– Kolorowanki są dla przedszkolaków – rzekła stanowczo moja siedmioletnia córka. – Ale te są dla ZAWĄSOWANYCH – dodała sadowiąc się przy stole i otwierając pierwszą z książeczek.

“Zawąsowana”, czyli zaawansowana zabawa z książeczkami pełnymi łamigłówek i kolorowanek wciągnęła moją pierwszoklasistkę na niejedno popołudnie. Zgadzam się z nią – twórcze dzieci zwykle szybko wyrastają z prostych kolorowanek i szukają większych wyzwań. Takie wyzwania znajdą na przykład w serii “Tajemnicze kolorowanki” Wydawnictwa Wilga. Każda książeczka zawiera inny rodzaj rysunkowych łamigłówek. Moja córka uwielbia zadania na spostrzegawczość, więc najpierw sięgnęła po “Szukaj i znajdź zwierzęta”, gdzie na pełnych szczegółów obrazkach trzeba znaleźć określoną liczbę wskazanych pod rysunkiem zwierząt – 3 homary, 2 surykatki, 3 pawiany… Można szukać kolorując całość, kolorować tylko wybrane zwierzaki, albo bawić się w jeszcze inny sposób. Obu nam spodobały się też zadania w “Złam ten szyfr”, gdzie obrazki-mozaiki koloruje się według zaszyfrowanych wskazówek – żeby dowiedzieć się na jaki kolor pomalować konkretne pole, trzeba najpierw coś obliczyć, albo przyporządkować słowa do odpowiednich kategorii, odczytać słowa wspak lub wykonać jeszcze inne zadanie. Trochę cierpliwości i gimnastyki umysłu i z plątaniny różnokształtnych pól wyłania się barwny obrazek.

W serii “Tajemnicze kolorowanki” są pozycje dla młodszych i starszych dzieci. Wykorzystują one różne rodzaje łamigłówek – zabawy liczbami, połącz kropki, mozaikowe czy pikselowe rysunki.

Nieco inną, choć również angażującą pozycją jest “W ramie. Nad wodą” – książeczka stworzona przez Marię Biardzką, Matyldę Dębską, której oprawę graficzną opracowała Debora Ramos. Autorki poprzez zestaw różnego rodzaju twórczych zadań wprowadzają dzieci w świat malarstwa. W książeczce dzieci pracują z reprodukcjami mniej i bardziej znanych dzieł malarzy, poznając nie tylko dzieła sztuki, ale też np. znaczenie kompozycji, różne techniki malarskie, rolę koloru, czy różne sposoby przedstawiania świata w obrazach. Czy niebo i chmury to ważne elementy obrazu i jak wyglądałby obraz bez nich? Jak zmieni się Bitwa morska w Zatoce Neapolitańskiej Pietera Bruegela, gdy usuniemy z niej wszystkie statki? Jak namalować obraz samymi kropkami? Czy można namalować obraz jednym kolorem? Czy woda może być kolorowa, a jeśli tak, to skąd wiemy, że to woda? Czy obrazy maluje się tylko na papierze i płótnie? Na te i inne pytania dzieci poszukają odpowiedzi w tej książeczce i znajdą je bawiąc się i eksperymentując ze sztuką.

Autorki o projekcie: Zdecydowałyśmy się stworzyć serię książeczek dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, wypełnioną barwną grafiką, kolorowankami, zadaniami manualnymi, ćwiczeniami logicznymi i przede wszystkim sztuką. Założyłyśmy, że naszym celem będzie zaznajomienie i oswojenie dzieci z arcydziełami oraz mniej znanymi pracami. Naszym celem jest pokazanie, że sztuka to nie jest coś na czym trzeba się znać, żeby móc ją przeżywać i czerpać przyjemność z obcowania z nią.

c

W ramie. Nad wodą

Maria Biardzka, Matylda Dębska, Debora Ramos

Wydawnictwo iTON Society

Książkę można kupić w internetowej księgarni iTON Society

c

c

c

Tajemnicze kolorowanki

seria książek

Wydawnictwo Wilga

c

c

c

IMG_2533

c

recenzuje: Elżbieta Manthey – pomysłodawczyni i założycielka Juniorowa, dziennikarka, mama Tymona i Marysi, żona Krzysztofa. Studiowała filozofię i dziennikarstwo. Uwielbia książki, panoramę z Wielkiej Rawki w Bieszczadach, podróżowanie z mężem i dziećmi oraz spotkania z przyjaciółmi.