Czasem wystarczą kredki i kartka, czasem farby i palce, ale kiedy dziecko na dobre wciągnie się w plastyczne wyczyny, potrzeba bardziej urozmaiconej inspiracji. Tym bardziej, kiedy i dorosły znajduje przyjemność we wspólnym z dzieckiem tworzeniu rozmaitych dzieł. Tak jest w moim domu.

Pomysły na plastyczne dzieła często rodzą się w głowie mojej córki “z niczego”. Lubimy też zaglądać do książek, w których zebrane są – trochę jak w książkach kucharskich – przepisy na wykonanie różnych cudeniek z papieru, kleju, filcu, brokatu i mnóstwa innych surowców.

Ale książka książce nierówna. Są takie, które, choć pięknie ilustrowane, zawierają zbyt skomplikowane instrukcje, by juniorka mogła je wykonać (nawet z pomocą mamy). Problematyczne są też te, gdzie do wykonania dzieła potrzeba bardzo szczególnych składników. Najbardziej lubimy więc takie, w których znajdujemy niezbyt skomplikowane, ale urzekające oryginalnością pomysły możliwe do wykonania z tego, co mamy w domu. Z takiej książki możemy korzystać w każdej chwili, kiedy tylko najdzie nas ochota na plastyczne wyczyny, nie martwiąc się o to, że w połowie pracy okaże się, że brakuje nam jakiegoś kluczowego składnika.

Jedną z naszych ulubionych książek jest 50 prac ręcznych na zimę. Lubimy ją właśnie za oryginalne pomysły proste do wykonania, do których w większości wystarczy papier, klej, nożyczki, taśma klejąca, kredki lub flamastry. Czasami trochę filcu, stara skarpetka, kawałek folii aluminiowej czy rolka po papierze toaletowym. Większość, jeśli nie wszystkie, potrzebne rzeczy znajdą się w każdym domu, w którym mieszka dziecko plastycznie rozpędzone.

W książce znajdują się instrukcje do wykonania ozdób na choinkę, oryginalnych kartek świątecznych, gadżetów na bal karnawałowy oraz pomysłowych ozdób, którymi można udekorować mieszkanie czy szkolną salę, a także podarować je komuś bliskiemu pod choinkę.

Wypróbowawszy większość pomysłów z 50 prac ręcznych na zimę polecamy tę książkę wszystkim miłośnikom twórczości plastycznej w różnych technikach. Poniżej zdjęcia naszych dzieł.

c

50 prac ręcznych na zimę

Anna Marianna Krac, Marcelina Grabowska-Piątek

Oficyna Wydawnicza Promocja

Dystrybucja: Wydawnictwo Siedmioróg

c

c