Puffin Rock – wyjątkowo pozytywny serial dla dzieci (i nie tylko)

Myślałam, że animowany serial dla dzieci będzie oglądała głównie moja sześcioletnia córka. Jakież było moje zdziwienie, gdy odkryłam, że sama czekam na wieczorny kwadrans z maskonurami. Mało tego – poważny (w swoim mniemaniu) dziesięciolatek również nie odpuszcza żadnego odcinka, choć zwykle nawet nie spojrzy w kierunku tego, co interesuje jego młodszą siostrę. Chociaż Puffin Rock to animacja zdecydowanie dla dzieci, ma w sobie coś, co sprawia, że zachwyca wszystkich niezależnie od wieku.

Na Puffin Rock – skalistej malowniczej wyspie pośród morza żyje rodzina maskonurów – tata, mama, młodziutka Oona i maleńki Baba. W każdym odcinku Oona odkrywa kawałek świata, uczy się czegoś nowego, spotyka przyjaciół i dobrze się bawi. Baba z zapałem towarzyszy starszej siostrze. Wraz z nimi widzowie dowiadują się różnych rzeczy na temat życia maskonurów, mew, fok i innych zwierząt, które spotyka Oona. Że ryjówki wciąż tylko jedzą lub śpią, że mewy ustawiają się pod wiatr na jednej nodze, że krab pustelnik mieszka w „cudzej” muszli, a maskonury – w norkach, które same wykopują. Tej wiedzy o świecie przyrody jest w serialu akurat tyle, by 4-6 latek nie czuł się nią przytłoczony, a podawane fakty są na tyle ciekawe, by zaintrygować i starszych juniorów.

Oona i Baba uczą się także wiele o relacjach panujących w rodzinie i wśród przyjaciół. Jak troszczyć się o siebie nawzajem, jak pomagać i prosić o pomoc, jak szanować różne potrzeby i różne charaktery. Bohaterowie okazują sobie wiele życzliwości, troski, maskonury to wzór kochającej się rodziny, a Oona jest dobrą przyjaciółką i życzliwą starszą siostrą. Ten pozytywny przekaz jest jednym z elementów budujących wartość serialu.

Uroku serialowi dodaje poczucie humoru – dziecinne gaworzenie Baby jest zaskakująco dowcipnym komentarzem wielu sytuacji, a jego „wypowiedzi” zapadają w pamięć („Rybki, rybki” – woła wesoło mój syn widząc kolację na stole). Życzliwym humorem skrzy się także komentarz narratora pozytywnie zaangażowanego w przygody maskonurów. Głos Jakuba Wieczorka w roli narratora to głos czarująco uśmiechnięty, cudownie buduje pogodną, przyjazną atmosferę całej opowieści.

W Puffin Rock nie ma momentów grozy, wielkich niebezpieczeństw, ani czarnych charakterów. Są owszem – zdarzenia i bohaterowie bardziej i mniej życzliwi, Oona zaś wytrwale znajduje sposoby porozumienia się ze wszystkimi i rozwiązania każdego problemu. Wyspa maskonurów to bezpieczne i przyjazne miejsce, tak jak bezpiecznym i przyjaznym bywa świat w oczach kilkuletniego dziecka. Może dlatego tak nas urzeka ten serial – może jest spełnieniem naszej tęsknoty za bezpiecznym, dobrym światem. A może po prostu jest wesołą, pogodną opowieścią narysowaną z ogromnym wdziękiem.

Puffin Rock – irlandzki serial dostępny z polskim dubbingiem na platformie Netflix. Rekomendowany dla dzieci od lat 3.

c

c

IMG_2533

serial poleca: Elżbieta Manthey – pomysłodawczyni i założycielka Juniorowa, dziennikarka, mama Tymona i Marysi, żona Krzysztofa. Studiowała filozofię i dziennikarstwo. Współpracowała m.in. z miesięcznikiem dla rodziców „Gaga” oraz z kwartalnikiem „Twój Junior”.

Puffin Rock – wyjątkowo pozytywny serial dla dzieci (i nie tylko)
Możesz ocenić ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *