Paweł Beręsewicz jest jednym z moich ulubionych autorów książek dla dzieci – z powodu jego niebanalnej wyobraźni i języka, który świetnie się czyta. Co tam u Ciumków? czytałam na głos wspólnie z moimi dziećmi i były to bardzo udane wieczory. Zachwyciły mnie też opowiadania pana Pawła umieszczone w zbiorze Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach, w którym polscy autorzy podejmowali temat wartości. Nie jest łatwo opowiedzieć młodym czytelnikom o takich sprawach jak życzliwość, pokojowość i optymizm, żeby ich zaciekawić i skłonić do przemyśleń. Pawłowi Beręsewiczowi udaje się to znakomicie. Moje osobiste (oraz moich dzieci) uznanie dla twórczości tego autora potwierdzają nagrody, jakimi obsypano jego książki. Oto jedna z nich.
A niech to czykolada po raz pierwszy została wydana w 2011 roku. Nominowana w Konkursie Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY, nagrodzona w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, znalazła się na Złotej Liście Fundacji “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” oraz na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Wydanie drugie właśnie pojawiło się na półkach księgarń dzięki Wydawnictwu Literatura. Tym razem z barwnymi ilustracjami Magdaleny Kozieł-Nowak.
A niech to czykolada splata magię z zupełnie rzeczywistymi pytaniami, z którymi każdy młody człowiek w końcu się zmierzy. Czy magia istnieje, czy może jedyne, co nam się zdarza to sztuczki i iluzja? Czy niewinny człowiek może trafić do więzienia? Jaką wartość ma bogactwo? Czy życie wypełnione wieczną zabawą i świętem jest spełnieniem marzeń? Życie mieszkańców Zylirii kręci się wokół niezwykłych wydarzeń – co jakiś czas przez szczelinę w niebie wsuwa się wielka dłoń, która pozostawia w mieście artefakty. Dla Zylirian dłoń i to, co przynosi ma fundamentalne znaczenie. Okazuje się jednak, że ta relacja jest wzajemna. Więcej nie zdradzę – przeczytajcie sami tę tajemniczą, niesamowitą opowieść z filozoficznymi wątkami między wierszami.
Juniorowo objęło patronatem książkę Pawła Beręsewicza, podobnie jak dwie kolejne wydane przez Wydawnictwo Lieratura. Ich autorem jest człowiek wielu talentów i pasji – pisarz, pedagog, dziennikarz telewizyjny i nauczyciel – Tomasz Trojanowski. Jego dwie opowieści zilustrowała Marta Krzywicka, a wydane zostały w serii To Lubię.
Kangur Torba i Słoń Puzon dają nogę z zoo. To pełna przygód wyprawa na miarę tej z filmowego hitu “Madagaskar”. Błyskotliwe dialogi i zaskakujące zwroty akcji. Humor i przygoda za przygodą. To wszystko znajdziecie w książce Wielki powrót. I do tego zaskakujące zakończenie. A właściwie dwa zakończenia. To w końcu kto zorganizował całą tę akcję?
Wątek ucieczki pojawia się też w drugiej książce Tomasza Trojanowskiego. I to już w tytule: Uciekinierzy. To powieść detektywistyczno-telewizyjna z charakterystycznym dla autora humorem, łącząca świat wyobraźni i rzeczywistość. Niezwykłe wydarzenia, niezwykłe postaci, trochę absurdu i karykatury. Przy okazji, jakby mimochodem, autor pokazuje młodym czytelnikom, że wypełnianie sobie życia telewizyjnym ekranem to nie najlepszy pomysł, nieciekawy po prostu. Akcja toczy się szybko, sceny dynamicznie prowadzą czytelników przez fabułę i trzeba się dobrze trzymać, żeby nadążyć. Zaskakujące zakończenie splata jednak i wyjaśnia wszystkie wątki.
Uciekinierzy to książka dla dzieci, jednak polecam ją do wspólnej lektury, bo i dorośli świetnie się przy niej będą bawić.
A niech to czykolada
Paweł Beręsewicz
ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak
Wydawnictwo Literatura
c
Wielki powrót
Tomasz Trojanowski
ilustracje: Marta Krzywicka
Wydawnictwo Literatura
c
Uciekinierzy
Tomasz Trojanowski
ilustracje: Marta Krzywicka
Wydawnictwo Literatura
c
książki recenzuje: Elżbieta Manthey – pomysłodawczyni i założycielka Juniorowa, dziennikarka, mama Tymona i Marysi, żona Krzysztofa. Współpracowała między innymi z miesięcznikiem „GaGa”, kwartalnikiem „Twój Junior” oraz z Gazetą Wyborczą.
Discover more from Juniorowo
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
Twój komentarz może być pierwszy