Czasami bezpieczniej jest nie wiedzieć – uprzedzał Kendrę dziadek – pod którego opieką znalazł się magiczny rezerwat Baśniobór. Czy rzeczywiście? Czy wiedza bywa czasami przekleństwem, czy może powodować trudności? Czy też wiedza i umiejętność widzenia rzeczy w ich prawdziwej postaci, bez złudzeń, jest zawsze błogosławionym darem? Kendra doświadczy tego dylematu i będzie musiała wykazać się odwagą, by się z nim zmierzyć. A to dopiero pierwsze z całej serii wyzwań, wobec których przyjdzie jej stanąć, pierwsze z serii pytań, na które odpowiedzi w końcu pozna. Skromna, wycofana czternastolatka obdarzona niezwykłą mocą.

Kim jest superprzystojny chłopak, który dołącza do klasy Kendry? Wszyscy są nim oczarowani. Kendra jednak widzi go inaczej. Po pobycie w Baśnioborze ma niezwykłą zdolność widzenia magicznych stworzeń takimi, jakimi są. Nawet tych, które próbują ukryć się pod postacią zwykłych ludzi lub zwierząt. Tylko ona więc zdaje sobie sprawę z tego, kim jest nowy uczeń. Nie może jednak tego wyjawić. Zresztą, i tak nikt by jej nie uwierzył. Jej koleżanki i koledzy widzą w nim tylko przebojowego przystojniaka.

Sama Kendra jednak również da się zwieść pozorom przyjaźni – później, już w Baśnioborze. Nawet doświadczonym dziadkom nie uda się w porę wykryć zdrajcy w ich najbliższym otoczeniu. W i tak już dramatycznych okolicznościach zagrażających nie tylko Baśnioborowi, ale i bezpieczeństwu świata, będzie to dodatkowe obciążenie i powód wielu komplikacji. Stawka jest wysoka – czy Kendrze i Sethowi uda się odnaleźć potężnej mocy artefakt, na który poluje mroczne i żądne władzy nad światem Stowarzyszenie Gwiazdy Wieczornej? Kto ostatecznie okaże się sprzymierzeńcem, a kto wrogiem? Jak odróżnić jednych od drugich? Kendra będzie musiała też w krytycznym momencie zdecydować, czy przyjąć propozycję przymierza od… wroga i zdrajcy. Czy są takie racje, dla których warto to zrobić?

„Baśniobór” lepszy niż „Harry Potter”?

Drugi tom cyklu fantasy Baśniobór Brandona Mulla to kolejna znakomita porcja trzymającej w napięciu opowieści fantasy, pełnej magicznych, mitycznych i baśniowych postaci i zdarzeń. Cenię tę powieść jednak nie tylko za wciągającą narrację i barwny opis zdarzeń. Podobnie jak debiutancki pierwszy tom Baśnioboru, część druga pt. Gwiazda Wieczorna wschodzi to opowieść o czymś ważnym. Tym razem Brandon Mull wraz z czytelnikami i swoimi bohaterami zastanawia się nad zaufaniem oraz nad tym. Czy każdy, kto deklaruje przyjaźń rzeczywiście jest przyjacielem? Komu można zaufać? Jak to jest zostać oszukanym? Czy da się przed tym uchronić? Jak radzić sobie z zawiedzionym zaufaniem? Jak nauczyć się odróżniać prawdę od fałszu? Czy warto ryzykować zaufanie, jeśli raz zostaliśmy oszukani? Z takimi pytaniami i związanymi z nimi emocjami zetkną się w prawdziwym życiu prawdziwe nastolatki. A Brandon Mull prowadząc swoich czytelników tajemniczymi ścieżkami Baśnioboru, pomaga im zmierzyć się z nimi.

Baśniobór to debiutancka powieść Brandona Mulla. Jej drugi tom – Gwiazda Wieczorna wschodzi – potwierdza jego talent. Z przyjemnością sięgnę po kolejne części tego cyklu. Mój jedenastoletni syn już dawno to zrobił, łykając z zapałem jedną po drugiej. Polecam też gorąco wersję audiobookową – Janusz Zadura ma magiczny głos, jakby stworzony do pełnej tajemnic atmosfery Baśnioboru. Posłuchajcie fragmentu:

c

 

c

Baśniobór. Gwiazda Wieczorna wschodzi

Brandon Mull

Wydawnictwo W.A.B.

Audobook: Biblioteka Akustyczna

Juniorowo rekomenduje te książkę dla dzieci w wieku 10+

c

c

IMG_2533c

recenzuje: Elżbieta Manthey – pomysłodawczyni i założycielka Juniorowa, dziennikarka, mama Tymona i Marysi, żona Krzysztofa. Studiowała filozofię i dziennikarstwo. Uwielbia książki, panoramę z Wielkiej Rawki w Bieszczadach, podróżowanie z mężem i dziećmi oraz spotkania z przyjaciółmi.