Polecając materiały edukacyjne i mądrze rozrywkowe dla juniorów, skupiliśmy się na dzieciach w wieku szkolnym. A co z 5-6-latkami, które też już się trochę uczą? Na tę grupę zwróciła nam uwagę jedna z Czytelniczek – dziękujemy. Dziś zatem zestaw edukacyjnych (i nie tylko) aktywności, materiałów i źródeł, które – zgodnie z naszym NIEferiowym hasłem przewodnim – są ciekawe, mądre i niebanalne.

Porozmawiajmy o koronawirusie

Zanim zajmiemy się czytaniem, pisaniem, liczeniem, czy językiem angielskim, Porozmawiajmy z dziećmi o tym, co się teraz dzieje. To ważne, żeby z fragmentów zasłyszanych rozmów i informacji z mediów dzieci nie stworzyły sobie fałszywego obrazu rzeczywistości, który może je niepokoić, czy być niezrozumiałym. Jak rozmawiać z dziećmi o koronawirusie pisaliśmy w artykule Dzieci też martwią się epidemią – jak z nimi rozmawiać i wspierać. Pomocna może też okazać się książeczka, którą w ekspresowym tempie, w reakcji na epidemię, wydało Wydawnictwo Olesiejuk. Książeczka jest dostępna za darmo do pobrania ze strony: https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wiadomosci/czytaj/darmowa-ksiazka-elektroniczna-o-koronawirusie-dla-dzieci/

Prostym językiem opisane najważniejsze informacje o wirusie, epidemii i środkach zapobiegających zarażeniu do tego bardzo fajne ilustracje.

 

Matematyka w zabawie

Jeśli chcemy z 5-6 latkiem zająć się matematyką, zróbmy to w zabawie. Polecam Wam serię książeczek autorstwa Katarzyny Trojańskiej, która proponuje w nich różnego rodzaju zabawy z matematyką w tle. Te książeczki pokażą Wam i dzieciom, że matematyka jest obecna w życiu częściej niż nam się wydaje. Autorka wyprowadza matematykę z podręczników do codziennego życia i zabawy. Udowadnia, że matematykę można poznawać nie tylko przez liczby i tajemnicze znaczki pisane na kartce, nie tylko przez rozwiązywanie zadań, ale także bawiąc się, jedząc, budując z klocków… Cała seria książeczek jest do kupienia w wersji papierowej, a Wydawnictwo Olesiejuk udostępniło bezpłatnie do pobrania niektóre strony z książek – znajdziecie wśród nich zadania i zabawy, które można wykorzystać z 5-6-latkami.

Strony do pobrania tu: https://www.wydawnictwoolesiejuk.pl/wiadomosci/czytaj/strony-z-matematyki-i-serii-edukacja-domowa-do-darmowego-pobrania/

Nauka angielskiego

Lingo Kids (aplikacja na smartfony) – Proste gry i zabawy z językiem angielskim firmowane przez Oxford University Press. Program nauki jest dostosowywany do poziomu zaawansowania oraz do wieku dziecka – jedno i drugie podaje się na początku, gdy tylko uruchomimy apkę. W aplikacji jest też strefa rodzicielska, gdzie można monitorować postępy dziecka, ale też znajdziecie tu wskazówki i porady dotyczące nauki angielskiego oraz macie możliwość włączania się w dyskusje rodziców z całego świata. Można założyć więcej niż jedno konto dziecięce, więc na jednym urządzeniu może na zmianę bawić się i grać kilkoro dzieci w różnym wieku. W podstawowej wersji aplikacja jest dostępna za darmo, można też wypróbować wersję pełną bez opłat przez miesiąc.

Więcej informacji o Lingo Kids znajdziecie na stronie: https://www.lingokids.com/

Timmy’s First Words in English (aplikacja na smartfony) – od British Council, więc metodycznie i merytorycznie na pewno wysokiej jakości. A co w środku? Po uruchomieniu apki od razu pojawia się menu z trzema prostymi grami edukacyjnymi. Nie jest potrzebna rejestracja. Gry pozwalają poznać angielskie słówka. Poziom trudności stopniowo rośnie w miarę rozwiązywania zadań, a kolejne osiągnięcia nagradzane są dostępem do kolejnych krótkich filmików animowanych.

Od British Council mamy też inne aplikacje, które rozwijają znajomość języka angielskiego a także inne umiejętności u dzieci:

Timmy’s Learning New Skills to również proste i przyjemne graficznie gry, które rozwijają słownictwo i ćwiczą spostrzegawczość.

Timmy’s Starting to Read – to proste ćwiczenia z angielskimi słówkami, w których dzieci poznają nie tylko ich brzmienie, ale też pisownię.

Więcej informacji na temat aplikacji British Council dla dzieci znajdziecie na stronie: https://learnenglishkids.britishcouncil.org/apps. Wszystkie, które opisałam są dostępne bezpłatnie.

Khan Academy Kids (aplikacja na smartfony) – nie jest to aplikacja do nauki angielskiego, ale pełna zabaw, gier i nauki dla najmłodszych apka, która po prostu jest po angielsku. Zabawy i gry w niej zawarte są jednak wystarczająco proste, by dzieci zrozumiały, o co chodzi, a przy okazji poznawały język angielski. Khan Academy Kids polecana jest dla dzieci do lat 7. Myślę, że świetnie sprawdzi się też jako pomoc w nauce angielskiego dla nieco starszych dzieci. Zawiera proste gry, interaktywne zabawy i filmy edukacyjne – trochę logiki i gimnastyki umysłu, trochę matematyki, trochę języka.

Więcej informacji o Khan Academy Kids znajdziecie na stronie: https://khankids.zendesk.com/

Kompleksowe materiały edukacyjne MAC Edukacja

Wydawnictwo MAC Edukacja udostępnia bezpłatnie na czas zamknięcia szkół swoje publikacje dla pięcio- i sześciolatków – serię “Nowe przygody Olka i Ady”. To kompletny zestaw z możliwością wydrukowania zawierający ćwiczenia przygotowujące do czytania, pisania, liczenia. Znajdziecie tu rozmaite ćwiczenia rozwijające koordynację wzrokowo-ruchową, ćwiczenia słuchowe, grafomotoryczne oraz różnorodne zadania z zakresu orientacji przestrzennej, kształtowania pojęć liczbowych, liczenia i rozwijania intuicji geometrycznej. Poza tym w dostępnych bezpłatnie zasobach MAC Edukacji znajdziecie też wybrane karty pracy z publikacji “Olek i Ada”, “Kolorowy start”, oraz flipbooki.Wszystkie materiały dostępne są na stronie: https://www.mac.pl/flipbooki

Kreatywnie

Ponieważ zbliża się Wielkanoc, mam kilka świątecznie twórczych propozycji. Możecie razem z dziećmi zrobić zająca lub króliczka wykorzystując za małe skarpetki (albo takie, które zostały bez pary). Jak to zrobić zobaczcie w artykule “Kreatywnie z dziećmi – dwa zające i króliczek, czyli drugie życie skarpetek”.

Możecie również zrobić na świąteczny stał ozdobne świeczki. Instrukcje znajdziecie w tekście Kreatywnie z dziećmi – robimy świeczki na wielkanocny stół”.

Zdobienie jajek na różne sposoby, które oczywiście są do wykorzystania wspólnie z dziećmi, opisaliśmy w artykule “Kreatywnie z dziećmi – styropianowe jajka na 7 sposobów”

Wszystkie te propozycje przygotowała Amina Księżopolska, autorka bloga Zrobtosamki.pl – tam znajdziecie jeszcze więcej ciekawych i bardzo kreatywnych pomysłów na DIY z dziećmi.

Jeśli Wasze dzieci lubią zajęcia z kredkami, farbami czy flamastrami, mam dla Was propozycje bardzo fajnych kolorowanek. Zwróciłam na nie uwagę, bo są to ilustracje uznanych twórców, wyróżniające się oryginalnością i niebanalne. Wydawnictwo Poradnia K udostępnia do pobrania w formie kolorowanek ilustracje Daniela de Latoura  z książek Justyny Bednarek “Niesamowite przygody 10 skarpetek” i “Babcocha” oraz antywirusowe kolorowanki Martina Siemienskiego, autora ilustracji do świeżo wydane przez Poradnię K książki “Inspektor Parma i spisek żywnościowy”.

Chmurra Burra – marka ubrań dla dzieci z wyjątkowymi nadrukami tworzonymi przez najlepszych polskich ilustratorów – zaprasza na swoją stronę internetową po kolorowanki i zabawy przygotowane przez Adelinę Sandecką, Aleksandrę Cieślak i Joannę Rusinek. Do pobrania na stronie: https://chmurrraburrra.com/strona/https-chmurrraburrra-com-strona-do-pobrania

Do oglądania

Polecam kilka pełnometrażowych filmów i serial. Nie są to tytuły nowe, ale szczególnie warte obejrzenia (albo przypomnienia sobie, jeśli już widzieliście):

“Munio strażnik księżyca” (dostępny na VOD.pl: https://vod.pl/filmy-i-bajki-dla-dzieci/munio-straznik-ksiezyca-online-caly-film-dubbing/48mqyz6) – czarujący pięknem animacji oraz mądrością opowieści. Recenzję Juniorowa przeczytacie tu: https://www.juniorowo.pl/munio-straznik-ksiezyca/

A trailer możecie zobaczyć tu:

“Wall-e” (VOD.pl: https://vod.pl/filmy/wall-e-caly-film-online/vlfqfxh)- opowieść o robotach, przyjaźni i idealnym świecie, który – jak zwykle – wcale nie jest idealny. Refleksyjna animacja o ludzkiej naturze. Na VOD z polskim dubbingiem.

“Tajemnica Zielonego Królestwa” (HBOGo: https://hbogo.pl/filmy/tajemnica-zielonego-krolestwa)- pięknie narysowana, baśniowa opowieść o dwóch światach – ludzkim i o świecie Natury, Zielonym Królestwie, w którym dzieją się niezwykłe rzeczy. “To, że czegoś nie widziałaś, nie znaczy, że tego nie ma”.

 

“Wyspa Puffinów” (Netflix: https://www.netflix.com/title/80044965)- uroczy i mądry, który dzieci mogą bezpiecznie oglądać same, choć przyznam, że ja z przyjemnością oglądałam go, kiedy moje dzieci były młodsze. Recenzję serialu możecie przeczytać na Juniorowie: “Puffin Rock – wyjątkowo pozytywny serial dla dzieci (i nie tylko)”

Serial jest dostępny oczywiście po polsku, a trailer (w oryginalnej wersji językowej) zobaczycie tu:

#NIEferie

Po więcej propozycji ciekawego spędzenia czasu z dziećmi w różnym wieku zajrzyjcie na NIEferie.pl oraz na profil NIEferie na facebooku. #NIEferie to zainicjowana przez Juniorowo i Crazy Naukę akcja społeczna, której celem jest dzielenie się pomysłami i źródłami, które pomogą mądrze, ciekawie, niebanalnie i bezpiecznie spędzić czas z dziećmi w domu – zarówno ucząc się, jak i bawiąc.