Nowa pozycja na liście lektur dla klas I-III z pewnością ucieszy wszystkich, którzy już poznali Skarpetki. A ci, którzy jeszcze ich nie znają z pewnością szybko się w nich zakochają. Nas cieszy bardzo, bo – jak pisaliśmy w Juniorowej recenzji – Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek to książka, która podbija serce od pierwszych zdań. Są w niej Humor, lekkość, mądrość, trochę wiedzy o świecie i życiu – wszystko w doskonałych proporcjach. Taka lektura to świetny sposób na obudzenie w dzieciach pasji czytania.

Zamieszczenie na liście lektur to kolejne wyróżnienie dla tej znakomitej książki. Ukazała się ona 
w ponad 40 000 egzemplarzy i była najczęściej nagradzaną pozycją literatury dziecięcej 2016 roku. Nominowana w konkursie IBBY, zdobyła tytuł „Najlepszej książki dziecięcej” w konkursie Empiku „Przecinek i Kropka” i Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy. Pretendowała też do tytułu „Najpiękniejszej książki roku” Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Książka znalazła się też na liście 15 najlepszych książek roku 2016 według Juniorowa.

Dzieci i rodziców urzekły historie skarpetki-mysiej mamy, skarpetki-detektywa, skarpetki-kapitana statku i skarpetki-doktora, a właściwie konsultanta 
do spraw nudy w szpitalu. Wiele pochwał zdobyły też ilustracje wykonane przez niezrównanego Daniela de Latoura. Książka zebrała setki pozytywnych recenzji w mediach, między innymi:

To książka napisana z absurdalnym humorem i ogromnym wdziękiem, a jednocześnie bez cienia natrętnego dydaktyzmu – Juliusz Kurkiewicz, „Gazeta Wyborcza”

Najciekawszy (…) debiut z dziecięcej półki – Joanna Olech, „Książki. Magazyn do Czytania”

Myślę, że “Niesamowite przygody…” są tak uniwersalne, że nawet za trzydzieści lat nie stracą na aktualności. Działa tu pewien schemat: kiedy skarpeta wyrusza w podróż, jeszcze nie wie, co ją czeka. Dopiero w trakcie eskapady dokonuje się wewnętrzna przemiana, można powiedzieć – dorośleje i dojrzewa. Już nie tylko o swoje skarpetkowe ego się martwi, ale angażuje w pomoc innym, robi coś dobrego. Każda przygoda czegoś je uczy, a przy okazji – również czytelników – Magdalena Świtała, „Ryms”

Tytuł doczekał się kontynuacji – „Nowe przygody skarpetek (jeszcze bardziej niesamowite)” zostały równie ciepło przyjęte przez czytelników. Wydawca – Poradnia K – szykuje już kolejną niespodziankę dla fanów skarpetkowej sagi.

„Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” – książka, która „ma to coś”