Jeśli powiemy Juniorowi, że wyruszamy zwiedzać zabytki, zapewne jęknie i strzeli focha. Zwiedzanie nie brzmi jak fascynująca przygoda, lecz raczej jak nudny obowiązek, którym z niewiadomych przyczyn ekscytują się dorośli. Czy może być inaczej? Może. Poznajcie Mataszków.

Mataszkowie to trójka przyjaciół w wieku juniorowym, którzy jako bohaterowie książek Tomasza Stochmala pokazują, że miejsca, które poznajemy i odwiedzamy mogą kryć wiele tajemnic, a poznawanie tych miejsc to przygoda niemal detektywistyczna. Zardzewiałe klucze, ukryte tunele, szyfry, stare dokumenty – wszystko to jest częścią historii Helu i latarni morskiej, którą Mataszkowie odkrywają podczas wakacji. Ich przygody opisane w “Mataszkach i tajemnicach Helu” to opowieść, która zdaje się być wprost wskazówką dla młodych podróżników i ich rodziców: patrzcie uważnie, szukajcie, myszkujcie, szperajcie, a przekonacie się, jak pasjonująca może być historia miejsc, które odwiedzacie.

Pomysł książki jest dość stary – opowiada autor Tomasz Stochmal – Kiedy miałem 10 lat, zainspirowany Helem, który zwiedziłem, postanowiłem napisać własną książkę, wymyślając postacie Mataszków – pół-ludzi, pół-elfów. Jednakże, po napisaniu i podzieleniu się treścią z rodziną książkę (w formie zeszytu, rękopisu) odłożyłem i zapomniałem o niej na długi czas. W ubiegłym roku wróciłem do tematu Mataszków, za sprawą mojego syna, który bardzo lubi czytać. Pomyślałem wówczas: “dlaczego i On nie miałby przeczytać przygód Mataszków”? Ale powrót do tematu polegał już nie tylko na przeczytaniu przez mojego Syna samego rękopisu, ale na wydaniu go w formie książki – oczywiście, po ponownym zredagowaniu tekstu, profesjonalnej korekcie i ilustracjach utalentowanej ilustratorki.

mataszkowie_-_baner

Mataszkowie to nie tylko książki. To także strona internetowa, kanał YouTube i Facebookowy profil. Wszystko razem składa się na ideę podróżowania i poznawania Polski, jej zakątków, które zaciekawią zarówno Juniorów, jak i dorosłych. Wystarczy je odkryć.

Pierwsza cześć przygód Mataszków wniknęła z fascynacji Półwyspem Helskim, jego historią, przyrodą, położeniem, latarnią morską; nie inaczej było w przypadku Torunia, który niezmiennie fascynuje. Są pomysły na następne książki, następne miejsca.

Na profilu Facebookowym Mataszków pojawiają się na bieżąco fotograficzne i nie tylko inspiracje do podróżowania z dziećmi. Postaci Mataszków są dla Juniorów przewodnikami i towarzyszami podróży.

Tomasz Stochmal, twórca Mataszków, to pasjonat zabytków. Na swoim fotoblogu opublikował już ok. 12 tysięcy zdjęć 900 zabytków. Przedstawia na nich często miejsca mało znane, o których wielu z nas nie ma pojęcia. Może nawet mamy do nich bardzo blisko… Prowadzi również blog, w którym opisuje zabytkowe obiekty, miejsca warte odwiedzenia.

Książki można kupić w księgarni internetowej STOTOM.