Jest wieczór. Mama kładzie synka spać i czyta mu nową książkę do poduszki. Właściwie czytają razem – na zmianę, chłopiec ma już 7-lat. Książka bardzo im się podoba, śmieją się, mama jak zwykle odpowiada cierpliwie na pytania o nowe słowa, których synek nie rozumie. W końcu chłopiec zasypia. Mama chce odłożyć książkę dla dzieci i zająć się swoimi sprawami, ale nie bardzo potrafi, tak jest pochłonięta historią, że musi doczytać do końca.

Następnego dnia kupuje drugą część książki.

Taki wciągający jest “Tsatsiki i Mamuśka i kolejne książki Monii Nilsson – opowieści o pierwszoklasiście, który bardzo przeżywa swoje pierwsze szkolne doświadczenia. Chłopiec mieszka z Mamuśką, która jest liderem grupy muzycznej i mimo, że wychowuje syna samotnie, zawsze ma dla niego czas. Oboje mają wielkie poczucie sprawiedliwości, bronią słabszych, mama ucieka się nawet do takich niestandardowych sposobów, jak szantażowanie niesympatycznego dyrektora szkoły. Tsatsiki i tataWszystko po to, by pokazać synowi, że w każdej sytuacji życiowej musi reagować zgodnie ze swoim sumieniem.

W kolejnej części chłopiec z mamą jadą do taty, który jest Grekiem, żyje łowiąc ośmiornice i nie ma bladego pojęcia, że ma w Szwecji syna. To dopiero wyzwanie dla Tsatsikiego, który oprócz oryginalnego imienia, które mama nadała mu na cześć swojej ulubionej potrawy, o Grecji i o wielkiej rodzinie, która tam mieszka wie bardzo niewiele.

Chłopiec dobrze wie, że mama nie powinna być sama, jest bardzo o nią zazdrosny, ale robi wszystko, by znalazła swojego Wybrańca. Oczywiście takiego, którego syn zaakceptuje.

Książki są bardzo zabawne, choć poruszają trudne tematy. Może właśnie na tym polega ich wartość…

Książki wydało Wydawnictwo Zakamarki. W serii ukazały się:

Tsatsiki i Mamuśka

Tsatsiki i miłość

Tsatsiki i Retzina

Tsatsiki i tata Poławiacz Ośmiornic

Tylko Tsatsiki

c

Moni Nilsson ma niewątpliwy talent do opisywania ważnych spraw dzieci w sposób, który wciąga i porusza zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jej kolejną serię książek – “Przygody w Raju” opisujemy TUTAJ.

tekst: Natalia Vince