Oto menu ciekawych zajęć i inspiracji na trzeci dzień NIEferii. Dlaczego trzeci, skoro poprzedni tekst z pomysłami na to, co robić z dziećmi w domu, miał numer 1? Otóż akcję #NIEferie tworzą dwa blogi: Juniorowo i Crazy Nauka. Połączyliśmy siły, żeby podsuwać Wam najlepsze inspiracje. Codzienne zestawy propozycji publikujemy na zmianę na naszych stronach. Zestaw numer 2. znajdziecie więc na Crazy Nauce – o tu: https://www.crazynauka.pl/nieferie-co-robic-dzien-2-polecamy-wideo-animacje-i-serial/

Wszystkie inspiracje polecane przez nas zebrane w jednym miejscu można przejrzeć na stronie nieferie.pl.

A teraz już nasze propozycje wybrane na dziś – znajdziecie wśród nich coś dla młodszych i starszych dzieci, coś online i offline. Zorganizujcie sobie i dzieciom ciekawy dzień w domu.

Nauczcie się rysować – pomogą aplikacje na smartfona

Zaczyna się od tego, że dziecię zainteresowane rysowaniem prosi mamę albo tatę: “Narysuj mi”. Uważnie się przygląda, z czasem zaczyna samo eksperymentować. Potem frustruje się, że jego kotki, czy konie nie za bardzo przypominają te z rzeczywistości, ale jeśli naprawdę lubi rysować, to próbuje dalej. Jak możemy wspierać te zainteresowania, jeśli sami nie jesteśmy profesjonalistami w dziedzinie plastyki? Mój syn pokazał mi kilka aplikacji na smartfona, z którymi młodsi i starsi mogą uczyć się rysowania krok po kroku. Rysuje się tradycyjnie – ołówkiem lub kredkami na papierze, aplikacja podpowiada jedynie kolejne kroki. Niektóre aplikacje mają też opcję rysowania na ekranie, ale ja polecam ćwiczenia rysunkowe z kartką i ołówkiem lub kredkami.

Wybór aplikacji do nauki rysowania znajdziecie w Sklepie Play.

20 twórczych zabaw z lodem

Lód znajdzie się w każdym domu – jeśli nie gotowy, to łatwy do przyrządzenia. Pod linkiem znajdziecie propozycje rozmaitych zabaw z wykorzystaniem lodu – sensorycznych, badawczych i plastycznych.

https://www.juniorowo.pl/20-tworczych-zabaw-lodem/

Kalambury – zabawa dla całej rodziny

Zagrajcie razem w kalambury! Zabawa polega na tym, że jedna osoba rysuje lub pokazuje pozostałym pantomimą, na migi wybrane hasło. Reszta próbuje zgadnąć. Jakie to mają być hasła? Możecie je wymyślać sami, mogą to być przysłowia, tytuły filmów, książek, popularne powiedzonka… Jeśli nie macie własnych pomysłów, możecie skorzystać z jednego z internetowych generatorów haseł do kalamburów np.:

kalambury.org – prosty generator haseł do kalamburów

http://piekne-rzeczy.pl/czy-warto-grac-w-kalambury-30-hasel-do-zabawy-z-dziecmi/ – instrukcja zabawy i 30 haseł do gry z młodszymi dziećmi

http://piekne-rzeczy.pl/kalambury-cz-2-czyli-30-hasel-do-zabawy-ze-starszymi-dziecmi/ – 30 haseł do gry ze starszymi dziećmi

e-kalambury.pl – ponad 4000 haseł, 3 poziomy trudności, możliwość ustawienia czasu.

Możecie też zagrać w kalambury po angielsku:

www.getcharadesideas.com – proste hasła, 8 kategorii do wyboru

Ważne, żeby hasła były znajome dla wszystkich uczestników zabawy. Samo pokazywanie i odgadywanie daje mnóstwo radości. Można wprowadzić do zabawy element rywalizacji – podzielić się na dwie drużyny i przyznawać punkty za odgadnięte hasła. Ale nie jest to konieczne, żeby dobrze się bawić.

