Oto cztery mądre książki wydane przez Zakamarki w 2018 roku. Wszystkie w atrakcyjny dla dzieci sposób, przystępnie i zrozumiale opowiadają o ważnych sprawach, o których czasami trudno rozmawiać. Dlatego właśnie takie książki są potrzebne. Dzieciom i dorosłym.
Maskarada
Maskarada to kolejny tom serii refleksyjnych opowieści o orzesznicy, mrówkojadzie i ich przyjaciołach. Tym razem pretekstem do rozważań staje się bal przebierańców. Jeżozwierz serdecznie zaprasza, ale orzesznica nie ma ochoty na maskaradę. Mrówkojadowi trudno to zrozumieć, przecież bal przebierańców to fantastyczna sprawa, stara się więc przekonać przyjaciółkę używając różnych argumentów. Orzesznica nie tylko nie chce zmienić zdania, ale jeszcze prosi przyjaciela, by dla niej skłamał. Takie białe kłamstwo. Co? No właśnie. Mrówkojad z orzesznicą rozważają wspólnie kwestię kłamstwa i sytuacji, kiedy powiedzenie nieprawdy wydaje się lepszym rozwiązaniem od szczerości. A potem jednak idą razem na bal, choć i to wiąże się z pewnym niewinnym kłamstwem.
Lotta Olsson potrafi w cudownie prostych historiach zawrzeć kwestie, których rozważanie zajęło wiele tomów filozoficznych dzieł. W serii o orzesznicy i mrówkojadzie znajdziemy książki i bardziej do czytania, z większą ilością tekstu, i takie, gdzie opowieść jest prosta i niedługa, za to bogato ilustrowana. Maskarada należy to tego drugiego tupu, więc polecam ją szczególnie dla młodszych juniorów 6-9 latków.
O tym można rozmawiać tylko z królikami
O tym można rozmawiać tylko z królikami. O czym? O naprawdę ważnych sprawach. Bliskość, przynależność, a odrębność i indywidualność. Jestem jak inni, czy jestem zupełnie osobny? I który z tych stanów daje mi szczęście? Jestem swoim przyjacielem, czy wrogiem? Książka Anny Höglund choć napisana prostym językiem i oszczędna tekstowo, w poruszający sposób dotyka kwestii, z którymi każdy z nas kiedyś się zmierzył, czy może raczej mierzy się przez całe życie. Zakamarki piszą o tej książce, że jest dla nastolatków przeżywających swoje pierwsze dylematy i rozterki związane z tożsamością. Ja poszłabym dalej – to książka dla nastolatków i towarzyszących im dorosłych – rodziców, nauczycieli. Jest gęsta od wątków, które warto poruszyć w spokojnych, nieśpiesznych rozmowach z dorastającymi ludźmi. I założę się, że nie tylko młodzi odnajdą w tej lekturze i rozmowach nią inspirowanych odkrywcze refleksje.
Sznurówka, ptak i ja
Jednym z elementów budujących naszą tożsamość i charakter od dziecka jest tzw. wewnętrzny krytyk. Ten głos w naszej głowie potrafi narobić sporo szkód. Jest jak ptak boleśnie dziobiący w serce. Ten temat porusza Ellen Karlsson w książce Sznurówka, ptak i ja. Jej bohaterka, Selma, nie ma przyjaciółki. Podczas wakacji, które spędza u dziadków na wyspie próbuje o tym zapomnieć, a przynajmniej nie przejmować się tym i nie słyszeć ptaka, który dziobie ją w serce i powtarza, że Selma nigdy nie znajdzie przyjaciela. Może jednak ptak się myli? Gdy Selma poznaje Sznurówkę, wydaje się, że ptak wreszcie powinien odpuścić. Czy rzeczywiście wewnętrzny krytyk umilknie? Nie zdradzę Wam, ale mogę powiedzieć, że Sznurówka, ptak i ja to znakomita opowieść o emocjach, przyjaźni i rozterkach juniorów, dla których relacje z rówieśnikami stają się fundamentem poczucia własnej wartości.
Książka otrzymała w 2013 roku Nagrodę Augusta, czyli najważniejsze szwedzkie wyróżnienie dla książki dziecięcej.
Sto porad dla nieśmiałych
A poczucie własnej wartości to punkt wyjścia do wszelkich działań. Na co się odważymy, jak wielkie wyzwania podejmiemy, czy sięgniemy po to, czego pragniemy, czy też będziemy raczej unikać ryzyka i poprzestawać na tym, co przychodzi łatwo i bez trudu? To wszystko zależy między innymi od poczucia własnej wartości, które rozwija się w nas od najwcześniejszego dzieciństwa. Nieśmiały Rolf, bohater książki Evy Susso Sto porad dla nieśmiałych, pragnie być odważny. I jest – w swoich marzeniach. Kiedy buja w obłokach, staje się śmiałym Errolfem, niczego się nie boi i nie ma dla niego sytuacji, której by nie sprostał. Jest bohaterem. Tyle, że chciałby być śmielszy również w rzeczywistości. Dlatego sięga po książkę “Sto porad dla nieśmiałych” i próbuje stosować się do wskazówek w niej zawartych. Czy dzięki temu przełamie nieśmiałość i zaprzyjaźni się z Ofelią, o której skrycie marzy? Cóż… z poradnikami różnie bywa, więc i tu nie obejdzie się bez przygód i zabawnych sytuacji. Ale może w końcu coś się zmieni? Eva Susso pisze o nieśmiałości, odwadze i pragnieniu zmiany samego siebie z dużą dawką humoru. Polecam nie tylko nieśmiałym!
c
Maskarada
Lotta Olsson
ilustracje: Maria Nilsson Thore
tłumaczenie: Agnieszka Stróżyk
kategoria wiekowa 5+
c
O tym można rozmawiać tylko z królikami
tekst i ilustracje: Anna Höglund
tłumaczenie: Katarzyna Skalska
kategoria wiekowa 12+
c
c
Sznurówka, ptak i ja
Ellen Karlsson
ilustracje: Eva Lindström
tłumaczenie: Katarzyna Skalska
kategoria wiekowa 6+
c
Sto porad dla nieśmiałych
Eva Susso
ilustracje: Benjamin Chaud
tłumaczenie: Marta Wallin
kategoria wiekowa 6+
książki poleca: Elżbieta Manthey – założycielka Juniorowa, dziennikarka, blogerka, mama Tymona i Marysi, żona Krzysztofa. Studiowała filozofię i dziennikarstwo. Pisze dla Gazety Wyborczej, wcześniej – dla miesięcznika „GaGa”, kwartalnika „Twój Junior”. Uwielbia książki, panoramę z Wielkiej Rawki w Bieszczadach, podróżowanie z mężem i dziećmi oraz spotkania z przyjaciółmi.
1 komentarz
Pati
7 czerwca 2018 at 10:38Śliczne ksiązki! Od siebie polecam też “Był sobie szczeniak Ellie”, piękna historia 🙂