Abecadło z pieca spadło, Paweł i Gaweł w jednym stali domu, a pan Hilary znalazł w końcu swoje okulary. To klasyka poezji dla dzieci, którą najmłodsi poznają jeszcze długo przed tym, zanim nauczą się czytać. Seria “Sofijka” wykorzystuje te znane, oswojone i lubiane wiersze do nauki czytania przez zabawę.

Kiedy moja córka Zosia zaczęła swoją przygodę z czytaniem narzekała, że wszędzie litery są za małe a tekstu za dużo. Zaczęłam szukać dla niej książek. W tym samym czasie Zosia tworzyła własne książeczki. I wtedy zrodził się pomysł, aby stworzyć książki, które pomogą innym dzieciom w nauce czytania przez zabawę – opowiada pomysłodawczyni książeczek Monika Jędrzejewska-Wiergiles.

Każda książeczka rozpoczyna się więc wierszem wydrukowanym dużą czcionką, by ułatwić dzieciom samodzielne czytanie. Wykorzystanie klasycznych wierszy, dobrze znanych i “osłuchanych” również ułatwia te pierwsze czytelnicze próby, bo nawet jeśli Junior czegoś nie doczyta, to sobie z pamięci dopowie, tym samym zestawiając znane słowa z ich zapisem w druku. Po lekturze wiersza czas na zabawy z nim związane. Zadań i łamigłówek jest tu sporo i są bardzo różnorodne – w książeczkach “Sofijki” znajdą coś dla siebie zarówno wielbiciele labiryntów, jak i krzyżówek, odnajdywania szczegółów czy naklejek. Można kolorować, kojarzyć i łączyć elementy, są też proste ćwiczenia z pisania i liczenia.

sofijka-serce_1Ćwiczenia są oparte na współczesnych metodach pedagogiki zabawy zostały stworzone przez zespół metodyków, pedagogów i rodziców – wyjaśnia Monika Jędrzejewska-Wiergiles.

Ilustracje do wierszy i ćwiczeń przygotowały: ilustratorka Monika Jędrychowska i graficzka Katarzyna Pasternak-Borawska.

Juniorowo objęło książeczki “Sofijka” patronatem medialnym. Spodobał mi się pomysł wykorzystania klasycznych wierszy (które zresztą uwielbiam i ja, i moje dzieci) do zabaw edukacyjnych. Ale nie tylko. Mail od Moniki Jędrzejewskiej-Wiergiles, w którym opisała swój pomysł wydawniczy i historię jego powstania, wzbudził we mnie podziw i entuzjazm.

Jestem mamą 8-letniej Zosi i 4-letniej Helenki – napisała Monika – i po stracie pracy (12 lat w banku) postanowiłam zostać z młodszą córeczką w domu, a teraz podjęłam decyzję o założeniu własnej firmy. Zajmuję się szkoleniami i działam społecznie: będąc z Helenką w domu prowadziłam Klub Mam w Brwinowie, a od ponad roku prowadzę Klub Przedsiębiorczych Mam w Grodzisku Mazowieckim. Są to bezpłatne spotkania, na które mamy mogą przyjść z dziećmi. Na spotkaniach dzielimy się zawodowym doświadczeniem i motywujemy do działania. Owocem takich spotkań jest właśnie moja decyzja o założeniu firmy.

Mama, która zawodowy kryzys (stratę pracy) umiała wykorzystać jako napęd do działania, okazję do zrobienia czegoś nowego, możliwość znalezienia innej ścieżki w życiu. Kobieta, która potrafi czerpać inspirację ze spotkań z innymi kobietami, szukać ich wsparcia, wzmacniać nim swoje działania i… przekazywać je dalej, innym kobietom, które go potrzebują. Jest w tym zaangażowanie, energia i pasja. Na takich fundamentach rosną wartościowe projekty, które warto polecać. Polecam więc, wraz moją córką – prawie 6 letnią Juniorką, która z zapałem smaruje ołówkiem w książeczkach “Sofijka”.

oklad_1

“Sofijka – książeczki do odkrywania czytania”

w serii ukazały się:

Aleksander Fredro Paweł i Gaweł

Julian Tuwim Okulary i Abecadło

www.sofijka.pl

c

tekst: Elżbieta Manthey

foto: Elżbieta Manthey, materiały Wydawcy