Kolejny polski nauczyciel nominowany do Nauczycielskiego Nobla

Mariusz Zyngier – nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół w Połańcu znalazł się w gronie 50 nauczycieli z całego świata nominowanych do tegorocznej edycji Global Teacher Prize – najbardziej prestiżowej nagrody dla nauczycieli na świecie. Jej wysokość to okrągły milion dolarów.

Mariusz Zyngier – czytamy na stronie Global Teacher Prize – jest nauczycielem z 25-letnim stażem. Pracuje w Połańcu, niewielkim miasteczku na wschodzie Polski, poświęcając się szkoleniu przyszłych techników i inżynierów elektryków. Jego wielką pasją jest zachęcanie uczniów do rozwijania swych pasji w szerokim świecie, czy to przez kontakty z uczniami w Maroku, Anglii i Niemczech, czy przez udział w międzynarodowych konkursach. Jego podopieczni są laureatami złotych, srebrnych i brązowych medali na tak prestiżowych konkursach jak Brussels Innova (2011-2015), Młody Innowator (2011-2015), Global Science Infomatrix w Rumunii (2014) czy Taiwan International Youth Exhibition 2015.

Projekty opracowane przez uczniów Mariusza Zyngiera często służą osobom chorym i niepełnosprawnym, np. cierpiącym na chorobę Alzheimera. Jego uczniowie mogą się też pochwalić projektem poprawiającym bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych. Mariusz Zyngier został za to uhonorowany licznymi nagrodami: jest Honorowym Profesorem Oświaty, ambasadorem programu Leonardo da Vinci i Nauczycielem Roku 2004.

W przypadku wygranej nagrodę przeznaczyłby m.in. na pokrycie kosztów udziału swoich uczniów w kolejnych zawodach i konkursach, chciałby również ufundować mobilne pracownie robotyki służące dzieciom w różnych szkołach. W planach ma także kolejne zagraniczne wojaże ze swoją klasą oraz lekcje pływania dla dzieci głuchoniemych.

Global Teacher Prize zwany Nauczycielskim Noblem ustanowiła Fundacja Varkeya w 2014 roku. Nagroda przyznawana każdego roku to 1 milion dolarów, a jej celem jest wyróżnienie osoby, która wnosi istotny wkład do zawodu nauczyciela traktowanego przez Fundację Varkeya za jedną z najbardziej znaczących i odpowiedzialnych profesji na świecie. Jej pierwszą laureatką została Nancie Atwell ze Stanów Zjednoczonych, a drugą, zeszłoroczną, Palestynka Hanan al Hroub. Wśród zeszłorocznych finalistów znalazła się Polka Jolanta Okuniewska.

c

Autor: Wojciech Musiał

Zdjęcia: The Global Teacher Prize

Kolejny polski nauczyciel nominowany do Nauczycielskiego Nobla
Możesz ocenić ten artykuł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *