W ramach lekcji online, albo podczas rodzinnych świątecznych przygotowań możemy zaangażować dzieci w rozmaite aktywności związane z Wielkanocą. Proponujemy różne przedwielkanocne zajęcia, które można zorganizować w domu. Trochę plastycznie i kreatywnie, trochę naukowo i eksperymentalnie.

Dowiedz się czegoś ciekawego o jajkach

Na początek proponuję uzupełnić swoją wiedzę o jajkach. Dzieci uczą się cały czas, ale i my możemy się przy okazji czegoś dowiedzieć. Polecam więc do wspólnej z dzieli lektury tekst Crazy Nauki “11 rzeczy, których zapewne nie wiesz o jajkach”. Dlaczego żółtka są żółte, ile razy kura obraca jajko w gnieździe, od czego zależy kolor skorupki – tego i innych faktów dowiecie się z artykułu. Crazy Nauka rozstrzyga nawet, co było pierwsze: jajko czy kura.

Dla dociekliwych Crazy Nauka ma jeszcze dwa ciekawe teksty na temat jajek: “Dlaczego niektóre jajka na twardo źle się obierają” oraz “Fizyka idealnego gotowania jajek. Polecamy kalkulator!”. W takim kontekście fizyka i chemia mogą się okazać całkiem interesujące.

Propozycje na edukację z jajem w roli głównej znajdziecie w naszym tekście “Lekcja z jajem – pomysł na zajęcia, które wciągną, rozśmieszą i nauczą”. W artykule znajdziecie instrukcje do przeprowadzenia kilku różnych eksperymentów z jajami – wystarczy do nich to, co znajduje się w każdej kuchni: woda, ocet, sól, plastikowa butelka, no i jajka. Może to być inspiracja dla nauczycieli, do poprowadzenia zajęć z uczniami (rownież online), ale też można pomysły tu przedstawione wykorzystać do zabaw rodzinnych.

Webinarium wielkanocne od Centrum Nauczania Domowego

Polecam też webinarium na temat Wielkanocy udostępnione za darmo przez Centrum Nauczania Domowego. Webinarium zostało nagrane i jest dostępne do odtworzenia w dowolnej chwili. To kompletne zajęcia dla dzieci – z wprowadzeniem, piosenką, porcją wiedzy na temat świąt wielkanocnych, zagadkami, a w końcu z częścią plastyczną, podczas której dzieci mogą wykonać wielkanocny koszyczek i pisankę z papieru. Na początku webinarium podana jest lista potrzebnych przyborów i materiałów, które będą potrzebne podczas zajęć. Ale prowadząca podkreśla, że nawet jeśli ktoś nie ma bibuły czy kolorowych kartek, to też odnajdzie się w tej plastycznej aktywności.

Dekoracje i ozdoby świąteczne

Jak już co nieco wiecie o jajkach, możecie wziąć się za zdobienie pisanek i robienie wielkanocnych dekoracji. Bardzo lubię taką twórczość, bo zaspokaja kilka różnych potrzeb: relaksuje, uwalnia kreatywność i ma jakiś cel. Propozycje różnych technik zdobienia styropianowych jaj znajdziecie w naszym wpisie “Kreatywnie z dziećmi – styropianowe jajka na 7 sposobów”.

YouTubowa Kreatywna Mama pokaże Wam jak wykonać wieniec wielkanocny do powieszenia na drzwi lub w oknie, albo na ścianie. Potrzebne będą tylko papier, klej, nożyczki i tasiemka. Instrukcja jest tak prosta, że można taki wieniec zrobić nawet z młodszymi dziećmi.

Kreatywna Mama przygotowała zresztą więcej propozycji związanych z Wielkanocą na swoim kanale na YouTubie. Wielkanocną playlistę znajdziecie tu: https://www.youtube.com/playlist?list=PLG2MpL-Eh0VpjGB4VB0plBBQBotEVqZ-S

Można też zrobić domowym sposobem świeczki na wielkanocny stół. Dni co prawda coraz dłuższe i podczas świątecznego śniadania mroku rozpraszać nie trzeba, ale samo robienie świeczek jest świetną zabawą. Instrukcje znajdziecie we wpisie “Kreatywnie z dziećmi – robimy świeczki na wielkanocny stół”.

Jak narysować zajączka

Na kanale Lulek.tv dostaniecie prostą, dokładną instrukcję narysowania zajączka. MOże spróbujecie narysować go razem z dziećmi?

Mam nadzieję, że nasze zestawienie wielkanocnych pomysłów będzie dla Was inspirujące. Wesołych jajek!