Sisters to seria, która we Francji zaczęła się ukazywać w 2008 roku i zdobyła tam bardzo dużą popularność, a która do Polski trafiła niedawno za sprawą wydawnictwa Egmont. Jej autorami są scenarzysta Christophe Cazenove, który jest twórcą kilkudziesięciu humorystycznych komiksów dla dorosłych i dla dzieci, oraz William Maury, rysownik, dla którego Sisters stały się furtką do komiksowej sławy.

Każda książka serii ma formę jednostronicowych historyjek z życia codziennego dwóch sióstr. Obie kochają się na zabój i nie wyobrażają sobie życia bez siebie, co zupełnie nie przeszkadza im we wzajemnych złośliwościach i psikusach. Podbieranie kosmetyków, 75921510_sisters-to-ona-zaczela-tom-3_0_240x320_FFFFFF_scl_1złośliwe przytyki, wrabianie przed rodzicami – repertuar obu dziewczyn nie ma końca. Starsza siostra ma naturalną przewagę, ale wcale to nie znaczy, że zawsze wychodzi z tych pojedynków zwycięsko. Marine jest mniejsza, ale nie mniej sprytna i znakomicie potrafi wystrychnąć Wendy na dudka. Ale jeśli trzeba obie przytulą się do siebie i pocieszą w chwili smutku, strachu czy bólu.

Gdy Sisters przybyły do naszego domu w paczce z kilkoma innymi komiksami wydawnictwa Egmont, moja sześciolatka Zosia chwyciła je bez zastanowienia zostawiając starszemu bratu inne „bardziej chłopackie” komiksy. I przeczytała z zachwytem. Następnie wziął je do ręki Staś, lat dziewięć, który początkowo podszedł do historii o dwóch dziewczynach jak pies do jeża. Ale szybko się wciągnął i przeczytał od deski do deski. Zaraz potem komiks trafił w w moje ręce wraz z Zosinym rozkazem: Tata, czytaj! No to przeczytałem na głos obojgu moim pociechom i wszyscy troje bawiliśmy się znakomicie.

75921415_sisters-bedzie-zabawa-tom-2_0_240x320_FFFFFF_scl_1


Dzieci uwielbiają czytać komiksy. Dlaczego? Przeczytaj w Juniorowie.


Bo Sisters – stwierdzam bez wahania – to znakomity przykład historii dla każdego: starszych i młodszych, chłopców i dziewczynek, dzieci i dorosłych. Narysowane wesołą, kolorową kreską, inteligentne, ciepłe, dowcipne, pełne szczegółów, które wychwyci wprawne, dorosłe oko, napisane współczesnym, młodzieżowym językiem (ale bez wulgaryzmów) – Sisters to komiks, który rodzice chętnie podbiorą dzieciom, gdy te będą spały. A następnego dnia dzieci z groźnym sapnięciem odbiorą swoją własność, by przeczytać go jeszcze raz.

.

.

75921270_podobienstwo-rodzinne-tom-1_0_240x320_FFFFFF_scl_1

.

Sisters

Autorzy: Christophe Cazenove i William Maury

Przekład z języka francuskiego: Maria Mosiewicz

Wydawnictwo Egmont Polska

c

c

c

c

Książka znalazła się na liście 15 najlepszych książek roku 2016 według Juniorowa

c

c

Recenzuje: Wojciech Musiał