Kacpra dręczy jedno pytanie: kiedy zacznie rosnąć? Dziewczynki w jego klasie przerastają swoich kolegów, co go nieco niepokoi. Podobnie jak fakt, że jak dotąd jemu rosną tylko stopy. Kacper obserwuje też swoją dwunastoletnią siostrę i dziwi się, dlaczego niedawna towarzyszka zabaw teraz go unika, a nawet zdarza się, że mu dokucza.

Te i inne kwestie związane z dojrzewaniem chłopców w prosty, przystępny sposób wyjaśnia autorka książki “Kacper dorasta. Niezbędnik dorastającego chłopca” pediatra endokrynolog Monica Petix. Pisze o nich językiem zrozumiałym dla 9-11 latków, ale bez zdrobnień i tej całej językowej ekwilibrystyki, w którą często odruchowo uciekamy, by przykryć nieco zawstydzenie. W tej książce jądra są jądrami, piersi, piersiami, a penis penisem. Żadnych siusiaków, ptaszków czy kuleczek. Myślę, że prostota języka, jakim mówi się o dojrzewaniu jest bardzo ważna, by uniknąć wstydu i skrępowania.

Bohaterowi książki, Kacprowi, towarzyszymy od momentu, kiedy niecierpliwie czeka, aż zacznie rosnąć, aż do trzynastego roku życia, kiedy jest już na dobre rozpędzony na drodze dojrzewania. Po drodze wraz z nim dowiadujemy się o hormonach, mutacji, polucjach, penisie, jądrach, spermie, stulejce, a także o samodzielności i huśtawkach nastrojów. Monica Petix pisze krótko i treściwie – tyle ile trzeba, żeby objawy dojrzewania nie budziły niepokoju – ani w dojrzewającym chłopcu, ani w jego rodzicach. Tak, rodzice też mogą się czegoś dowiedzieć z tej książeczki, na przykład czym jest ginekomastia przejściowa. Ilustracje Cristiny Losantos nadają książce lekkości i bezpretensjonalności.

Za “Kacpra” najpierw wzięła się moja córka. Ma 8 lat i dojrzewanie jeszcze przed nią, ale kocha czytać, więc łapie wszelkie książki, jakie tylko znajdą się w jej zasięgu. I bardzo dobrze się złożyło, bo dzięki temu uświadomiła mi, że temat dojrzewania zaczyna być interesujący dla dzieci jeszcze zanim się ono zacznie. Ośmiolatka podeszła do tematu z ciekawością i otwartością. Trochę jak naukowiec, przyrodnik obserwujący świat. Dzięki tej lekturze lepiej zrozumiała, co się dzieje z jej 12-letnim bratem i czego może się po nim (a właściwie po jego hormonach) spodziewać. “Chciałabym taką książkę o dziewczynach” – zakomunikowała. Cieszę się, że mogę spełnić jej prośbę sięgając po książkę tej samej autorki pt. “Maja dorasta”. Myślę, że zainteresowanie Marysi jest najlepszym dowodem, że Monica Petix w obu książkach trafiła dokładnie w potrzeby juniorów u progu dorastania.

Kacper dorasta. Niezbędnik dorastającego chłopca

Monica Petix

ilustracje: Cristina Losantos

tłumaczenie: Agata Picheta

Wydawnictwo Debit