Książki o Duni to cudowne opowieści o dziewczynce rozpoczynającej naukę w szkole, a potem w kolejnych tomach radzącej sobie z różnymi sytuacjami, wyzwaniami i emocjami. Dunia jest wspaniałą przewodniczką po świecie siedmio-, ośmiolatków. Gorąco polecam książki o niej do wspólnego czytania z pierwszoklasistami, albo do samodzielnego czytania dla tych juniorów, którym to już zaczęło sprawiać frajdę. A kiedy piszę o książkach o Duni, zwykle spotykam się z pytaniem rodziców: “A czy nadadzą się też dla chłopca?”. Zawsze odpowiadam, że nadadzą się znakomicie, a teraz dla rodziców mających wątpliwości, czy Dunia podbije czytelnicze serca ich synów mam jeszcze jedną dobrą wiadomość: autorka serii o Duni – Rose Lagercrantz napisała książkę o Mattisie. A Mattis to chłopak trochę jak Dunia. Choć tak naprawdę pierwowzorem Mattisa jest Samuel – syn Rose i współautor książki.

Mattis chodzi do tej samej klasy, co Dunia i również doświadcza różnych emocji związanych ze szkołą. Lubi do niej chodzić – co do tego nie ma wątpliwości. Uwielbia swoją wychowawczynię i uwielbia zabawy podczas przerw. Ale szkolna rzeczywistość ma też swoje ciemniejsze strony. Jedną z nich jest Beni Bandzior, który wcale nie jest miłym kolegą. Beni Bandzior potrafi naprawdę uprzykrzyć życie. Czasami tak bardzo, że Mattis nie ma ochoty iść do szkoły, chociaż tak bardzo ją lubi.

Lekarstwem na wszelkie szkolne kłopoty okazuje się przyjaźń. Dobry przyjaciel może obronić przed zaczepkami niezbyt miłych kolegów. W końcu okazuje się, że przyjaźń ma taką moc, że może odmienić nawet Beniego Bandziora.

Mattis i jego przygody w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie to jedna z tych książek, które warto podsunąć dzieciom na początku szkoły. Pomoże oswoić nowe środowisko, rozwiać dziecięce wątpliwości i doda odwagi. Bo kiedy już się wie, co nas czeka, choćby mniej więcej i choćby z książek, to łatwiej jest wyjść na spotkanie nowym wyzwaniom.

Wielką zaletą tej książki jest też jej forma. Prosty język, niewielka ilość tekstu na stronie, duża czcionka i mnóstwo świetnych ilustracji Evy Eriksson – to sprawia, że nawet początkujący miłośnicy książek mogą samodzielnie wziąć się za czytanie tej opowieści o chłopcu takim, jak oni.

Dunia – najlepsza przyjaciółka pierwszoklasisty

c

Mattis i jego przygody w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie

Rose Lagercrantz, Samuel Lagercrantz

ilustracje: Eva Eriksson

Wydawnictwo Zakamarki

c

IMG_2533c

recenzuje: Elżbieta Manthey – pomysłodawczyni i założycielka Juniorowa, dziennikarka, blogerka, mama Tymona i Marysi, żona Krzysztofa. Studiowała filozofię i dziennikarstwo. Pisze dla Gazety Wyborczej, wcześniej – dla miesięcznika „GaGa”, kwartalnika „Twój Junior”. Uwielbia książki, panoramę z Wielkiej Rawki w Bieszczadach, podróżowanie z mężem i dziećmi oraz spotkania z przyjaciółmi.