To bardzo prosta a zarazem efektowna dekoracja na wielkanocny stół. Do jej wykonania nie trzeba wiele, żadnych wymyślnych materiałów, tylko skorupki jajek, knot, świeczka, kredki świecowe. Przedstawiam dwie wersje świeczek w jajku. Pierwsza prostsza, do wykonania wspólnie z dziećmi. Druga, ciekawa, ale wymagająca większej pomocy dorosłego.

Kolorowa świeczka w jajku

Jest dekoracją z resztek. Wykorzystamy tu połamane kredki świecowe, kawałki świeczek i skorupkę jajka.
Potrzebne materiały:
– skorupka jajka,
– knot,
– kredki świecowe,
– kawałki świeczki.
Skorupka musi być z jednej strony bez dziur. Nie możemy tu użyć skorupki z wydmuszki. Najlepiej wykorzystać na przykład skorupki po jajkach na miękko. Lub skorupki jajek rozbitych i wykorzystanych choćby do naleśników. Takie skorupki powinniśmy umyć oraz wyparzyć wrzątkiem.
Do skorupki wkładamy knot – powinien nieco wystawać ponad skorupkę. Możemy go przyczepić spinaczem do patyczka od szaszłyków lub wykałaczki tak, aby nie wpadł nam do środka świeczki.

Knot możemy kupić gotowy lub wykorzystać knotek wydobywając go ze świeczki. Możemy też użyć sznurka z bawełny lub lnu – więcej informacji znajdziecie w naszym poprzednim wpisie

Następnie szukamy wypełnienia naszej świeczki. Możemy wykorzystać stare, połamane kredki świecowe lub resztki świec. Jeśli pomieszamy resztki świec z kredkami, to świeczka będzie się lepiej paliła. Wystarczy niewielka ilość kredek, aby zabarwić świeczkę. Połamane kredki oraz świeczki wrzucamy do skorupki (uważając, aby knot był na środku). Tak wypełnione skorupki wkładamy do piekarnika na kilka minut w temperaturze 100 stopni C.
Ważne, aby w piecu skorupki stały prosto. Pod wpływem temperatury świeczki i kredki staną się płynne i jeśli skorupka nie będzie stała prosto, to mogą się wylać. Skorupki można włożyć na przykład do silikonowych foremek na muffinki. Jeśli mamy za duże foremki i jajko się przewraca, to możemy zrobić mu stojak z folii aluminiowej. Robimy wałek z folii i skręcamy w niewielkie kółko na którym stawiamy jajko.
Zaglądamy do piekarnika, kiedy widzimy, że nasza baza jest już płynna, to możemy ostrożnie dosypać jeszcze świeczek/kredek, aby uzupełnić poziom.
Kiedy dokładka stanie się płynna to wyłączamy piekarnik i ostrożnie wyjmujemy jajka. Po około 30 minutach nasza świeczka będzie twarda.
Świeczkę jajko możemy całkiem obrać ze skorupki lub zostawić w niej.
Skorupkę możemy umieść w kieliszku na jajka lub zrobić jej podstawkę np. robiąc kółko z kleju na gorąco.
Wykorzystując kredki świecowe należy pamiętać, aby nie mieszać zbyt wielu kolorów, bo wyjdzie brązowy. Ważne także, aby wykorzystać na pewno kredki świecowe, gdyż inne zaczną kopcić w piekarniku.

Świeczka jajko

To świeczka bardzo efektowna, ale wymagająca pomocy dorosłego.
Po pierwsza wykorzystujemy tu wydmuszkę.
Aby otrzymać wydmuszkę musimy najpierw w jajku zrobić dziurki w dwóch równoległych końcach. Jedna z dziurek może być nieco większa, możemy je wykonać ostrzem noża. Dziurki powinny być większe niż w tradycyjnych wydmuszkach dziurawionych igłą – będziemy przez nie przewlekać knot świeczki. Do mniejszej dziurki przykładamy słomkę i wydmuchujemy zawartość jajka do miski.
Skorupkę delikatnie myjemy, wyparzamy. Następnie wkładamy do środka knot. Jeśli mamy dwie wystarczająco duże dziurki to przewlekamy knot na wylot. W przeciwnym wypadku mniejsza dziurkę powiększamy delikatnie ostrzem noża. Po przewleczeniu knota jedną z dziurek możemy zakleić np. taśmą, miękkim woskiem, plasteliną. Do większej dziurki będziemy wlewać wosk, drugą musimy zatkać, aby nam się nie wylał.
W kąpieli wodnej (miska dopasowana do garnka z gorącą wodą) roztapiamy resztki świec. Kiedy staną się płynne wlewamy wosk przy pomocy łyżki do środka skorupki. Stopniowo zapełniamy całą skorupkę. Możemy kolejne warstwy barwić dodając odrobinę barwnika lub pokruszoną kredkę. Kiedy zapełnimy całą skorupkę, odstawiamy ją do zastygnięcia. Może się okazać, że trzeba będzie jeszcze uzupełnić górny poziom, dlatego resztki z garnka zostawiamy do samego końca.
Kiedy świeczka wystygnie, to zdejmujemy skorupkę jajka. Możemy zdjąć całą lub tylko część.
Takie świeczki mogą być dekoracją na nasz wielkanocny stół lub samodzielnie zrobionym oryginalnym prezentem dla najbliższych.

Autorka (pomysł, wykonanie, opis i foto): Amina Księżopolska, https://aminaksiezopolska.pl/