Żaden podręcznik szkolny nie działa tak na wyobraźnię, jak dotknięcie historii na żywo! Wycieczka do Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy to właśnie dotykanie historii. Przedstawiamy krótki reportaż z tego dotykania (klikaj w zdjęcia, żeby je powiększyć).

Zwiedzanie zaczęliśmy od obejrzenia filmu w głównym budynku muzeum. I to był dobry początek. Film, którego nie powstydziłoby się BBC ani Discovery, trwa ok. 40 minut i pokazuje zarówno to, w jaki sposób wydobywano historię z ziemi i dna jeziora, jak i to, co działo się w czasach pierwszych Piastów. Młodsze dzieciaki, które film mniej interesował, mogły zająć się układankami i łamigłówkami.

IMG_6970

Dla młodszych Juniorów klocki – do ułożenia panorama Ostrów Lednicki.

c

IMG_6966

Dla nieco starszych Juniorów krzyżówki i łamigłówki tematyczne

c

Po obejrzeniu filmu muzealne eksponaty nabrały dodatkowego wymiaru, jakby nasi przodkowie dopiero chwilę temu je odłożyli po skończonej pracy.

IMG_6980

“Mamo, patrz!”, “Mamo zobacz!” – rozlegały się okrzyki fascynacji rozlegały się z różnych punktów ekspozycji.

c

IMG_6974

Pozostałości mostu wprawiły wszystkich w zadumę nad tym, ile naprawdę możemy zrozumieć z życia naszych przodków.

c

Przyznaję, że sama dopiero teraz uświadomiłam sobie niektóre kwestie z życia Mieszka I i Bolesława Chrobrego. Choćby to, że Mieszko I i jego syn Bolesław Chrobry dokonali niezwykłej rzeczy: w miejscu, gdzie dotąd – w pojęciu tzw. cywilizowanego świata – były tylko lasy pełne dzikich zwierząt i równie dzikich ludzi, utworzyli państwo, które w ciągu 40 pierwszych lat swego istnienia rozrosło się terytorialnie i stało się na tyle istotnym partnerem politycznym, że cesarz Otton III pofatygował się do Bolesława w odwiedziny aż z Rzymu! To była poważna wyprawa i z pewnością nie podjęto by jej z byle powodu.

IMG_6984

Na podświetlanej mapie widać, jak wielkiej ekspansji terytorialnej dokonali pierwsi władcy Polski przez zaledwie 40 lat.

c

Po zwiedzeniu ekspozycji wyruszyliśmy dalej, przeprawą promową na wyspę, gdzie ponad tysiąc lat temu znajdował się gród na owe czasy bardzo nowoczesny. Musiał mieć naprawdę duże znaczenie, skoro zdecydowano się na budowę dwóch mostów łączących wyspę z lądem. To była ogromna inwestycja!

IMG_7038

Makieta wyspy z grodem i podgrodziem wygląda jak wiele innych makiet, jednak po obejrzeniu filmu wiedzieliśmy już, jak żyło to miejsce tysiąc lat temu.

c

Na wyspie obejrzeliśmy to, co pozostało po rezydencji pałacowej pierwszych władców Polski. W kaplicy odkryto pozostałości basenów chrzcielnych, w których być może przyjmował chrzest sam Mieszko I.

IMG_7000

Pod wielkim dachem skrywają się fragmenty rezydencji – pałacu z kaplicą, zbudowanych z kamienia, co pośród drewnianych chat i lepianek było nie lada awangardą.

c

IMG_7004

Pośród ruin posągi Mieszka I i jego żony Dobrawy. Ciekawe, ile mieli lat, kiedy tworzyli zupełnie nowe europejskie państwo…

c

IMG_7008

Pałac nie był jedyną kamienną budowlą grodu. Nieopodal odkryto fundamenty kościoła z tych samych czasów. Dwie znaczące budowle w jednym grodzie potwierdzają jego niebagatelne znaczenie.

c

Na wyspie zobaczyliśmy też kilka chat, obrazujących życie w czasach pierwszych Piastów.

IMG_7026

Można obejrzeć malownicze chaty z zewnątrz i zajrzeć do środka.

IMG_7017

c

W ogródku, jak tysiąc lat temu, rośnie len, bób i inne gatunki roślin uprawiane przez naszych przodków.

IMG_7014

To len. Do tej pory znałam go z opowieści oraz z odzieżowych wieszaków. Juniorom przypomniały się sceny z “Kajtkowych przygód” opisujące tłokę i międlenie lnu.

c

IMG_7023

Nasi przodkowie znali i wykorzystywali wiele roślin. Oprócz lnu, bobu i ślazu uprawiali też winorośl i brzoskwinie – klimat był nieco łagodniejszy niż dziś.

c

IMG_7028

Ogródek zachwycił nas bogactwem gatunków i bujną roślinnością.

c

To była bardzo udana wycieczka. Było w niej sporo fascynującej wiedzy, przestrzeń, by Juniorom nie zabrakło ruchu, były multimedia, łamigłówki, było trochę faktów historycznych, trochę zadumy nad dawnym społeczeństwem. Było sporo miejsca dla wyobraźni. I sklepik z pamiątkami oczywiście. Wszystko w dobrych proporcjach, równocześnie zaspokajające i podsycające ciekawość dzieci i dorosłych. Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy to znakomita lekcja historii pierwszych Piastów.

foto: Elżbieta Manthey


Discover more from Juniorowo

Subscribe to get the latest posts sent to your email.