Nie wystarczy wyposażyć szkoły w nowoczesny sprzęt multimedialny, by unowocześnić edukację i zadbać o jej rozwój. Innowacja nie polega na odgrywaniu wciąż tych samych starych scenariuszy lekcji, tyle że z wykorzystaniem komputera zamiast tablicy. Żeby naprawdę zmienić edukację na miarę XXI wieku, trzeba nowe technologie wykorzystać w sposób twórczy. Co to znaczy – o tym będzie mowa podczas konferencji BeZee Trendy w Edukacji 13 listopada 2018 w Gdańsku. 

Jak nowe technologie mogą wspierać empatię? Czy i w jaki sposób przygotować uczniów do życia ze sztuczną inteligencją? I jak edukacja może współpracować z biznesem? Nowe trendy, nowe technologie – świat zmienia się na naszych oczach. Dostarcza nowych możliwości i narzędzi, ale też stawia nowe wyzwania i ma nowe oczekiwania. Dlatego edukacja musi ewoluować, jeśli ma przygotować dzieci do wejścia w świat. Nowe trendy są wyzwaniem dla edukacji, ale też możliwością wykorzystania nowych metod, pomysłów i narzędzi. W ramach czwartej edycji konferencji BeZee Trendy w Edukacji zostaną poruszone tematy dotyczące innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych, m.in. w zakresie cyberbezpieczeństwa, sztucznej inteligencji, cyfryzacji, a także procesów kształcenia i crowdfundingu w edukacji.

Gościem specjalnym wydarzenia będzie Anne Gilleran   starszy doradca pedagogiczny ds. eTwinning w European Schoolnet. Fanka polskich eTwinnerów i ich pracy. W swoim wystąpieniu poruszy temat cyfrowego świata i sztucznej inteligencji oraz tego, jakie wyzwania stawia przed nauczycielami ich obecność w dzisiejszym świecie. 

Na konferencji wystąpią także:

Marzena Żylińska – zajmuje się metodyką, neurodydaktyką i twórczym wykorzystaniem nowych technologii w edukacji. Autorka wielu artykułów oraz książek „Między podręcznikiem a internetem” i „Neurodydaktyka. Nauczanie i uczenie się przyjazne mózgowi”. Tworzy ruch Budzących się Szkół w Polsce. Podczas konferencji opowie o tym, jak w naprawdę innowacyjny i twórczy sposób wykorzystywać nowe technologie, by szkoła stała się nowoczesnym miejscem wspierającym uczniów w rozwoju, a nie skomputeryzowanym edukacyjnym skansenem.

Przeczytaj w Juniorowie rozmowę z Marzeną Żylińską:

System edukacji jest nieuczciwy wobec dzieci. Co powinniśmy w nim zmienić? 

Paulina Orbitowska-Fernandez i Marta Orbitowska – dwie siostry, które sprowadziły do Polski metodę eduScrum i popularyzują ten „zwinny” sposób edukacji. EduScrum czerpiąc z doświadczeń świata biznesu, pokazuje jak tworzyć w klasie kulturę współpracy opartej na szacunku i skutecznej komunikacji, wyznaczać cele i szukać skutecznych metod ich realizacji. eduScrum to nie tylko uczenie się, ale również uczenie się jak się uczyć.

Przeczytaj w Juniorowie: 

EduScrum – nowoczesny i skuteczny sposób na edukację, każdy nauczyciel może go zastosować

Marlena Plebańska i Katarzyna Trojańska – opowiedzą o tym, jak cyfryzacja wspiera rozwój kompetencji miękkich dzieci i młodzieży. Marlena Plebańska należy do prekursorów polskiej e-edukacji, specjalizuje się w zarządzaniu wiedzą, e-learningu i Design Thinking. Autorka ponad stu publikacji naukowych oraz kilkudziesięciu publikacji popularnonaukowych z zakresu e-edukacji, ekspertka w zakresie wykorzystania nowych mediów w edukacji. Katarzyna Trojańska założyła pierwszą w Polsce digi-szkołę. Jej Extra Klasa to miejsce, gdzie nowe technologie i kompetencje miękkie spotykają się na jednej drodze – drodze rozwoju dzieci. 

Zobacz wystąpienie z BeZee 2017 – Marta Florkiewicz-Borkowska “Od cyfrowego do refleksyjnego nauczyciela”

Jean-Jacques Martin – ekspert w dziedzinie neurobiologii i założyciel Nemesis School i Brain Core Switzerland – podczas konferencji opowie o wpływie rewolucji internetowej na rozwój naszego mózgu. 

O otwartych zasobach, wykorzystywanych w szkołach opowie Kamil Śliwowski – trener i animator edukacji medialnej, który specjalizuje się w wykorzystaniu nowych technologii w procesach kształcenia. Na co dzień prowadzi bloga o nowych technologiach i otwartych zasobach w edukacji (www.otwartezasoby.pl). Jest też autorem gry “Trzęsienie danych”.

Podczas konferencji będzie mowa także o tym, co edukacja ma lub może mieć wspólnego z biznesem i w jaki sposób może to wyjść na jej korzyść. O edu-crowdfoundingu jako metodzie pozyskiwania środków finansowych na działania edukacyjne opowie Agnieszka Płoska – entuzjastka, specjalistka w dziedzinie alternatywnego finansowania przedsięwzięć. Natomiast o potrzebie zbliżenia środowiska edukacji i biznesu będzie mówiła Magdalena Wójtowicz menedżerka z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem w międzynarodowej firmie działającej w obszarze nowoczesnych technologii w edukacji.

Na scenie BeZee pojawią się także bardzo młodzi prelegenci – uczniowie, którzy przedstawią własne pomysły na rozwój edukacji. Będą to laureaci konkursu Edu2day.

Konferencję BeZee Trendy w Edukacji wzbogacą warsztaty, skierowane do nauczycieli, edukatorów, trenerów oraz przedstawicieli startupów. Uczestnicy konferencji będą także mieli możliwość udziału w warsztatach na temat: roli empatii w pracy nauczyciela, wykorzystania szachów w edukacji, wykorzystania otwartych zasobów oraz prawa autorskiego w szkole, wykorzystania ozobotów podczas zajęć z dziećmi oraz jak nowe technologie mogą pomagać w nauce i co na to neurodydaktyka.

Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia oraz rejestracji na konferencję i warsztaty dostępne są na stronie:  www.bezee.pl

Zobacz wybrane wystąpienia z BeZee 2017

Van Anh Dam – Programowanie w edukacji, ale co dalej? Kompetencje przyszłości wobec trendów technologicznych:

 

Paul Collard o kreatywnym uczeniu się:

 

Lauri Koutaniemi – Co możemy zyskać dzięki sztucznej inteligencji i platformom edukacyjnym:

 

Organizatorami wydarzenia są Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER i Miasto Gdańsk. Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER to 15-tysięczna społeczność, którą łączy idea przedsiębiorczości. Do STARTEROWEGO grona należą: dzieci, młodzież, nauczyciele, początkujący i doświadczeni przedsiębiorcy oraz mentorzy. STARTER tworzy przestrzeń dla rozwoju projektów edukacyjnych i wspierających biznes. STARTER jest prowadzony i finansowany przez Gdańską Fundację Przedsiębiorczości, której fundatorem jest Miasto Gdańsk. Więcej informacji: http://www.inkubatorstarter.pl.


Discover more from Juniorowo

Subscribe to get the latest posts sent to your email.