Hanan Al Hroub urodziła się w obozie dla palestyńskich uchodźców w Betlejem, w którym od najmłodszych lat była świadkiem aktów przemocy. Nauczycielką została po traumatycznym wydarzeniu z udziałem jej własnych dzieci, które przypadkowo dostały się w wir ulicznej strzelaniny, gdy wracały ze szkoły do domu. Osobiste przeżycia Hanan Al Hroub w połączeniu z jej doświadczeniem zawodowym pozwoliły jej opracować własną metodę podejścia do dzieci, które dorastają w świecie zdominowanym przez nieustanną przemoc i poczucie zagrożenia.
Smutną codziennością palestyńskich szkół jest obecność dzieci doświadczonych przemocą wynikającą z tlącego się od lat konfliktu zbrojnego, dlatego praca w nich jest dla nauczycieli ogromnym wyzwaniem wymagającym szczególnych predyspozycji. Hasłem, które Hanan Al Hroub przyjęła dla swojej misji, jest „NIE dla przemocy”. W swojej książce zatytułowanej „We Play and Learn” nauczycielka opisuje własną metodę pracy z dziećmi dorastającymi w nieustannym stresie. Jej relacje oparte są na czterech filarach: pełnym zaufaniu, szacunku, szczerości oraz cieple, a w podstawie programowej dominuje umiejętność czytania i pisania.
Hanan Al Hroub zachęca uczniów do wspólnej pracy, dostosowuje zadania do indywidualnych możliwości każdego dziecka i nagradza każdy, nawet najmniejszy wysiłek. Dla jej uczniów klasa stała się oazą spokoju, w której mogą schronić się przed nieustannym zagrożeniem doświadczanym na ulicach. Metoda opracowana przez Hanan Al Hroub doprowadziła do wyraźnego spadku poziomu agresji w szkołach, w których ją zastosowano. Swoje pomysły nauczycielka niestrudzenie propaguje w czasie licznych konferencji i warsztatów. Jej największym marzeniem jest wolna Palestyna, a najważniejszym sposobem na jej odzyskanie – edukacja.
„Nauczyciel może wiele” mówi laureatka Nauczycielskiego Nobla
Uroczystość ogłoszenia zwycięzcy i wręczenia nagrody odbyła się 13 marca w Atlantis Palm Hotel w Dubaju z udziałem prominentnych gości z całego świata. Dzięki łączom satelitarnym przemówienia wygłosili: były prezydent USA Bill Clinton, obecny wiceprezydent Joe Biden a także brytyjski książę William, a nazwisko zwycięzcy ogłosił sam papież Franciszek.
Palestyńczycy mogli śledzić uroczystość ogłoszenia zwycięzcy Global Teacher Prize na wielkim ekranie na jednym z placów Ramallah. Zwycięstwo Hanan Al Hroub przyjęte zostało z ogromną radością.
Global Teacher Prize zwany Nauczycielskim Noblem ustanowiła Fundacja Varkeya w 2014 roku. Nagroda to okrągły milion dolarów, a jej celem jest wyróżnienie osoby, która wnosi istotny wkład do zawodu nauczyciela traktowanego przez Fundację Varkeya za jedną z najbardziej znaczących i odpowiedzialnych profesji na świecie. W tym roku finałowa dziesiątka została wybrana spośród ośmiu tysięcy nauczycieli ze 148 krajów z całego świata. Z ich grona wybrano najpierw 50 nominowanych nauczycieli, wśród których znalazła się Polka Jolanta Okuniewska. Do ścisłego finału dostało się dziesięcioro nauczycieli, których Juniorowo opisało TUTAJ.
Po raz pierwszy Nauczycielskiego Nobla przyznano w 2015 roku. Jego laureatką została Amerykanka Nancie Atwell.
c
c
Autor: Wojciech Musiał
Źródło i zdjęcia: The Varkey Foundation
Twój komentarz może być pierwszy