Niektórzy młodzi ludzie mają bardzo konkretne zainteresowania od wczesnych lat. To czasem martwi rodziców, którzy uważają, że ich dziecko powinno poznać wiele różnych dziedzin i tematów, zanim zagłębi się w jedną czy dwie. Inne dzieci próbują wielu różnych aktywności, spośród których z czasem wyłaniają te, które są im najbliższe. I ich rodzice czasami się niepokoją, bo to takie „skakanie z kwiatka na kwiatek” i brak konsekwencji. Wszystkie dzieci są ciekawe świata i jeśli tylko pozwolimy im na swobodne poszukiwania, każdy może odkryć swoją pasję. Proponuję więc zamienić martwienie się i niepokój na wsparcie. Co możemy zrobić, żeby nasze dzieci odkryły i rozwijały swoje pasje? 

Po pierwsze – pozwolić im, żeby odkrywały je we własnym tempie i w wybrany przez siebie sposób. Możemy oczywiście podsuwać różne inspiracje, ale pozwólmy, by dzieci podążały za nimi tylko wtedy, kiedy tego chcą. Nie zasypujmy młodych ludzi własnymi pomysłami, bądźmy w tym dyskretni i taktowni – najważniejsze jest bowiem, by dzieci mogły usłyszeć swoje własne pomysły. Niektóre z nich wzbudzą w nich wyjątkową radość i ekscytację. Jeśli potrwa ona dłużej, otworzy drogę do pasji.

Po drugie – stworzyć przestrzeń do eksperymentowania. Odkrywanie pasji to często proces złożony właśnie z eksperymentów, próbowania różnych aktywności. To proces stopniowego poznawania siebie i rozpoznawania własnych emocji. Przy czym czuję radość, co mnie uszczęśliwia, co sprawia frajdę? Żeby to poczuć i sobie uświadomić, młody człowiek potrzebuje możliwości próbowania. Nie znaczy to, że gdy nasz małolat zainteresuje się fotografią, powinniśmy od razu inwestować w zestaw aparatów, statywów, obiektywów i wypasione oprogramowanie do obróbki zdjęć. Tworzenie przestrzeni prób i samopoznania oznacza raczej akceptację bez oceniania, pomoc w poszukiwaniu rozwiązań i możliwości. Inwestycje również – na miarę potrzeb i rozsądku. Jeśli mówimy o fotografii, to zanim kompletny sprzęt znajdzie się w posiadaniu juniora, warto poszukać zajęć podczas których młody człowiek spróbuje się z tą dziedziną. To mogą być na przykład warsztaty fotograficzne, które wprowadzą juniora w temat, będą okazją do wypróbowania różnego rodzaju sprzętu. Może to być też wyjazd na obóz, którego tematem przewodnim jest fotografia.

Taki „obóz z pasją” to dobry pomysł zarówno dla młodych ludzi o już sprecyzowanych zainteresowaniach, jak i dla tych, którzy wciąż są na etapie eksperymentowania i poszukiwań. Dla tych pierwszych obóz będzie okazją do głębszego eksplorowania interesującego obszaru, poznania innych opasjonatów, intensywnego rozwijania umiejętności i wiedzy – niezależnie od tego, czy ich pasją jest fotografia, wspinaczka skałkowa, taniec, czy majsterkowanie. Ci poszukująco-eksperymentujący na obozach tematycznych będą mogli spróbować tego, co wydaje im się ciekawe, zweryfikować swoje wyobrażenia, sprawdzić, czy iskra ich ciekawości rozpali się w płomień pasji.

Bogatą ofertę takich „obozów z pasją” znajdziecie w katalogu BTA Kompas. To organizator wypoczynku dzieci i młodzieży z ogromnym doświadczeniem. Ich obozy typu Interkamp od lat są przestrzenią, w której młodzi ludzie rozwijają swoje zainteresowania i spotykają podobnych sobie pasjonatów. 

Interkamp to sprawdzony pomysł na kreatywne połączenie nauki, szału twórczego i aktywnego wypoczynku. Uzdolniona artystycznie i kreatywna młodzież spotyka się w jednym miejscu, by w tematycznych obozach, w wakacyjnej formie, w otoczeniu pasjonatów pracować wspólnie nad interesującymi projektami, uczyć się nowości i rozwijać swoje zainteresowania – deklarują organizatorzy.

Interkamp – obozy z pasją dla każdego

Wśród Interkampów każdy może znaleźć coś dla siebie: 

Dla początkujących, najmłodszych pasjonatów cykl Pierwsze kroki w twórczość dla dzieci w wieku 7-12 lat, a w nim: Pierwsze kroki z ukulele, Pierwsze kroki z tańcem, Pierwsze kroki z teatrem, Pierwsze kroki z gotowaniem, Pierwsze kroki z muzyką, czy Pierwsze kroki z fotografią.

