Ojciec Adam Szustak – dominikanin, rekolekcjonista gotów głosić Ewangelię wszystkim, wszędzie i na wszelkie sposoby. W ramach tej misji głosi śmiałe kazania, czy raczej wykłady, w których porusza nie tylko tematy religijne. Nie bawi się w subtelności – mówi to, co myśli w barwnych, soczystych słowach. Pokazuje prawdy, na które w codziennym życiu chętnie przymykamy oko – z powodu naszego konformizmu, zmęczenia lub dla wygody. Sam o sobie mówi, że jest “anarchistą z powołania”. Polecamy jego wykłady skierowane do rodziców.

Nie posyłajcie dzieci do szkoły

Podejdźcie wybiórczo do oświaty swoich dzieci. Dziecko, które przynosi ze szkoły same piątki jest nijakie, jest zrównane do ogólnoludzkiego poziomu niczego. Zbadaj, co naprawdę interesuje twoje dziecko. Daj swojemu dziecku prostą szansę, żeby tego się uczyło, a resztę ledwo zaliczało. Pozwólcie dziecku nie być doskonałym we wszystkim. Ogólne wszystko to ogólne nic.

O wiedzy nieprzydatnej, uczniach “piątkowych”, oczekiwaniach rodziców. O tym, co uderza w naszą rodzicielską pychę. O ogólnym wykształceniu, gdzie każdy jest od wszystkiego. Czy dziś studia dają lepszy start w życie? O co naprawdę chodzi w edukacji i jaka jest w tym rola rodziców.

Nie kupujcie dzieciom zabawek

Jaki jest związek iPada z nudą? Gdzie dzieci bawią się najchętniej? I najważniejsze – dlaczego nie powinniśmy kupować dzieciom (za dużo) zabawek?

Dziecko potrafi się bawić samo ze sobą wykorzystując to, co akurat znajdzie wokół siebie. Dziecko się nie nudzi. Wystarcza kawałek drewna albo buda z koca. I rówieśnicy. Wpuśćcie swoje dzieci w bycie z innymi dziećmi. One same wymyślą, w co się bawić. A jeśli nie dostaną takiej szansy?…

 

tekst: Elżbieta Manthey