Wakacje widać już bardzo wyraźnie. Nie, wcale nie za horyzontem, tylko… wśród książkowych nowości. Pojawiło się kilka świeżutkich książkowych tytułów, które doskonale pasują do wakacyjnego klimatu i podróży. Zanim więc zapniecie spakowane walizki i plecaki, sprawdźcie, co warto do nich dorzucić, by letnie wojaże były jeszcze ciekawsze.

Paryż. Znam to miasto autorstwa Judith Drews to obrazkowa książka w stylu rozsławionym przez Miasteczko Mamoko i uwielbianym przez dzieci. Obrazkowe książki kochają przedszkolaki, które jeszcze nie potrafią czytać, ale chętnie sięgają po nie także starsze dzieci. Z książkami tego rodzaju można się naprawdę świetnie bawić. Zarówno moje dzieci, jak i ja sama uwielbiamy je oglądać. Za każdym razem, kiedy zanurzamy się wzrokiem w gąszcz zabawnych szczegółów, odkrywamy coś, czego wcześniej nie zauważyliśmy. Może to jest właśnie ten czar – takie książki nigdy się nie nudzą i dają nieustającą obietnicę odkrycia kolejnej tajemnicy.

Paryż. Znam to miasto ma jeszcze tę zaletę, że poza świetną obrazkową zabawą oferuje trochę historii, kultury i wiedzy na temat wspaniałej europejskiej stolicy. Pojawiają się tu słynne postaci związane z Paryżem lub Francją – Coco Chanel, Edith Piaf, Dzwonnik z Notre Damme, Maria Skłodowska-Curie i wiele innych. Dla tych, którzy odwiedzą Paryż będzie to świetna inspiracja do podążania przez miasto tropami postaci i miejsc wskazanych w książce. A dzieci, naoglądawszy się zabawnych ilustracji na pewno zadadzą sporo wnikliwych pytań, dzięki którym być może odkryjecie więcej, niż spodziewaliście się pakując walizki.

Judith Drews narysowała a Zakamarki wydały w tej serii jeszcze jedną książkę – Sztokholm. Znam to miasto. Nawet jeśli nie wybieracie się do Paryża, czy Sztokholmu te książki warto mieć w dziecięcej biblioteczce.

Kolejna wakacyjna książka, którą polecam – o zupełnie innym charakterze, ale także z Zakamarków. Spodoba się na pewno wszystkim wielbicielom dwojga nieletnich detektywów z Valleby, ale nie tylko im. Wakacje z Lassem i Mają to kolejna porcja przygód uwielbianych przez dzieci bohaterów. Tym razem oprócz kryminalnej opowieści młodzi czytelnicy znajdą w książce łamigłówki, zagadki, szyfry, grę, quiz, sudoku, zagadki i inne wyzwania, z którymi będą mogli zmierzyć się sami uzbrojeni w ołówek, kredki i umysł skory do gimnastyki.

Również pełne łamigłówek i rozrywki dla całej rodziny są Podróżowniki – seria autorstwa Anny i Krzysztofa Kobusów od lat podróżujących po Polsce i świecie razem z dwoma synami. W Podróżownikach znajdziecie też mnóstwo ciekawej wiedzy i pożytecznych wskazówek, które przydadzą się podczas wakacyjnych podróży. Serię Podróżowników opisywałam już TUTAJ, dziś przypominam o niej, bo to znakomity pomysł na książkowe interaktywne towarzystwo w podróży.

Pamiętacie z dzieciństwa zabawy w piekło-niebo, inteligencję (zwaną też państwa-miasta), w wisielca? Pokazaliście je już dzieciom? A gra w kapsle? Pamiętacie jeszcze zasady, potrafilibyście zbudować tor? Te i wiele innych zabaw, które dzisiejsi rodzice znają z czasów, gdy byli dziećmi przypomina Wydawnictwo Wilga w serii Brulionów zabaw. Znajdziecie w nich mnóstwo własnych wspomnień, ale przede wszystkim inspiracje do zabaw, w których nie potrzeba smartfona. Warto pokazać je dzieciom – skoro nam dawały tyle frajdy, dzisiejszym małolatom też mogą się spodobać. Brulion zabaw podwórkowych oraz Brulion zabaw w podróży zawierają instrukcje i szablony do rozmaitych gier i zabaw – od “dziesiątek”, które skakało się w gumę po “Poszedł Marek na jarmarek”, czy “państwa-miasta”. Do niektórych będzie potrzebny ołówek, ale jest też wiele takich, które polegają na myśleniu i gadaniu, więc można wykorzystać je podczas jazdy samochodem. Są też opisy zabaw typowo podwórkowych, jak kapsle, “Wywołuję wojnę przeciwko-piwko”, czy wspomniane “dziesiątki” do skakania w gumę. A prawdziwym rarytasem jest kolekcja wyliczanek, które ubawią i dorosłych i dzieci.

A jeśli wybieracie się w Tatry, sięgnijcie koniecznie po Zeszyt tatrzański Barbary Caillot Dubus i Aleksandry Karkowskiej. Po pełnej pięknych opowieści najstarszych górali książce Na Giewont się patrzy autorki stworzyły nawiązujący do niej zeszyt inspirujący do aktywnego i wnikliwego poznania Tatr i Podhala. Jest tu sporo ciekawostek o życiu i kulturze tego regionu, które autorki wykorzystują, by namówić czytelników do uważnego przyjrzenia się temu, co można spotkać wędrując po Tatrach, ale także do zastanowienia się nad własną rodzinną historią. Przyglądając się Tatrom z Zeszytem tatrzańskim można dowiedzieć się wielu rzeczy o sobie i własnej rodzinie.

c

Paryż. Znam to miasto

Sztokholm. Znam to miasto

Judith Drews

Wydawnictwo Zakamarki

c

c

Wakacje z Lassem i Mają

Martin Widmark

Ilustracje: Helena Willis

Wydawnictwo Zakamarki

c

c

Seria Podróżowniki

Anna i Krzysztof Kobusowie

Wydawnictwo MAC Edukacja

c

c

Brulion zabaw dla każdego

Brulion zabaw w podróży

Brulion zabaw podwórkowych dla każdego

Wydawnictwo Wilga

c

c

Zeszyt Tatrzański

Barbara Caillot Dubus, Aleksandra Karkowska

Oficyna Wydawnicza Oryginały

c

c

c

 

IMG_2533c

książki poleca: Elżbieta Manthey – pomysłodawczyni i założycielka Juniorowa, dziennikarka, mama Tymona i Marysi, żona Krzysztofa. Współpracowała między innymi z miesięcznikiem „GaGa”, kwartalnikiem „Twój Junior” oraz z Gazetą Wyborczą.

 

 


Discover more from Juniorowo

Subscribe to get the latest posts sent to your email.