Niektórzy nie przepadają za podkręcaniem atmosfery świątecznej na każdym kroku i na wiele sposobów. Nie lubią “christmasowych” piosenek w sklepach, za wcześnie wystawianych choinek i marnotrawstwa prądu na świąteczne światełka na ulicach. Ja lubię. Lubię te kiczowate piosenki, światełka, choinki. Lubię własnej roboty ozdoby choinkowe, które przez cały grudzień dziergam z dziećmi. Lubię DIY adwentowe kalendarze. Lubię też zimowe i świąteczne książki, których czytanie cudownie buduje nastrój oczekiwania przed Świętami. Dziś porcja takich właśnie książek – o zimie i świętach, z zimą w tle i na pierwszym planie, ze świąteczną atmosferą i emocjami, które dzięki Bożemu Narodzeniu jakoś łatwiej nam poczuć. Zobaczcie, co wydawnictwa przygotowały w tym roku i do jakich starszych tytułów warto wrócić.

Punkt pierwszy – Astrid Lindgren. Jej opowiadania wciąż tak samo dobrze się czyta i wciąż mają tę niezwykłą, trudno uchwytną właściwość, która porusza serca i pomaga nazywać to, co ważne. Boże Narodzenie w Bullerbyn – to wspaniała lektura na jeden z przedświątecznych wieczorów. Opowiadanie znajduje się w zbiorze Bullerbyn. Trzy opowiadania. Było wcześniej wydane także osobno i tę wersję możecie znaleźć w bibliotekach. W sklepach szukajcie zbioru trzech opowiadań – wszystkie na pewno spodobają się miłośnikom sielskiego Bullerbyn.

Wydawnictwo Zakamarki wydało także Patrz, Madika, pada śnieg oraz Jak Johan uratował cielaka – to książki Astrid Lindgren z zimą i śniegiem nie tylko w tle, ale i w jednej z ról. I jak to u Astrid Lindgren – ciepłe, prawdziwe i choć dzieją się w świecie odległym od współczesnych realiów, to jednak nie zestarzały się ani trochę. Wciąż zachwyca mnie fenomen tej niezwyklej literatury, która z biegiem lat nadal pozostaje świeża, a kolejne pokolenie dzieci odnajduje w niej to, czego potrzebuje.

Hurra, są Święta! Ulfa Nilssona z ilustracjami Emmy Adbåge to swego rodzaju książkowy kalendarz adwentowy. 24 rozdziały, po jednym na każdy dzień grudnia poprzedzający Boże Narodzenie. Oczywiście można cała książkę przeczytać jednym tchem, albo w dowolny inny sposób. Trochę zabawne i trochę filozoficzne. Bohaterami są zwierzaki – młody prosiak Rufus, który ucieka z transportu do rzeźni i bezdomna kotka. Razem zamieszkują w opuszczonej chacie, ale samotność nie jest im pisana. Wręcz przeciwnie. Przyjaciele przygotowują się do Świąt, choć tak naprawdę niewiele o nich wiedzą.

Podobnie w 24 rozdziałach ujęta została opowieść o usianych przeszkodami i perypetiami przygotowaniach do świąt w książce Wierzcie w Mikołaja! Lotty Olson. Czasami przed świętami wszystko idzie na opak – choinki łysieją, wypieki się nie udają, dekoracje znikają ze sklepowych witryn. Czy to zwykły zbieg okoliczności?

I jeszcze jeden książkowy kalendarz adwentowy od Zakamarków: Święta dzieci z dachów Mårtena Sandéna. Trójka dzieci ucieka z domu dziecka. Ich wyprawa staje się niezwykłą misją, kiedy spotykają bezdomnego, który zapomniał kim jest. Musi sobie przypomnieć swoje życie! Dzieci mają 24 dni, by mu w tym pomóc. Mają też niezwykłych sprzymierzeńców.

Dla nieco młodszych juniorów – przedszkolnych, zerówkowych – Święta Tupcia Chrupcia Elizy Piotrowskiej (Wydawnictwo Wilga), czyli bożonarodzeniowa odsłona małej myszy, znanej z całej serii książeczek lubianych przez dzieci. Był taki czas, że i moje dzieci chętnie słuchały, jak czytam im te ciepłe opowieści. Wyrosły z nich, ale kiedy Marysia zobaczyła niedawno Święta Tupcia Chrupcia, widziałam, że przeglądała tę książkę z sentymentem i ciekawością. Teraz, jako siedmiolatka, może ją już przeczytać samodzielnie, co też uczyniła z widoczną radością.

