Dokąd pojechać, jak się dobrze spakować, jak zadbać o zdrowie przed i w trakcie podróży, gdzie nocować – wszystkie te kwestie trzeba rozstrzygnąć planując wakacje niezależnie od tego, czy jedziemy daleko, czy blisko, na krótki urlop, czy dłuższą wyprawę. Nawet jeśli wybieramy się na wczasy all inclusive, gdzie o większość szczegółów zadba biuro podróży. No, chyba że zawsze jeździmy w to samo miejsce, wtedy przedwakacyjne dylematy mamy z głowy. O ileż jednak ciekawiej może być, jeśli wybierzemy się w nieznane. A jeszcze ciekawiej – jeśli zaplanujemy sobie wakacje bez pomocy tour operatora. Do tego jednak potrzeba trochę wiedzy. Tę zaś najlepiej zaczerpnąć od kogoś bardziej doświadczonego.

Krzysztof Kobus ma ogromne doświadczenie w podróżowaniu i to w podróżowaniu całą rodziną, zarówno po Polsce, jak i po całym świecie. Razem z żoną Anią Olej-Kobus oraz synami: Michałem i Stasiem od lat przemierzają najróżniejsze ścieżki, nocują w różnych miejscach, pakują się na wyprawy w różne strefy klimatyczne. O ich wyprawach bliższych i dalszych możecie poczytać na portalu Mały Podróżnik. Krzysztof jest w dodatku doświadczonym fotografem, a jego zdjęcia z różnych zakątków świata są po prostu fantastyczne.

Swoim podróżniczym i fotograficznym doświadczeniem Krzysztof Kobus dzieli się z młodymi (i nie tylko) podróżnikami i turystami w książce “Poradnik młodego podróżnika”. To kwintesencja praktycznej wiedzy dotyczącej podróżowania. W poradniku znajdziecie odpowiedzi na chyba wszystkie pytania, które laikowi przychodzą do głowy, gdy myśli o wakacyjnych wyjazdach. Dokąd warto się wybrać, co i w co spakować nad morze, a co w góry, gdzie nocować, czym się różni hotel od hostelu i double room od studio. Czym podróżować, jak fotografować, jak przewozić pamiątki, żeby się nie zniszczyły, czy i na co się szczepić, co zabrać do podróżnej apteczki, jakie ubezpieczenie kupić… W tej książce jest wszystko, o co chcielibyśmy zapytać, włącznie z tym, o co zapytać się wstydzimy, bo wydaje nam się, że to banalne.

Dla doświadczonego podróżnika niektóre sprawy rzeczywiście mogą wydawać się banalnie proste i oczywiste. Jednak Krzysztof Kobus doskonale rozumie wątpliwości i niepewność kogoś, kto po raz pierwszy leci samolotem, czy wyrusza poza Europę. Wyjaśnia wszystko prosto, dzieli się ciekawostkami, które mogą okazać się bardzo przydatne w podróży.

“Poradnik młodego podróżnika” to wakacyjny must-have. Tytuł sugeruje, że jest on przeznaczony dla dzieci, jednak ja myślę, że jest jak żelki Haribo – doskonały dla dzieci i dorosłych 🙂  Będę do niego sięgać przed każdą podróżą, co i Wam polecam.

 

Poradnik młodego podróżnika

Krzysztof Kobus

Wydawnictwo Dwukropek