Mònica Peitx – endokrynolog, diabetolog i specjalistka w dziedzinie pediatrii napisała nieskomplikowaną i zrozumiałą również dla młodszych dziewczynek książkę Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki.  Jej bohaterką jest dziewięcioletnia Maja, która zaczyna wchodzić w okres dojrzewania. Wraz z nią czytelniczki dowiadują się o zmianach zachodzących w tym czasie w ich ciele. Ponieważ czasem procesy związane z dorastaniem zachodzą wcześniej, niż zakładamy i się spodziewamy, warto mieć tę książkę pod ręką.

Dzieci czują się tym pewniej i spokojniej, im więcej wiedzą. Niezwykle ważne okazuje się tu wsparcie mamy, która z kolei posiłkuje się wiedzą lekarza. Rodzic, który towarzyszy dziecku na tym skomplikowanym etapie życia, jest nieocenioną postacią, choć obecnie dostępne są choćby aplikacje do zapisywania terminów menstruacji. O dojrzewaniu dzieci dowiadują się również na lekcjach w szkole, ale naturalna nomenklatura wynikająca z rozmów z najbliższymi, ułatwia nazywanie rzeczy po imieniu. Wtedy łatwiej dzielić się doświadczeniami również z koleżankami.

W książce, którą polecam, bez przeładowania wiedzą i terminami medycznymi, bohaterka o wszystkim mówi wprost. Kwestie, które wyjaśnia lekarka, zostały wyróżnione inną czcionką i dodatkowymi ilustracjami, które przygotowała Cristina Losantos. Są zabawne i świetnie odwzorowują codzienność. Są tu też komiksowe dymki oraz notatki na temat tego, dlaczego i po co jest dorastanie, jak długo trwa i czego w tym czasie można się spodziewać. Całość ułatwia rozmowy z córką, podpowiada, jak zrobić to w taki sposób, by rozmowa miała działanie uspokajające.

W Maja dorasta znajdziecie wiedzę o hormonach i funkcjonowaniu organizmu, o znaczeniu prawidłowego odżywiania i odpowiedniej ilość snu, o rozmiarach biustonoszy i oznakach tego, że ciało funkcjonuje prawidłowo. A ponadto rady dotyczące tego co robić, by rosnąć zdrowo. Niewielka i poręczna książeczka o wielkich sprawach, które trudno udźwignąć samej. Dla rodziców (może trochę brakuje mi w tej książce taty), którzy nie chcą przeoczyć ważnego momentu w życiu córki i szukają wskazówek do niełatwych rozmów.

Maja dorasta. Niezbędnik dorastającej dziewczynki

Autor: Mònica Peitx

Ilustracje: Cristina Losantos

Tłumaczenie: Agata Picheta

Wydawnictwo Debit

Joanna Maj-Kirsz – absolwentka polonistyki i filozofii, nauczycielka. Jest przekonana, że dobra literatura dedykowana dzieciom może przynieść wiele korzyści również dorosłym. Pisanie o niej sprawia jej satysfakcję i przyjemność. Lubi kawę, LP3 i poznawanie nowych miejsc. Spełnia się rodzinnie. W Juniorowie pisze o dobrej literaturze dla dzieci.