#NIEferie i kolejna odsłona wybranych, sprawdzonych i polecanych przez nas sposobów spędzania czasu z dziećmi w domu. Coś do oglądania, coś do zwiedzania, coś do poszerzenia wiedzy i coś do zabawy i rozrywki. Pamiętajcie jednak, że zaplanowanie rozwijających, mądrych i ciekawych zajęć dla dzieci to nie wszystko. Poświęćcie też trochę czasu na rozmowy o tym, co dzieje się dookoła, co dzieci słyszą i widzą, co może je niepokoić. Podpowiedzi, jak wspierać dzieci w radzeniu sobie z emocjami i w rozumieniu sytuacji, jaką mamy w związku z epidemią, znajdziecie w artykule “Dzieci też martwią się epidemią – jak z nimi rozmawiać i wspierać”.
A teraz już dzisiejszy zestaw propozycji dla ciekawych świata dzieci, nastolatków i ich rodziców:
Zróbcie sobie wycieczkę
Oczywiście wirtualną. Proponuję do wyboru trzy miejsca, które można pozwiedzać online:
Na wirtualną wycieczkę można wybrać się do Wieliczki. Fantastyczne zdjęcia, prosta nawigacja – strzałki prowadzą do kolejnych odcinków trasy, a w każdym miejscu można się rozejrzeć na prawo, lewo, w górę i w dół. Niech wam się tylko nie zakręci w głowach!
Dostępne są dwie trasy – zwiedźcie obydwie, bo są znakomicie zrobione!
Link: https://www.ai360.pl/panoramy.php?search=kopalnia+soli+w+wieliczce&cat_id=
Młodszym juniorom z pewnością spodoba się możliwość zobaczenia od środka samolotu. I to nie byle jakiego, tylko Dreamlinera! Wystarczy komputer i kliknięcia myszką, żeby obejrzeć dokładnie wnętrze, podwozie, kokpit, strefę VIP… Klikając w strzałki będziecie przenosić się do kolejnych sekcji, a w każdej możecie obracac obraz we wszystkie strony. Wszystko dopracowane, i sfotografowane w świetnej jakości. Napisałam, że to wycieczka dla młodszych juniorów? Cofam! Jestem pewna, że wciągnie każdego niezależnie od wieku.
Link: https://www.ai360.pl/panoramy.php?search=dreamliner&cat_id=
Trzecia opcja to wirtualne zwiedzanie paryskiego Luwru. Online dostępne są trzy sekcje. Nawigacja jest prosta można obracać się i oglądać wszystko dookoła, a większe czarne strzałki pozwalają po kliknięciu przejść dalej. Klikając na eksponaty otwieramy ich zbliżenie i opis.
Link: https://www.louvre.fr/en/visites-en-ligne#tabs
Kreatywnie
Na zakupy akcesoriów do tworczości dla dzieci raczej się teraz nie wybierzemy. Można jednak kreatywny apetyt zaspokoić tym, co mamy w domu. Wykorzystajcie plastikowe śmieci, by zrobić coś z niczego. Tu znajdziecie kilka prostych, ciekawych pomysłów:
https://www.juniorowo.pl/drugie-tworcze-zycie-plastikowych-smieci-diy-dziecmi/
Edukacyjnie
Wielu uczniów dostało na najbliższe dni zadania ze szkoły. Pisałam o tym tu: https://www.juniorowo.pl/nauka-w-domu-nie-dajmy-sie-zwariowac/ Jeśli chcecie podsunąć im źródła nieco ciekawsze niż podręczniki, a jednak wspierające naukę i pomagające wywiązać się ze szkolnych zadań, polecam kilka bardzo fajnych interaktywnych animacji od Learn.Genetics Uniwersytetu Utah, które pomogą ogarnąć niektóre zagadnienia z biologii. Są tak fajne, że nawet nie mając do odrobienia lekcji z tego przedmiotu, warto je obejrzeć. Opisy są po angielsku, więc będzie to też okazja do poćwiczenia języka.
Budowa komórki: https://learn.genetics.utah.edu/content/cells/insideacell/
Wielkość różnych komórek – porównanie skali: https://learn.genetics.utah.edu/content/cells/scale/
Jak różne rodzaje komórek reagują na różne bodźce: https://learn.genetics.utah.edu/content/cells/signals/
Sposoby rozmnażania różnych organizmów – interaktywny quiz: https://learn.genetics.utah.edu/content/basics/reproduction/
Klonowanie: https://learn.genetics.utah.edu/content/cloning/clickandclone/
Odżywianie: https://learn.genetics.utah.edu/content/metabolism/digestion/
Dobre filmy dla dzieci i nastolatków
Oglądanie telewizji też może być wartościowe i odprężające jednocześnie. Dla młodszych juniorów polecam animowaną „Wielką wyprawę Molly”. To piękna opowieść z sympatycznymi bohaterami, znakomicie narysowana i z mądrym, ale nie moralizatorskim przesłaniem. Recenzję Juniorowa przeczytacie tu: https://www.juniorowo.pl/wielka-wyprawa-molly/
Film do zobaczenia na VOD.pl: https://vod.pl/filmy/wielka-wyprawa-molly-caly-film-online/ew3xsm7
Również mądry i wizualnie piękny jest film „BFG Bardzo Fajny Gigant”. Jeśli do tej pory go nie oglądaliście, polecam. Dzieci mogą go bezpiecznie obejrzeć same, ale jeśli siądziecie przed ekranem całą rodziną, zapewniam, że i dorosłych urzeknie ta opowieść. To film fantasy oparty na powieści Roalda Dahla, a wyreżyserowany przez Stevena Spielberga. Chyba nie potrzeba mocniejszej rekomendacji, prawda? Film dostępny jest na Natflixie: https://www.netflix.com/title/80094661
Mój starszak, czyli 13-letni Tymon w ramach zdalnej edukacji dostał zadanie – obejrzeć „Spirited Away. W krainie bogów”. To film animowany, ale nastolatki wcale się nie obraziły, bo to anime, czyli japońska animacja, która fascynuje młodych i dorosłych. Opowieść jest magiczna i piękna, a wśród znawców i fanów kina określana jako kultowa. Przed ekranem zasiądziemy więc całą rodziną, co i Wam polecam. Film dostępny na Netflixie: https://www.netflix.com/title/60023642
#NIEferie
Inspiracje i pomysły, które znajdujemy, sprawdzamy i wymyślamy dla was razem z Crazy Nauką znajdziecie też na stronie NIEferie.pl oraz na profilu NIEferie na facebooku. #NIEferie to zainicjowana przez Juniorowo i Crazy Naukę akcja społeczna, której celem jest dzielenie się pomysłami i źródłami, które pomogą mądrze, ciekawie, niebanalnie i bezpiecznie spędzić czas z dziećmi w domu.
1 komentarz
Ewa
19 marca 2020 at 18:13Dziękuję ❤️❤️❤️