Szczegółowa instrukcja gry w kalambury: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kalambury

Wizyta w British Museum bez wychodzenia z domu

Fantastycznie przygotowana wirtualna interaktywna wycieczka po British Museum. Startujemy od osi czasu i poruszając się po niej wybieramy, co chcemy zobaczyć. Każdy eksponat można obejrzeć na zdjęciu, przeczytać opis, posłuchać podcastu, zobaczyć na mapie, skąd pochodzi… Wszystko po angielsku, więc przy okazji ćwiczymy znajomość języka https://britishmuseum.withgoogle.com

Dobre filmy dla dzieci i nastolatków

Poprzednio polecaliśmy Wam filmy dokumentalne do obejrzenia całą rodziną, dziś polecamy dobre fabularne kino dla małolatów, mądre i dobrze zrobione, które dzieci mogą obejrzeć same (choć oczywiście miło będzie, jeśli obejrzycie je razem):

dla młodszych (6+)

“Sonia” – jest trochę jak Alicja w Krainie Czarów, tyle że bardziej współczesna i ze Szwecji. Czarujący obrazem film możecie zobaczyć na VOD.

Więcej o filmie przeczytacie w naszej recenzji: https://www.juniorowo.pl/sonia/, a zwiastun obejrzycie tu:

 

 

“Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Pierwsza tajemnica” – Lasse i Maja to bohaterowie serii książek dla dzieci, które cieszą się od lat ogromną popularnością. Niektóre z ich detektywistycznych przygód zostały sfilmowane, a jeden z filmów można obejrzeć na VOD lub na cineman.pl.

 

dla nastolatków (13+)

“Niezgodna” – to film o świecie przyszłości, ale rozważający społeczne i moralne dylematy całkiem współczesne. Brzmi poważnie, jednak sensacyjna forma sprawia, że te całkiem serio kwestie stają się bliskie nastoletnim widzom. Podział społeczny, władza, budowanie idealnego społeczeństwa (czy to w ogóle możliwe?), wybór życiowej drogi, samoświadomość, odwaga, wartości – to wszystko znajdziecie w tym filmie, podobnie jak dynamiczne pościgi, sceny walki, futurystyczne wynalazki.

Założyciele (…) podzielili nas  na pięć frakcji, które mają zapewnić pokój. Ci, którzy są inteligentni, cenią wiedzę i logikę należą do Erudycji. Wiedzą wszystko. Ci z Serdeczności uprawiają rolę. To życzliwi ludzie ceniący harmonię, zawsze szczęśliwi. W Prawości cenią uczciwość i porządek. Mówią prawdę nawet wiemy, gdy wolałbyś jej nie usłyszeć. Nieustraszeni to nasi obrońcy, żołnierze, policja. Odważni, nieustraszeni i wolni. Niektórzy uważają, że są szaleni. Moja frakcja to Altruizm. Nazywają nas sztywniakami. Cechuje nas bezinteresowność, ascetyczne życie i pomoc innym. Nawet karmimy bezfrakcyjnych, czyli tych poza systemem – tak zaczyna się ta filmowa opowieść, którą polecamy do obejrzenia i nastolatkom i rodzicom. Może po filmie będzie czas na rozmowę o tym, co was w nim poruszy?

Jeśli spodoba się Wam “Niezgodna”, zobaczcie też jej kolejne części: “Zbuntowaną” i “Wierną”.

Filmy do obejrzenia na platformie Netflix i Cineman.pl. A trailer tu:

Galileo – popularnonaukowa “dobranocka” dla ciekawskich

Galileo to program, który potrafi zadziwić. I z pewnością dostarcza wiedzy o świecie. W każdym półgodzinnym odcinku znajdziecie trzy lub cztery tematy, które zwykle odnoszą się w jakiś sposób do elementów codziennego życia i analizują je w sposób naukowy. Mnostwo ciekawostek, trochę eksperymentów, ciekawe wnioski. Wszystko w dynamicznej formie któtkich felietonów. Moje dzieci z dużym zainteresowaniem siadają przed telewizorem na codzienny półgodzinny seans z Galileo. To jak popularnonaukowa dobranocka.

Galileo możecie oglądać na kanale TV4 w soboty i niedziele o 19:00 i na TV6 od poniedziałku do niedzieli o 20:00. Bywają też powtórki w ciągu dnia.

 

#NIEferie

Inspiracje i pomysły, które znajdujemy, sprawdzamy i wymyślamy dla was razem z Crazy Nauką znajdziecie też na stronie NIEferie.pl oraz na profilu NIEferie na facebooku. #NIEferie to zainicjowana przez Juniorowo i Crazy Naukę akcja społeczna, której celem jest dzielenie się pomysłami i źródłami, które pomogą mądrze, ciekawie, niebanalnie i bezpiecznie spędzić czas z dziećmi w domu.