Wybór właściwego pióra rozstrzygnie o tym, czy junior będzie pisał nim z przyjemnością, czy z udręką. Warto poświęcić kilka chwil na zastanowienie, jakie będzie odpowiednie pióro dla dziecka, bo oferta jest szeroka, a nie każde pióro będzie dobrym narzędziem do nauki pisania. A więc: z profilowaniem, czy bez? dla prawo- czy dla leworęcznych? metalowe czy z plastiku?
Kiedy ostatnio próbowaliście pisać w trzech liniach? W dodatku kaligraficznym pismem, jakiego uczą się dzieci w szkole? Zanim kupicie pióro dla swojego juniora, zróbcie sobie takie ćwiczenie: napiszcie – najlepiej piórem, ale może też być długopisem lub nawet ołówkiem – chociaż jedną stronę tekstu kaligraficznym pismem na kartce w trzy linie. Po co? To doświadczenie pomoże zrozumieć, jak trudnym i wymagającym wysiłku zadaniem jest ładne pisanie.
Mięśnie dłoni wykonują ogromną pracę, kiedy mają pisać duże, krągłe, wyraźne litery, o właściwych kształtach i odpowiednio łączone. Moja dorosła ręka, wprawna w pisaniu, boli już po jednej stronie. Chociaż muszę przyznać, że pisanie dobrym piórem jest też bardzo przyjemne. Małe dłonie dzieci, nieprzyzwyczajone jeszcze do takiej aktywności, mierzą się z wielkim wyzwaniem nauki pisania. Potrzebują dobrego wsparcia, by pisanie stało się przyjemnością, a nie męczącym i bolesnym obowiązkiem. Takim wsparciem w nauce pisania będzie dobre, wygodne pióro dla dziecka, dopasowane do dłoni. Jak je wybrać?
Pióro dla pierwszaka
Dla młodszych dzieci, które dopiero zaczynają naukę pisania, warto kupić pióro, które „samo podpowie” prawidłowy chwyt. Wybierzmy więc pióro z wyraźnym profilowaniem. Zagłębienia w oprawce pióra sprawiają, że palce trafiają w odpowiednie miejsca i układają się w prawidłowy chwyt. Są pióra, w których to profilowanie jest głębsze i wyraźniejsze, w innych jest nieco delikatniejsze. Nasze dzieci orzekły zgodnie, że profilowane pióra są dla nich najwygodniejsze i nawet dla starszych dzieci pióro z przetłoczeniami to nie obciach, tylko wygodne narzędzie pisania.

Dla prawo- i leworęcznych
Kiedyś uważano, że pisanie lewą ręką to dysfunkcja, zdarzało się, że dzieci były zmuszane do pisania prawą dłonią wbrew swoim preferencjom. Dziś na szczęście już wiemy, że leworęczność nie jest powodem do zmartwienia. Dla leworęcznych produkowane są specjalne akcesoria – zegarki, nożyczki i wiele innych. Pióra też. Warto zwrócić na to uwagę przy zakupie – pióra profilowane mają inaczej ułożone przetłoczenia dla praworęcznych i dla leworęcznych. Odpowiednie oznaczenia na opakowaniach podpowiedzą, które pióro dla dziecka wybrać.

Miękkie i twardsze
Dla dzieci, które dopiero uczą się pisać pióro powinno mieć miękką stalówkę, co oznacza, że sunie po papierze gładko, nie skrobie, pozostawia ślad bez potrzeby mocniejszego nacisku. Poza tym łatwo je rozpisać. Starsze dzieci i dorośli mają różne preferencje, co pokazały też nasze testy – niektórzy wolą pióra miękkie, innym przyjemniej się pisze twardszą stalówką, która pozostawia cieńszy, delikatniejszy ślad. Wybierając pióro dla dziecka starszego, które ma już doświadczenie w pisaniu, warto wziąć pod uwagę jego osobiste upodobania.
Lekkie-ciężkie, cienkie-grube oraz ładne
Pióra dla dorosłych często są dość ciężkie. Ten ciężar kojarzy się ze szlachetnością i wysoką jakością. Mała dłoń, dla której pisanie jest jeszcze dużym wysiłkiem bardziej doceni lekkie pióro. Młodszym dzieciom będzie też łatwiej posługiwać się piórem grubszym. Bardziej smukły kształt pióra mogą wybrać starsi juniorzy, choć wcale niekoniecznie.
Nie bez znaczenia jest też to, jak pióro wygląda, jakiego jest koloru. Co bardziej ortodoksyjni dziesięcioletni chłopcy nie tkną czegoś, co jest różowe, ale z wielką chęcią będą pisać piórem o bardziej „dorosłym” kształcie i kolorze oprawki. Z kolei pierwszoklasistki zachwycą się różem czy błękitem oprawki, co będzie dodatkową zachętą do nauki pisania.
Dlaczego nie najtańsze?
Bardzo prawdopodobne, że zakup pióra będzie konieczny dwa, a nawet kilka razy w roku. Zanim dzieci nauczą się pisać, zanim wyczują właściwą siłę nacisku stalówki na papier, zanim nauczą się, jak dbać o pióro, prawdopodobnie zużyją ich kilka. Mimo to odradzamy kupowanie najtańszego pióra. Pióro dla dziecka jest narzędziem, które bezpośrednio wpływa na naukę pisania i ćwiczenie motoryki małej. Dobrej jakości, wygodne pióro, które pomaga w pisaniu, a nie utrudnia je, wspiera i rozwija tę umiejętność, która jest podstawową w procesie edukacji. Krótko mówiąc: dobre pióro dla dziecka to lepsze efekty nauki pisania i większa szansa, że dziecko pisanie polubi. Z kiepskim piórem mała dłoń szybko się męczy, mimo starań i wysiłku litery nie są tak kształtne, jak oczekuje nauczyciel i rodzice. Kiepskie pióro to może i chwilowa oszczędność dla portfela, ale też zniechęcenie do pisania.