Wydawnictwo Wilga ma też propozycję dla juniorów lubiących papierowe gry i zabawy towarzyskie. Brulion zabaw na święta to grubaśny zestaw propozycji takich aktywności. Jest w nim sporo rysowania, gry – w statki, w muchę, w państwa-miasta, są łamigłówki i instrukcje do wspólnych zabaw, które ze swojego dzieciństwa znają rodzice. Myślę, że niejeden rodzic z przyjemnością da się wciągnąć w te zabawy. Może uruchomią one też wspomnienia i opowieści, jak to było kiedy rodzice byli dziećmi…

No właśnie. Jak wyglądały święta i zima, kiedy dzisiejsi rodzice byli jeszcze dziećmi? Tego juniorzy się dowiedzą a rodzice powspominają przy książce Izabeli Łazarczyk-Kaczmarek Gdy rodzice byli dziećmi. Zima. Znajdziecie tu trochę historii, trochę kultury i trochę zabawy. Takie wspólne z dziećmi zabawy z przeszłością to świetny pomysł na grudniowe popołudnie. Moje dzieci uwielbiają, gdy opowiadam im o swoim dzieciństwie.

Świąteczną odsłonę ma też Amelia Bedelia – niezwykła pomoc domowa, niekoniecznie idealna, ale z pewnością niezastąpiona, bohaterka książek Peggy Parish. Amelia Bedelia i Boże Narodzenie ucieszy wszystkich, którzy czują niedosyt po lekturze “nieświątecznych” przygód tej fantastycznej bohaterki. Święta z Amelią są na pewno świątecznie magiczne, ale też nieco zwariowane i nieprzewidywalne.

I ostatnia książka – nie nowa, ale wciąż uwielbiana w naszej rodzinie: Goście na Boże Narodzenie z serii opowieści o Findusie i Pettsonie autorstwa Svena Nordqvista. Kochamy te książki o niezwykłym i bardzo asertywnym kocie Findusie i jego staruszku Pettsonie, którzy żyją sobie razem w niewielkim domku i wspólnie przeżywają codzienność. Ta zaś okazuje się pełna interesujących zdarzeń, w których głównym bohaterom towarzyszy stadko kur, zestresowany lis, podstarzały borsuk czy gapowate krowy. Oraz mimble. W Gościach na Boże Narodzenie poznajemy zaś ich sąsiadów i bezinteresowną życzliwość, która wzruszy każdego czytelnika, a dzieciom pokaże, że to od nas zależy, czy rzeczywistość jest piękna, czy ponura.

Życzę Wam przedświątecznie magicznego czasu z zimowymi i bożonarodzeniowymi książkami. Teraz jest świetny czas na ich czytanie!

c

Bullerbyn. Trzy opowiadania

Astrid Lindgren

Wydawnictwo Zakamarki

ilustracje: Ilon Wikland

kategoria wiekowa 5+

c

c

Patrz, Madika, pada śnieg!

Astrid Lindgren

ilustracje: Ilon Wikland

Wydawnictwo Zakamarki

kategoria wiekowa 5+

c

c

Jak Johan uratował cielaka

Astrid Lindgren

ilustracje: Marit Törnqvist

Wydawnictwo Zakamarki

kategoria wiekowa 5+

c

c

Hurra, są Święta!

Ulf Nilsson

ilustracje: Emma Adbåge

Wydawnictwo Zakamarki

kategoria wiekowa 6+

c

c

Wierzcie w Mikołaja!

Lotta Olson

ilustracje: Benjamin Chaud

Wydawnictwo Zakamarki

kategoria wiekowa 6+

c

c

Święta dzieci z dachów

Mårten Sandén

ilustracje: Lina Bodén

Wydawnictwo Zakamarki

kategoria wiekowa 6+

c

c

Święta Tupcia Chrupcia

Eliza Piotrowska

ilustracje: Marco Campanella

Wydawnictwo Wilga

kategoria wiekowa 3+

c

 

c

Gdy rodzice byli dziećmi. Zima

Izabela Łazarczyk-Kaczmarek

Wydawnictwo Mac Edukacja

kategoria wiekowa 6+

c

c

Amelia Bedelia i Boże Narodzenie

Peggy Parish

tłumaczenie: Wojciech Mann

Wydawnictwo Literackie

kategoria wiekowa 5+

c

c

Goście na Boże Narodzenie

tekst i ilustracje: Sven Nordqvist

Wydawnictwo Media Rodzina

kategoria wiekowa 5+

c

IMG_2533c

książki poleca: Elżbieta Manthey – pomysłodawczyni i założycielka Juniorowa, dziennikarka, mama Tymona i Marysi, żona Krzysztofa. Współpracowała między innymi z miesięcznikiem GaGa, kwartalnikiem Twój Junior oraz z Gazetą Wyborczą.

c


Discover more from Juniorowo

Subscribe to get the latest posts sent to your email.