W życiu nastolatków na pewno pojawią się problemy. Nie łudźmy się, że akurat nasze dzieci ich unikną. Lepiej przygotujmy się do tego, by w odpowiednim momencie zauważyć, że coś niepokojącego się dzieje i dać młodemu człowiekowi odpowiednie wsparcie. Trudne tematy lepiej przegadać zanim zaczną dotyczyć naszego syna, córki, czy środowiska, w którym spędza całe dnie. Znalazłam coś, co może bardzo pomóc rodzicom i nauczycielom w umiejętnym podejmowaniu trudnych tematów.
Kiedy nastolatka, odbiera sobie życie, świat jakby na chwilę się zatrzymał. W powietrzu wisi pytanie: dlaczego? Zada je sobie każdy, kto usłyszy o tragicznej śmierci nastolatki. Co się stało? Z czym sobie nie poradziła? Czego, kogo zabrakło, by ją uratować? Co można było zrobić, by temu zapobiec? Jeśli mamy własne dzieci, z lękiem pytamy też, czy u nich wszystko w porządku? Czy mój syn, moja córka są szczęśliwi? Czy w porę zauważę, jeśli nie będą? Czy czegoś nie przeoczę? Co powinno zwrócić moją uwagę?
Nieczęsto udaje się poznać odpowiedzi na wszystkie te pytania. Toniemy w bolesnych domysłach, wstrząśnięci desperacką decyzją i dręczeni lękiem o własne dzieci. Tym razem jednak odpowiedzi dostaliśmy. Opowiada o nich serial 13 powodów – fikcyjny serial opowiadający o prawdziwych problemach (tak mówią o nim jego twórcy).
13 powodów to nie jest zapis prawdziwych wydarzeń, ale opowieść o tym, co może przytrafić się każdemu nastolatkowi w większym lub mniejszym stopniu. To także dobrze zrobione kino pełne tajemnic, które stopniowo odkrywamy z odcinka na odcinek, więc nie martwcie się, nie będzie nudy i umoralniania.
Bohaterka serialu nastoletnia Hannah Baker, tuż przed odebraniem sobie życia, nagrywa 13 kaset magnetofonowych, na których przedstawia 13 powodów swojego samobójstwa. Każda taśma ma swojego bohatera – 13 osób, które zawiodły, skrzywdziły, odrzuciły Hannah, albo po prostu pozostały bierne wobec jej potrzeby wsparcia i pomocy.
Ten serial obejrzałam nie tylko jako miłośniczka dobrych seriali, ale też, a właściwie przede wszystkim, jako mama. I myślę, że każdy rodzic dorastającego dziecka powinien zrobić to samo.
13 powodów opowiada o tym, z czym borykają się młodzi ludzie w wieku, w którym przestają już zwierzać się rodzicom.
Choć serial osadzony jest w realiach amerykańskiej szkoły i amerykańskiego miasteczka, to problemy młodych ludzi, jakie pokazuje, są uniwersalne. Walka o pozycję w grupie, lęk przed odrzuceniem, głęboka potrzeba akceptacji, samotność. Ale także gwałt, cyberprzemoc, wykluczenie społeczne, alkohol, brzemienne w skutki błędy.
Sam serial to nie wszystko. Wydaje się, że jego twórcy podjęli się pewnej misji, a serial jest punktem wyjścia do jej realizacji. Ta misja to podejmowanie trudnych tematów z życia młodych ludzi, pomoc w rozpoczęciu rozmowy, wsparcie nastolatków, którzy borykają się z poważnymi problemami oraz ich rodziców i nauczycieli, by umieli zainicjować rozmowę o tym, co trudne. Serial ma swoją stronę internetową (w wielu wersjach językowych w tym polskiej) na której wita nas hasło: “Porozmawiaj z kimś. Potrzebujesz pomocy? Wybierz swój kraj poniżej”. Po wybraniu Polski pojawia się numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży. Niżej można pobrać przewodnik do dyskusji wokół filmu – po polsku. W przewodniku rodzice i nauczyciele znajdą wskazówki, jak oglądać serial razem z nastolatkami, jakie pytania zadać, by zachęcić ich do rozmowy. Są tu również informacje o takich zagadnieniach, jak depresja, samookaleczanie, samobójstwo, znęcanie się, seks a gwałt, narkotyki i alkohol. Twórcy serialu nakręcili też 6 krótkich filmików, w których serialowi aktorzy opowiadają o różnych problemach, jakie przedstawiono w serialu: o nękaniu, depresji, przemocy seksualnej, podpowiadają, jak rozmawiać na temat narkotyków i alkoholu. Jest też wideo poradnik o tym, jak rozmawiać z nastolatkami o serialu 13 powodów i o problemach w nim pokazanych.
Jest też wideo-wiadomość od serialowych aktorów do młodzieży (też do obejrzenia na stronie serialu, a my zamieszczamy ją poniżej): Rzucając światło na trudne tematy, pragniemy pomóc widzom rozpocząć rozmowę. Ale jeśli te problemy dotyczą ciebie, serial może być dla ciebie nieodpowiedni. Lepiej obejrzyj go z zaufanym dorosłym. Jeśli potrzebujesz wsparcia, zwróć się do rodziców, przyjaciela, szkolnego psychologa, dorosłego, któremu ufasz. Zadzwoń na telefon zaufania, albo wejdź na stronę serialu. Gdy powiesz o swoim problemie, będzie ci łatwiej.
Serial powstał na podstawie bestsellerowej książki Jaya Ashera, którą w Polsce wydało wydawnictwo Rebis. Najnowsze wydanie z fotografiami z serialu jest dostępne w księgarniach.
Rodzice nastolatków często skarżą się, że dzieci nie dopuszczają ich do swojego świata. Chcecie wiedzieć, jak jest w świecie nastolatków? Obejrzyjcie 13 powodów. Przeczytajcie razem z dziećmi książkę. To oczywiście tylko kawałek tego świata, jego ciemna strona skondensowana w kilkunastu odcinkach serialu. Ale to przecież tę ciemną stronę najbardziej chcemy poznać, jej się obawiamy i o niej powinniśmy wiedzieć, żeby w razie potrzeby dostrzec sygnały, zdążyć zareagować, nie przeoczyć.
13 powodów
Jay Asher
Wydawnictwo Rebis
kategoria wiekowa: dla nastolatków
Discover more from Juniorowo
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Twój komentarz może być pierwszy