Komiksy to świetne narzędzie do nauki czytania i – jak się okazuje – również do nauki języka obcego. Połączenie stosunkowo niewielkiej ilości tekstu z obrazkową opowieścią wciąga i angażuje młodego czytelnika i jest jednocześnie czytelniczym wyzwaniem na miarę jego możliwości, zachęcając do zagłębiania się coraz dalej – w opowieść i w znajomość języka.

Kiedy moja dziewięcioletnia córka Marysia wzięła do ręki komiksy Vera The Alien Hunter, pierwsze sześć części połknęła w mig. Po angielsku i – jak się okazuje – bez trudności, za to z wielką przyjemnością. Po czym zapytała o więcej. 

– Wszystkie już przeczytałaś?

– Tak! I one są takie fajne! 

– I znałaś wszystkie słowa?

– Nie musiałam. Przecież można się domyślić.

– Jak?

– No z obrazków. Jak jakiegoś słowa nie znałam, to się domyślałam z obrazka. No i tam są też takie obrazkowe podpowiedzi.

Komiksy pomagają się uczyć

Wielką zaletą komiksu jest to, że obrazki tworzą kontekst dla słów. Właściwie historia opowiadana jest bardziej obrazami, a tekst stanowi uzupełnienie. Dzięki temu nawet jeśli dziecko nie zna jakiegoś słówka, występującego w tekście, może się domyślić jego znaczenia, a jeśli to się nie uda, na pewno zrozumie sens całej opowieści. A to jest najważniejsze w czytaniu.

Oczywiście warto sprawdzić nie znane słówka w słowniku, ale nie trzeba przerywać lektury, można odłożyć pracę ze słownikiem na potem skupiając się najpierw na poznaniu całej historii. Taki kontekstowy sposób poznawania języka odpowiada temu, jak poznajemy język ojczysty – chłoniemy sens słów zanurzeni w kontekście, a nie co chwilę sięgając do słowników. Kiedy dziecko poznaje język, słowa wynikają z obrazów i przeżyć. Podobnie jest w komiksach.

Kiedy dziecko spróbuje czytać pierwsze zdania po angielsku, sama czynność czytania wymaga sporo wysiłku. Składanie liter w sylaby, sylab w słowa. Przypisywanie znaczenia poszczególnym słowom i składanie ich w zdania. To jest spore wyzwanie. A do tego jeszcze, żeby to czytanie miało jakiś sens, trzeba śledzić fabułę, czyli widzieć całość. To dla początkującego jest trudne, czasami zbyt trudne. Zdarza się, że gdy dotrze do kończącej zdanie kropki, już nie pamięta, co było na jego początku. A co dopiero mówić o zrozumieniu całej opisanej historii. Komiks poprzez swoją bogatą warstwę obrazu, pomaga śledzić opowieść. Nawet jeśli czytelnik trochę się zagubi w fabule, kolejne obrazki będą doskonałą podpowiedzią, wsparcie obrazków pomoże nadążać za znaczeniem całości. Dzięki temu czytanie, nawet jeśli stanowi wyzwanie, będzie miało dla dziecka sens, bo pozwoli poznać ciekawą historię, a nie tylko poszczególne słówka i konstrukcje gramatyczne. 

 

Fun-to-read czyli frajda z czytania

Ideą komiksów eFuture jest „fun-to-read”, czyli frajda z czytania. Wiadomo przecież, że dzieci uczą się efektywniej, jeśli nauka wiąże się z pozytywnymi przeżyciami i emocjami. Komiksowe historie mają zaangażować i zaciekawić młodego czytelnika, wciągnąć go i sprawić, by lubił po nie sięgać. Moja córka potwierdza – to się udaje! 

Seria komiksów Vera The Alien Hunter układa się w historię niesamowitych kosmicznych przygód Very i jej tajemniczego, dziwnego kota. Są one tak opracowane, by wraz z rozwojem opowieści, rósł też stopień trudności tekstu. Niektóre słówka są dodatkowo wyjaśnione za pomocą obrazkowego słowniczka. Poza samym komiksem każda książeczka zawiera kilka ćwiczeń i językowych łamigłówek dostosowanych do poziomu umiejętności młodego czytelnika. Jest też checklista słówek i wyrażeń użytych w komiksie, dzięki czemu dziecko może sprawdzić swoje umiejętności, a w razie potrzeby wrócić na odpowiednią stronę komiksu i sprawdzić znaczenie.

W każdym tomie na początku znajduje się krótkie przypomnienie, co wydarzyło się w poprzednim, zaś na końcu – zapowiedź przygody, która na czytelnika czeka w kolejnej części. 

Do każdej książeczki dołączona jest płyta CD z opowieścią czytaną przez lektorów i ilustrowaną dźwiękowo oraz słówkami i ćwiczeniami wymowy. Do tego jest jeszcze aplikacja mobilna, dzięki której dzieci utrwalą słownictwo w sposób, jaki sprawi im przyjemność. Nauczyciele i rodzice mogą natomiast skorzystać z dodatkowych materiałów dostępnych online.

Komiksy eFuture to pomysł koreański. Do Polski sprowadziła je Monika Kopacz – doświadczona nauczycielka języka angielskiego i niemieckiego, mama 5-letniego Ignacego i 9-letniej Tosi, prowadząca szkołę językową Simon Says. Mówi, że do poszukiwań komiksów językowych zainspirowały ją dzieci, jej uczniowie oraz rodzice. Koreańska Vera The Alien Hunter oraz dwie inne komiksowe serie eFuture okazały się świetnym sposobem na połączenie nauki języka, zabawy i rozwijania przyjemności z czytania. 

Seria Vera The Alien Hunter składa się z 18 komiksów podzielonych na 3 poziomy: 200, 400 i 600 słów. Po błyskawicznym przejściu przez poziom pierwszy, moja córka Marysia ma ogromną ochotę na kolejne. A ja myślę, że na nich się nie skończy i po przygodzie z Verą zagoszczą w naszym domu także pozostałe komiksowe serie z komiksy.edu.pl.

 

foto: Elżbieta Manthey (c)