Mariusz Zyngier – nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół w Połańcu znalazł się w gronie 50 nauczycieli z całego świata nominowanych do tegorocznej edycji Global Teacher Prize – najbardziej prestiżowej nagrody dla nauczycieli na świecie. Jej wysokość to okrągły milion dolarów.

Mariusz Zyngier – czytamy na stronie Global Teacher Prize – jest nauczycielem z 25-letnim stażem. Pracuje w Połańcu, niewielkim miasteczku na wschodzie Polski, poświęcając się szkoleniu przyszłych techników i inżynierów elektryków. Jego wielką pasją jest zachęcanie uczniów do rozwijania swych pasji w szerokim świecie, czy to przez kontakty z uczniami w Maroku, Anglii i Niemczech, czy przez udział w międzynarodowych konkursach. Jego podopieczni są laureatami złotych, srebrnych i brązowych medali na tak prestiżowych konkursach jak Brussels Innova (2011-2015), Młody Innowator (2011-2015), Global Science Infomatrix w Rumunii (2014) czy Taiwan International Youth Exhibition 2015.

Projekty opracowane przez uczniów Mariusza Zyngiera często służą osobom chorym i niepełnosprawnym, np. cierpiącym na chorobę Alzheimera. Jego uczniowie mogą się też pochwalić projektem poprawiającym bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych. Mariusz Zyngier został za to uhonorowany licznymi nagrodami: jest Honorowym Profesorem Oświaty, ambasadorem programu Leonardo da Vinci i Nauczycielem Roku 2004.

W przypadku wygranej nagrodę przeznaczyłby m.in. na pokrycie kosztów udziału swoich uczniów w kolejnych zawodach i konkursach, chciałby również ufundować mobilne pracownie robotyki służące dzieciom w różnych szkołach. W planach ma także kolejne zagraniczne wojaże ze swoją klasą oraz lekcje pływania dla dzieci głuchoniemych.

Global Teacher Prize zwany Nauczycielskim Noblem ustanowiła Fundacja Varkeya w 2014 roku. Nagroda przyznawana każdego roku to 1 milion dolarów, a jej celem jest wyróżnienie osoby, która wnosi istotny wkład do zawodu nauczyciela traktowanego przez Fundację Varkeya za jedną z najbardziej znaczących i odpowiedzialnych profesji na świecie. Jej pierwszą laureatką została Nancie Atwell ze Stanów Zjednoczonych, a drugą, zeszłoroczną, Palestynka Hanan al Hroub. Wśród zeszłorocznych finalistów znalazła się Polka Jolanta Okuniewska.

c

Autor: Wojciech Musiał

Zdjęcia: The Global Teacher Prize