27% uczniów szkół podstawowych i 41% gimnazjalistów nie jada śniadań przed wyjściem z domu. Bo nie ma czasu, bo wolą 15 minut dłużej pospać, bo nie ma pomysłu na atrakcyjny posiłek, ani apetytu na to, co w lodówce. Rodzice nie namawiają do jedzenia, licząc na to, że braki w diecie uzupełnią kolejne posiłki. To błąd. Badania naukowe pokazują, że śniadanie ma duże znaczenie zarówno dla zdrowia jak i dla edukacji dzieci.

c

Śniadanie dla ciała i umysłu

“Polak głodny, to zły” mówi porzekadło. Potwierdzają to badania – ci, którzy nie jedzą śniadania, częściej narzekają na bóle głowy, złe samopoczucie, są rozdrażnieni, a nawet agresywni. Dotyczy to również dzieci. Poza tym bez śniadania trudniej się skupić, więc jeśli junior14749859573_67b0b52a4e_k regularnie rezygnuje z porannego posiłku, może mieć trudności w nauce. W 2014 r. „Journal of Public Health” opublikował wyniki badań, które pokazują, że uczniowie po zjedzeniu śniadania lepiej wypadają w testach niż ci, którzy śniadania nie jedli.

Regularne śniadania to również inwestycja długoterminowa – jedząc je zmniejszamy ryzyko demencji, choroby Alzheimera czy Parkinsona, nie jedząc narażamy się na otyłość, cukrzycę i nadciśnienie. Dodając do tego fakt, że polskie dzieci tyją najszybciej w całej Europie, wniosek jest oczywisty.

Otyłe dziecko w klasie – to nie moja sprawa?

Promocja śniadaniowa

Do 2020 r. we wszystkich krajach Unii Europejskiej ma być wprowadzona polityka promująca codzienne jedzenie śniadania. W Polsce od 2010 roku realizowany jest program „Śniadanie Daje Moc” opracowany dla klas 0-III. Program skierowany jest do szkół, a poprzez szkoły także do rodziców. W klasach organizowane są Kluby Śniadanie Daje Moc. Na stronie internetowej projektu rodzice znajdą podpowiedzi, jak uatrakcyjnić śniadanie w domu i drugie śniadanie w szkole. Nauczyciele otrzymują scenariusze i wskazówki, jak poprowadzić ciekawe i aktywne zajęcia śniadaniowo edukujące. Zresztą – nie tylko śniadaniowo – celem akcji jest szeroka edukacja na temat zdrowego odżywiania, a wśród proponowanych scenariuszy zajęć są np. takie:sniadanie-daje-moc_logotyp

  • Zawsze myj ręce przed posiłkiem.
  • Jedz o stałych porach, nie spiesz się.
  • Dzień bez świeżych warzyw i owoców lub soku to dzień stracony.
  • Posiłek obiadowy to zapas siły na aktywne popołudnie.
  • Kolację zjadaj wieczorem, nie tuż przed snem.
  • Ruch bez ograniczeń, słodycze z umiarem.

Co roku w listopadzie klasowe kluby mają swoje święto, podczas którego dzieci i nauczyciele, przy wsparciu rodziców wspólnie przygotowują zdrowe śniadanie.

Jamie Oliver – światowej sławy kucharz-celebryta, twórca inicjatywy Food Revolution Day, o której pisaliśmy niedawno – byłby zachwycony!

 

c

tekst: Elżbieta Manthey

foto: Krzysztof Kuczyk, Tella Chen


Discover more from Juniorowo

Subscribe to get the latest posts sent to your email.