O “Bananach z cukru pudru” – książce pełnej opowieści i zdjęć z czasów dzieciństwa dzisiejszych dziadków pisaliśmy jakiś czas temu pełni zachwytu i wzruszenia. To książka, która jest nie tylko portretem świata sprzed kilku dekad, ale i katalizatorem uruchamiającym lawinę wspomnień czytelników. Po sukcesie “Bananów z cukru pudru” autorki książki postanowiły wydać coś w rodzaju “zeszytu ćwiczeń”. Zresztą tak też się nazywa – Zeszyt bananowy. I jak zeszyt wygląda.

Dzieci uwielbiają historie z dzieciństwa swoich rodziców i opowieści dziadków, jak to było kiedyś. Byle były ciekawie opowiedziane – bez moralizatorstwa, raczej z łobuzerskim błyskiem w oku, z nutką sentymentu, humoru, ze szczerością.

Czy wyobrażasz sobie Twoją Babcię, jak robi fikołki na trzepaku, albo Dziadka, który łapie żaby? Chcesz poznać ich sekrety z dzieciństwa? Czy grymasili przy jedzeniu? Jaka była ich ulubiona zabawa? Przecież oni też kiedyś byli dziećmi! Zapytaj ich, co robili, jak byli mali. Ten zeszyt Ci w tym pomoże.

“Babciu! Dziadku! Proszę, opowiedz mi!…” to taki przewodnik, wywoływacz opowieści babci i dziadka. Pomaga przywołać wspomnienia, podpowiada, o co zapytać, żeby razem z babcią czy dziadkiem wyruszyć w podróż do ich dzieciństwa.

Pomóż wnuczce/wnukowi wypełnić ten zeszyt. Podziel się swoimi tajemnicami z dzieciństwa i odpowiedz na zawarte w nim pytania, choć czasem mogą wydawać ci się dziwne. Przyznaj się, czy był z Ciebie “Tadek niejadek” i czy psociliście w szkole. Przecież byliście dziećmi!

39f3b654344840a8dbfdb5d39418f293Te wspomnienia są ważne. Teraz, kiedy Junior ma 7 czy 10 lat to po prostu niezwykłe opowieści. Z czasem ta wiedza o babci, dziadku i ich babciach i dziadkach pozwoli mu poczuć, że ma korzenie, że jest Kimś Skądś, że stoją za nim poprzednie pokolenia kobiet i mężczyzn, dających mu swoje doświadczenie, swoje życie wypełnione wydarzeniami, emocjami, ludźmi. Być może dzisiejsza opowieść dziadka o tym, jakie jest jego najwcześniejsze wspomnienie, kiedyś pomoże Juniorowi zrozumieć jakąś jego własną myśl, jakąś decyzję, jakąś emocję. Wiedza o przodkach to jeden z kluczy do zrozumienia samego siebie.

Zeszyt bananowy to znakomity prezent od wnuków dla babci lub dziadka, albo od dziadka czy babci dla wnuków. Bo to nie tylko zeszyt, ale też propozycja wspólnego spędzenia czasu i przedsięwzięcia, które angażuje i seniorów i juniorów.

cBanany z cukru pudru -ZESZYT OKLADKA OSTATECZNA7a FRONT OK

Babciu! Dziadku! Proszę, opowiedz mi!…

Koncepcja i realizacja: Barbara Caillot Dubus, Aleksandra Krakowska

Oficyna Wydawnicza Oryginały 2015

c

c

c

c

tekst: Elżbieta Manthey