Discover more from Juniorowo
Subscribe to get the latest posts sent to your email.
12 komentarzy
Marta
28 lutego 2025 at 13:54Pisanie odręczne ma masę zalet – niech kultura pisania odręcznego nadal ma się dobrze, dla dobra naszych mózgów! 🙂
Karolina
20 marca 2021 at 12:27A ja uważam, że pisanie piórem drugo czy trzecioklasisty to wymysł. Jak świat światem dzieci pisały długopisem . Pióra były przeznaczone raczej dla dorosłych. A dzisiejsze pióra dla dzieci to nic innego jak komercyjne podejście do tematu. Miękki długopis też może służyć do pisania. Nauczyciele skupiają się na rodzaju pióra zamiast na solidnym tłumaczeniu materiału . Świat zwariował.
ihik
13 października 2022 at 07:51Jak świat światem to właśnie zaczynały od pióra z tyłka kaczki.
Grzesiek
8 września 2020 at 09:51Chcę kupić synowi takie pióro, np to niebieskie albo zielone ze zdjęcia, ale nie mogę znaleźć. Co to za pióra są?
Elżbieta Manthey
8 września 2020 at 10:00To Pelikan Griffix. W sklepach stacjonarnych nie jest łatwo na nie trafić, więc raczej trzeba zamawiać w internetowych. Ceneo podaje takie: https://www.ceneo.pl/28809149 . I koniecznie zwróć uwagę przy zakupie, na wersję, bo są różne: dla praworęcznych i dla leworęcznych.
Martyna
14 marca 2019 at 08:52Myślę że najlepsze dla dziecka jest pióro – uczy ładnego pisma. Bardzo ciekawy wpis!
Paulina
2 sierpnia 2023 at 10:07Czy pióro pelikan jest wieczne czy kulkowe? Czy to jest jakaś różnica?
Elżbieta Manthey
4 września 2023 at 11:18Pelikan ma w swojej ofercie zarówno pióra wieczne, jak i kulkowe. Pióra wiecznie piszą za pomocą stalówki, kulkowe mają mechanizm działania podobny do długopisu.
Artur
18 lipca 2017 at 09:43W sklepie internetowym kupiłem plecak 50zł tańszy niż na allegro. Czyli da się.
gabi
10 września 2016 at 23:05Mój syn ma 10 lat i dopiero rozpoczyna przygodę z piórem…do tej pory pisał przez trzy klasy ołówkiem, a teraz w czwartej klasie pisze się bardzo dużo i trudno mu opanować technikę pisania piórem. Nie wiem, co to za system, że dzieci piszą ołówkiem!!!
magda
4 września 2022 at 19:55dziwny o nas w 2 semestrze 1 klasy dzieci mają mieć pióra
Monia
16 sierpnia 2016 at 21:55U nas w szkole dzieci teoretycznie w 1 i 2 klasie piszą tylko ołówkiem. Moja 6 latka jak poszła do pierwszej klasy to nie umiała trzymać dobrze pióra w ręku. Dodatkowo jest leworęczna, więc pisanie sprawiało jej duże trudności. Na koniec pierwszej klasy dostała odznakę za ładne pismo i pozwolono jej przejść na pióro wietrzne, zabraniając przy tym używania korektora i zmywacza. Pióro wybrałyśmy MyPen dla leworęcznych. W naszej szkole jest to marka rekomendowana przez większość nauczycieli z nauczania początkowego. W klasie starszej córki, dzieci takie pióra dostają co roku i wszyscy mają jednakowe.