystycznych można czytać wspólnie na głos – są w nich nie tylko informacje ale także, a może przede wszystkim barwne opowieści, które pobudzają ciekawość i wyobraźnię. Polecane przez autorów miejsca są rzeczywiście niezwykłe. Muzeum strachów polnych, Kraina świętego Mikołaja, Muzeum Mydła i Historii Brudu, Młyn Papierniczy, Ogród Doświadczeń i wiele innych. Już po samej lekturze spisu treści chce się wyruszyć w drogę. Do każdego opisu miejsca dołączono praktyczne wskazówki gastronomiczne, noclegowe oraz podpowiedzi, co jeszcze warto zobaczyć w okolicy.

Podróżowniki

Anna i Krzysztof Kobusowie są też autorami serii Podróżowników. To połączenie przewodnika, pamiętnika, pudełka na skarby, zeszytu łamigłówek i gry planszowej. Tak, to wszystko można zmieścić w jednej książce. W Podróżownikach młodzi turyści znajdą opowieści o interesujących miejscach – o ich historii, kulturze, o obyczajach ludzi. Jest tu też mnóstwo ciekawostek, są łamigłówki, gry, miejsca na własne bazgroły. O Podróżownikach już w Juniorowie pisałam, więc po więcej szczegółów zapraszam TUTAJ i TUTAJ. W serii Podróżowników wyszły do tej pory: Karkonosze i Kotlina Kłodzka, Tatry, Warmia i Mazury, Wybrzeże Polski, Świętokrzyskie, Grecja, Włochy, Chorwacja, Egipt, Turcja oraz Podróżownik uniwersalny.

Polska. Najlepsze dla dzieci

W tym przewodniku oprócz tego, co zwykle nazywamy atrakcjami turystycznymi, znajdziemy też kawiarnie i restauracje, hotele i hostele, fryzjera dla dzieci, teatry i rozmaite inne miejsca, które autorka poleca rodzinom z dziećmi. Jak głosi podtytuł jest to Subiektywny przewodnik dla podróżujących z dziećmi i dokładnie tak wygląda. Autorka – Justyna Tomańska – wybrała 100 miejsc o różnym charakterze, które jej zdaniem warto odwiedzić z dziećmi. Opisuje swoje wrażenia i uzasadnia, dlaczego poleca każde z tych miejsc. Dla mnie brzmi to wiarygodnie i zachęcająco. A rozmaitość polecanych miejsc wydaje się obietnicą ciekawego i z pewnością nie monotonnego spędzenia wakacji, weekendu czy wycieczki z dziećmi.

c

Przewodników dla dzieci szukajcie też w miejscach, które odwiedzacie. Informacja turystyczna znajduje się w każdym mieście odwiedzanym przez turystów i warto zajrzeć do niej, zanim na dobre zaczniemy zwiedzanie. W informacji turystycznej zazwyczaj spotkacie miłych ludzi, którzy zapytani chętnie podpowiedzą, co warto zobaczyć. Do tego stojaki pełne ulotek – znakomite źródło informacji i inspiracji.

Miasta, zamki, muzea, instytucje kultury często wydają własne przewodniki, coraz częściej też uwzględniają one potrzeby i zainteresowania dzieci. Np. Szczecin wydał interaktywny przewodnik po mieście, do którego tekst napisała Anna Czerwińska-Rydel (znana nam ze świetnych książek biograficznych dla dzieci o Kornelu Makuszyńskim, Marii Skłodowskiej-Curie i Wandzie Rutkiewicz). A Wrocław ma między innymi ilustrowaną mapę architektury modernistycznej dla młodych turystów. Własny przewodnik dla dzieci ma Muzeum Polin i z pewnością wiele innych, które ekipa Juniorowa dopiero odwiedzi.

Podróżniczych inspiracji szukajcie też w Juniorowie w sekcji Podróże.

Gdzie kupić opisane przewodniki:

Seria o miastach dla młodych podróżników

Marta Spingardi

ilustracje: Marianna Oklejak

Wydawnictwo ExpressMap

c

Polskie parki rozrywki i edukacji

Wydawnictwo Dragon

c

c

c

Polska pełna przygód. Rodzinny przewodnik po niezwykłych miejscach

Anna i Krzysztof Kobusowie

Wydawnictwo National Geographic

c

c

Podróżowniki

Anna i Krzysztof Kobusowie

Wydawnictwo MAC Edukacja

c

c

c

Polska. Najlepsze dla dzieci

Justyna Tomańska

Wydawnictwo ExpressMap

c

c

IMG_2533przewodniki poleca: Elżbieta Manthey – pomysłodawczyni i założycielka Juniorowa, dziennikarka, mama Tymona i Marysi, żona Krzysztofa. Studiowała filozofię i dziennikarstwo. Uwielbia książki, panoramę z Wielkiej Rawki w Bieszczadach, podróżowanie z mężem i dziećmi oraz spotkania z przyjaciółmi. Współpracowała między innymi z miesięcznikiem „GaGa”, kwartalnikiem „Twój Junior”, pisze dla Gazety Wyborczej.

Przewodniki turystyczne dla dzieci (i nie tylko)
5 (100%) 2 głosów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *