Jajka styropianowe to stosunkowo tani i łatwo dostępny materiał twórczy. Bezpieczny i wygodny do pracy z dziećmi. Zdecydowanie łatwiej się z nimi obchodzić niż z prawdziwymi jajkami. Możemy je długo przechowywać. Dlatego chętniej z nich korzystamy niż z prawdziwych jajek.

Do dekorowania najwygodniej jest nadziać jajko na patyczek do szaszłyka, dzięki temu nie musimy trzymać go w ręku i łatwo odłożyć je do wyschnięcia.

Jajka styropianowe malowane

Malowane farbami. Żeby pozbyć się struktury styropianu możemy jajko najpierw pomalować białą farbą (plakatową lub akrylową), a później  namalować na nim wybrany wzór. Możemy pomalować jajko na biało, zrobić żółte kółeczko lub odcisk palca i domalować cienkie czarne nóżki, oczka i czerwony dziobek – będą jajka w kurczaczki. Jajka w groszki – zielone, żółte, czerwone też są fajnym sposobem – do robienia kropek możemy wykorzystać mały palec lub gumkę z ołówka.

Możemy też wylać farby z tubek na tackę i obtaczać w nich jajka. Otrzymamy fantazyjne wzory. Jajka, które jeszcze nie wyschły można też posypać brokatem.

Jajka styropianowe w chusteczkach

Pierwsza metoda polega na rozwarstwieniu chusteczki higienicznej i zabarwieniu jej tuszem z flamastrów – wystarczy złożyć chusteczkę, przyłożyć flamastry i po pewnym czasie otrzymamy gustowne kleksy, możemy też po prostu chusteczkę pomalować – ważne aby zrobić to delikatnie, bo chusteczka może się rozerwać. Następnie wkładamy jajko w chusteczkę, zakręcamy ją na czubku, wbijamy patyczek. Tak przygotowane jajko delikatnie malujemy roztworem kleju (magik lub uniwersalny w tubce) z wodą w stosunku 1:1. Następnie odcinamy nadmiar chusteczki i równo ją przyklejamy przy czubku.

Druga metoda to stemplowanie jajka chusteczką. Polega na wylaniu na chusteczkę barwników spożywczych w płynie i otoczeniu nią jajka. Następnie odciskamy, trzymamy chwilę i zdejmujemy chusteczkę. Jajka malowanie barwnikami spożywczymi w płynie schną dłużej niż te malowane farbami.

Jajka styropianowe ozdabianie metodą decoupage

Potrzebna nam będzie serwetka z wybranym wzorem. Musimy ją rozwarstwić, tak żeby została tylko jedna cienka warstwa z nadrukiem. Delikatnie wydzieramy wybrany obrazek – im mniejszy, tym łatwiej będzie go równo nakleić. Malujemy jajko farbą akrylową. Kiedy wyschnie, delikatnie nakładamy na jajko niewielką ilość kleju magik (introligatorskiego, który po zaschnięciu staje się bezbarwny). Przy pomocy miękkiego pędzelka naklejamy wydarty obrazek na jajko. Dociskamy pędzelkiem od środka do zewnętrznych krawędzi. Kiedy wyschnie, malujemy całe jajko klejem – w wersji dla dzieci zastępuje on lakier.

Jajka styropianowe ozdabianie cekinami i papierowymi ozdobami

Możemy przyklejać je na klej magik – niby proste, ale jak nam się zaczną te cekiny sklejać, do tego palce w kleju, to każdy może się zniechęcić. Najprostszy sposób to użycie kleju magik z aplikatorem – robimy kropkę na jajku, naklejamy na nią cekina przytrzymując go wykałaczką. Zamiast cekinów możemy przyczepiać kształty, które uzyskamy wykorzystując ozdobny dziurkacz.

Możemy też przyczepiać cekiny do jajka przy pomocy szpilek. To zdecydowanie czystsza metoda, ale bardzo pracochłonna.

Jajka styropianowe okręcane

Jajko możemy owinąć wstążkami. Co jakiś czas możemy wstążkę mocować do jajka szpilką, klejem  na gorąco lub klejem magik (szpilka jest najmniej widoczna). Im mniejsze jajko tym węższe powinny być wstążki.

Jajko możemy też owinąć sznurkiem konopnym, ten najlepiej na bieżąco podklejać. Takie owinięte jajko możemy ozdobić doklejając jakiś delikatny element – kwiatek, serduszko… Zamiast sznurka możemy wykorzystać też włóczkę.

Możemy też jajka dekorować wykorzystując wełnę czesankową. Jest to metoda nazywana filcowaniem na sucho. Kawałek wełny mocujemy na jajku przy pomocy specjalnej igły do filcowania. Poprzez nakłuwanie włos zbija się, kurczy i tworzy zwartą strukturę, która trzyma się styropianu.

Jajka styropianowe ozdabianie papierem

Jajka możemy ozdobić wydzierankami z bibuły, najlepiej przyklejać ją na rozwodniony klej magik (1:1 z wodą).

Jeśli chcemy mieć oryginalną pisankę, to zamiast kolorowej bibuły możemy użyć gazet lub kserówek. Sprawdźmy tylko, czy nie trafi się jakiś kłopotliwy tekst. Tak ozdobione jajko możemy okręcić jakimś naturalnym sznurkiem. Sznurek na czubkach przyczepiamy sobie szpilką.

Jajka styropianowe przebieranki

Jajko – kurczak, malujemy jajko na żółto, doczepiamy piórka, dziób, oczy i stawiamy je na podstawce z trawy. Możemy jajko pomalować na biało lub brązowo i zrobić odpowiedni ogon z papieru kolorowego, tak otrzymamy kurkę i koguta.

Jajko – zajączek – malujemy jajko plakatówkami, doklejamy uszy, malujemy lub robimy ze szpilek oczy i nosek. Doczepiamy łapki. Robimy podstawkę – obręcz w odpowiednim kolorze i doklejamy do niej łapki.

Jajko – owieczka – oklejamy je watą, poza miejscem na pyszczek i oczy – malujemy je lub przyczepiamy szpilkami.

Jak wykorzystać takie jajka

Jeśli mamy nadprodukcję, to możemy jajka przerobić na bukiet tulipanów – patyczek od szaszłyka owijamy zieloną bibułą, dodajemy liście z bibuły i nadprogramowe jajka wiążemy w bukiety.

Możemy z nich zrobić stroik – papierowy kubek po dużej kawie stawiamy do góry dnem, denko nakłuwamy delikatnie nożem w kilku miejscach. Z zielonego papieru wycinamy trawę i oklejamy nią kubek. W dziurki wbijamy jajka na patykach.

Możemy powiesić je w oknie lub na gałązkach stojących w wazonie.

c

Autorka (pomysł, wykonanie, opis i foto): Amina Księżopolska, https://aminaksiezopolska.pl/