Z fascynacją obserwuję, jak Minecraft podbija świat, łączy ludzi na całym świecie, a także jak świetnie i coraz szerzej wykorzystywany jest w edukacji. W świecie Minecrafta można właściwie uczyć się wszystkiego, a nauczyciele mogą wykorzystywać grę do właściwie każdego przedmiotu i tematu – od rozkminiania „co poeta miał na myśli”, po naukę o związkach chemicznych, czy ujmowanie praw fizyki w matematyczne wzory.

Niedawno pisałam o serii książek, które poprzez Minecrafta pomagają dzieciom w nauce matematyki. Dziś mam w rękach trzy książki, które mogą być fantastycznym urozmaiceniem nauki języka angielskiego: „Minecraft. Język angielski. Megazadania”.

Podstawy efektywnej nauki to ciekawość i sens. Dzieci uczą się tego, co je interesuje. „Minecraft. Język angielski. Megazadania” wykorzystuje uwielbianą przez młodych ludzi grę, by rozwijać ich umiejętności językowe. Dzieci uczą się tego, w czym widzą sens. „Ucz się angielskiego, bo kiedyś Ci się przyda” ma dla nich mało sensu, bo perspektywa „kiedyś” jest zbyt abstrakcyjna. Ale jeśli ćwiczenia językowe osadzone są w fabule ich ulubionej gry, wykonają je dużo chętniej. „Minecraft. Język angielski. Megazadania” to idealny przykład połączenia przyjemnego z pożytecznym, lub – jak kto woli – nauki mimochodem.

„Minecraft. Język angielski. Megazadania”, wydana w Polsce przez HarperKids, jest oficjalna, licencjonowana przez Mojang, czyli przez twórców Minecrafta. Czy to ważne? Owszem. Młodzi gracze często zwracają na to uwagę, odrzucając wszelkie „podróby”. 

Co jest w tych książkach?

Książki tej serii są tak doskonale zanurzone w świecie Minecrafta, że kiedy myślę o dziecku korzystającym z nich, nasuwa mi się określenie „gracz”, a nie „uczeń”. Ćwiczenia odwołują się do sytuacji, miejsc i postaci, które dzieci faktycznie spotykają grając w Minecrafta, ilustracje są dokładnym odzwierciedleniem Minecraftowego świata, Minecraftowa jest czcionka części tekstu. „Minecraft. Język angielski. Megazadania” to jak granie tylko bez komputera, a z ołówkiem w ręku.

Czytelnik wyrusza na wyprawę przez Minecraftowy świat razem z dwójką bohaterów – Evą i Tomem (w części 9+ z Samim i Kim). Na kolejnych stronach czekają na nich przygody i wyzwania, w które wplecione są ćwiczenia i wiedza z języka angielskiego. Najpierw Eva musi zbudować sobie schronienie. Potrzebuje do tego drewna. W dodatku jest głodna, potrzebuje więc jedzenia. Musi zdążyć przed zachodem słońca, bo po zmroku pojawiają się moby, a ich lepiej unikać. Na szczęście w pobliżu jest wioska, której mieszkańcy okazują się pomocni i Evie udaje się zbudować domek. Już nie musi się obawiać nocy i obecności creeperów. Może zaplanować sobie aktywności na cały kolejny tydzień. Dalej następują kolejne zdarzenia, wyzwania, przygody – dokładnie takie, jak w komputerowym Minecrafcie.

Na każdej stronie kolejny fragment historii, 1-2 ćwiczenia językowe i słowniczek nowych słów. Wszystko to spójnie ze sobą powiązane: jeśli Tom wchodzi do jaskini, zdania w ćwiczeniach są o jaskini – że jest głęboka, że mieszkają w niej pająki i jest w niej lawa; kiedy Eva napotyka wilki, zdania w ćwiczeniu są o tym, że chroni się za drzewem, że wilki biegną za nią, że Eva wyciąga kość ze swojego „inventory”, bo ma pomysł jak poradzić sobie z wilkami. Całość tworzy więc spójną historię. 

Za każde poprawnie rozwiązane zadanie gracz-czytelnik otrzymuje szmaragdy. Zadania może sprawdzić dorosły, ale dziecko może też zrobić to samodzielnie – na końcu książki podane są poprawne odpowiedzi oraz liczba zdobytych szmaragdów. Pod każdym zadaniem zaś jest miejsce, gdzie gracz koloruje tyle szmaragdów, ile udało mu się zdobyć. Na końcu każdej książki podsumowuje, ile szmaragdów udało mu się zdobyć i sprawdza, co mógłby za nie kupić w Minecraftowym sklepie.

Dla kogo jest seria „Minecraft. Język angielski. Megazadania”?

Dzieci w tym samym wieku bardzo różnią się między sobą poziomem znajomości języka angielskiego. Niektóre dopiero zaczynają poznawać pierwsze słowa, inne budują już całe zdania. Każda książka w serii „Minecraft. Język angielski. Megazadania” ma oznaczenie kategorii wiekowej. Wydane niedawno trzy pierwsze części to 7+, 8+ i 9+. Zwróćcie jednak uwagę, że 7+ oznacza, że ta część jest rekomendowana dla dzieci w wieku od 7 lat – czyli zarówno dla 7-latków, jak i dla 10-latków. Minecraft to gra, która łączy ludzi nie tylko z całego świata, ale i w każdym wieku. Wspólnie grają małolaty ze szkoły podstawowej z dorosłymi graczami i nastolatkami. Wykorzystanie świata Minecrafta sprawia, że ćwiczenia i historie opisane w książkach nie są „zbyt dziecinne”. Korzystanie z książki 7+ nie będzie dla dziesięciolatka ujmą na honorze.

Polecenia do ćwiczeń są podane po angielsku, ale także – w osobnej ramce u dołu strony – po polsku. Ponadto na każdej stronie znajduje się podręczny słowniczek, który pełni podwójną rolę: ułatwia zrozumienie treści i utrwala nowe słownictwo. Takie rozwiązania pomagają w samodzielnej pracy.

Książki z serii „Minecraft. Język angielski. Megazadania” mogą być wykorzystywane jako pomoc edukacyjna podczas lekcji, ale też w domu, dla przyjemności i frajdy. Mają dodatkowo tę zaletę, że pozwalają zagłębić się w świat Minecrafta bez włączania komputera.

Na podstawie książek z serii Minecraft. Język angielski. Megazadania stworzony został scenariusz zajęć z bogatymi materiałami do pracy z uczniami. Scenariusz można pobrać za darmo:

W marcu 2023 ukazały się trzy pierwsze części serii „Minecraft. Język angielski. Megazadania”. W przygotowaniu kolejne: 10+, 11+ i 12+.

Zajrzyj do książek:

autorka: Elżbieta Manthey – założycielka Juniorowa, blogerka, prezeska Fundacji Rozwoju przez Całe Życie, mama dwójki nastolatków. Propaguje wychowanie i edukację oparte na szacunku dla dzieci. Angażuje się w działania na rzecz lepszej edukacji. Miłośniczka książek, również tych dla dzieci i młodzieży oraz rodzinnych podróży.

Tekst powstał we współpracy z wydawnictwem HarperCollins. Wydawnictwo nie ma wpływu na opinie autorki wyrażone w tekście recenzji.