To propozycja dla dzieci, które chcą spędzić aktywnie wakacje, a przy tym rozwijać swoje zainteresowania. W programie znajdziemy wycieczki, wyprawy, mnóstwo aktywności, a do tego zajęcia z konkretnej dziedziny artystycznej tj. gotowania, fotografowania, tańca, czy śpiewu.

Dla poszukujących i juniorów o szerokich zainteresowaniachkolonie artystyczne Interkamp Junior które łączą kilka pokrewnych dziedzin np.: Interkamp Junior Plastyka i Fotografia, Interkamp Junior Teatr & Taniec & Muzyka, Interkamp Junior Gry & Roboty & Komputery, Interkamp Junior Komiks & Manga & Anime.

Naszym celem jest wspólne odkrywanie, a także rozwijanie różnych talentów i pasji twórczych od najmłodszych lat. Pamiętająmy o specyfice pracy z młodszymi dziećmi, a także o ich wyjątkowych potrzebach. Interkamp Junior został stworzony z myślą o dzieciach w wieku 7-12 lat, których zainteresowania nie są jeszcze wąsko ukierunkowane, a które mają ochotę na niezapomnianą przygodę w krainie działań twórczych

Dla bardziej zaawansowanych – 13-19-latków — obozy Interkamp rozwijające i doskonalące umiejętności, pełne warsztatów, prób i projektów: Obóz Młodego Architekta, Japońska Przygoda z Mangą, Obóz Aktorski, Obóz Filmowy, Obóz Wokalny, Obóz Rockowy, Obóz Fotograficzny, Obóz Gitarowy, Obóz Malarsko-Rysunkowy, Obóz Taneczny, Obóz DIY, Obóz Grafiki Komputerowej, Obóz Musicalowy, Cyber Camp, Obóz Ukulele, Obóz Stylizacji i Mody, Obóz e-Sportowy, Obóz Latino, Obóz Produkcji Muzycznej, Obóz Mistrzów Kuchni. Jest w czym wybierać!

Interkamp 2021 – BTA Kompas zaprasza w Góry Świętokrzyskie

W najbliższe wakacje Interkamp zaprasza na trzy turnusy w inspirujące i sprawdzone miejsce w Górach Świętokrzyskich. Nasz ośrodek mieści się na skraju Puszczy Jodłowej, u stóp słynnej Łysej Góry, a zatem czekają na Uczestników wyjątkowe plenery, wycieczki i atrakcje, a także dopracowane programy obozów artystycznych. Jak co roku w trakcie Intercampu jednoczymy swoje artystyczne siły, inspirujemy się, rozwijamy i tworzymy. Tym razem skoncentrujemy się na jednym miejscu, które przez ponad miesiąc stanie się kuźnią talentu, pasji i sztuki, nie możemy się już doczekać!

Wakacje to czas szczególnie sprzyjający odkrywaniu i rozwijaniu pasji. Uwolnieni spod ciężaru szkolnych obowiązków młodzi ludzie mają nie tylko więcej czasu dla siebie, ale też mogą bardziej zwrócić swoje myśli ku sobie. Mogą bardziej myśleć o tym, co sprawia im frajdę niż o tym, co powinni, muszą i trzeba. To doskonałe warunki, by kiełkowały i rozkwitały rozmaite pasje. A jeszcze lepiej, kiedy junior może je w sobie rozwijać wspólnie z rówieśnikami o podobnych zainteresowaniach i pod okiem starszych i bardziej doświadczonych w danej dziedzinie pasjonatów.

Odkrycie swoich zainteresowań to dla młodego człowieka nie tylko pomysł na wypełnienie czasu wolnego. Pasja zapoczątkowana w okresie szkolnym może stać się fundamentem przyszłej kariery zawodowej. A jeśli nie, będzie tym, co sprawi, że dorosłe życie naszych dzieci będzie pełniejsze i szczęśliwsze. Pasja to coś, co uskrzydla, uszczęśliwia, co napędza do działania i rozwoju niezależnie od wieku, wzmacnia poczucie własnej wartości, relaksuje i dodaje energii oraz zmniejsza poziom stresu. Pasja łączy z ludźmi o podobnych zainteresowaniach i często pozwala nawiązać trwałe przyjaźnie. Pasja to także obszar, w którym możemy się schronić w tych momentach w życiu, kiedy jest nam trudno. Warto więc wspierać dzieci w ich poszukiwaniach i odkrywaniu zainteresowań, by jako dorośli mogli czerpać z nich satysfakcję, by stały się mocnym elementem ich ludzkiej konstrukcji.

Cykl „Wakacyjny Kompas Juniorowa”, przygotowujemy wspólnie z BTA Kompas. Zebrane w nim artykuły poradnikowe z minionych lat aktualizujemy i uzupełniamy o nowe tematy, aby dać Wam porcję pomocnej wiedzy i inspiracji. Zajrzyjcie do sekcji Wakacyjny Kompas Juniorowa oraz śledźcie #wakacyjnykompasjuniorowa na Facebooku.