Ospa wietrzna – wiele osób myśli, że chorują na nią tylko przedszkolaki a to nieprawda! Mitów na temat ospy krąży zresztą więcej. Dziś rozbrajamy więc ospowe mity. Sięgnęliśmy do wiedzy fachowej, ale też mamy z ospą własne doświadczenia – chorowałam na ospę jako dorosły człowiek równocześnie z moją dwuletnią wówczas córką Marysią.

Wszyscy wiemy, że ospa jest wysoce zakaźną chorobą, której towarzyszy uciążliwa wysypka. Co jeszcze wiemy i co powinniśmy wiedzieć o ospie? Przede wszystkim nie wierzmy w przekazywane z ust do ust nieprawdziwe przekonania:

Mit 1 – Na ospę chorują tylko małe dzieci

Fakt: Na ospę można zachorować w każdym wieku. Pełnoobjawową ospę może przejść zarówno niemowlę, przedszkolak, nastolatek, jak i dorosły. Zazwyczaj dzieci w wieku przedszkolnym przechodzą ospę nieco łagodniej niż starsze dzieci i dorośli. Mogę to potwierdzić własnym doświadczeniem – chorowałam na ospę będąc już po trzydziestce i to były naprawdę okropne dwa tygodnie z gęsto rozsianą wysypką od stóp do czubka głowy i bólem wszystkiego. 

Mit 2 – Przechorowanie ospy w dzieciństwie daje odporność na całe życie

Fakt: Przechorowanie ospy w dzieciństwie wcale nie oznacza, że jesteśmy przed nią chronieni na resztę życia. Wirus ospy pozostaje bowiem w organizmie ukryty w zwojach nerwowych i może się uaktywnić nawet po wielu latach. Zwykle to ponowne zachorowanie ma formę zwaną półpaścem, ale zdarzają się też przypadki ponownego zachorowania na ospę.

Najskuteczniejszym zabezpieczeniem przed tą chorobą jest szczepienie.

Mit 3 – Ospa to choroba o lekkim przebiegu, a wysypka na skórze to jedyny dokuczliwy objaw

Fakt: Wysypka ospowa jest najbardziej widocznym, ale nie jedynym objawem ospy. Może towarzyszyć jej gorączka i złe samopoczucie, bóle stawów. Wysypka zaś może pojawić się nie tylko na skórze, ale też na błonach śluzowych, to znaczy w jamie ustnej, w krtani, na odbycie, na rogówce i spojówkach, na narządach płciowych. Niebezpieczne mogą być powikłania, które zdarzają się po ospie – zapalenie płuc, zapalenie żołądka i jelit, powikłania neurologiczne (np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych). Rocznie z powodu powikłań po ospie trafia do szpitala 800-1150 osób. Zdarzają się przypadki śmiertelne. A więc ospa to nie jest choroba, którą można lekceważyć.

Mit 4 – Wysypka ospowa zawsze swędzi

Fakt: Wysypka przy ospie może być bardziej lub mniej obfita, a krostki z natury są swędzące. Jednak przy zastosowaniu odpowiedniego preparatu na skórę swędzenie znika. Taki preparat to np. żel ViraSoothe. Lekarz może zalecić też leki antyhistaminowe, by zmniejszyć swędzenie. Kiedy moja córka i ja chorowałyśmy na ospę, wysypało nas od czoła po stopy, a jednak żadna ze skrupulatnie smarowanych krostek nie zaswędziała ani razu.

Mit 4 – Po ospie zawsze zostaje kilka blizn

Fakt: Blizny po ospie zostają wtedy, gdy rozdrapuje się krostki. Krostki rozdrapuje się, kiedy swędzą. A zatem jeśli rzetelnie stosujemy preparat znoszący swędzenie (patrz: Mit 4), nie mamy powodu do drapania i możemy uniknąć blizn. Ani ja, ani Marysia ich nie mamy.

Mit 5 – Po ospie zostają niespieralne plamy na ubraniu i pościeli

Fakt: Dawniej wysypkę przy ospie leczono gencjaną, która ma intensywny fioletowy kolor i faktycznie pozastawia barwne pamiątki na wszelkich tekstyliach, które miały z nią styczność. Dziś lekarze odradzają stosowanie gencjany czy pudrów płynnych (tj. takich białych papek), a preparaty stosowane na ospową wysypkę są bezbarwne i w dodatku skutecznie likwidują swędzenie, czego o gencjanie nie można powiedzieć.

Mit 6 – Jeśli nie chorowałeś na ospę, ani nie byleś szczepiony, to po kontakcie z wirusem na pewno zachorujesz

Fakt: Ospa jest wysoce zakaźna, co znaczy, że kontakt z osobą chorą prawie zawsze oznacza zarażenie, ale zarażenie nie musi przerodzić się w chorobę. Szczepionka przyjęta do 72 godzin po kontakcie z wirusem pozwala na uniknięcie zachorowania w 90% przypadków.

Mit 7 – Chory zaraża kiedy ma wysypkę

Fakt: Gdyby tak było, dość łatwo byłoby uniknąć zachorowania, wystarczyłoby szerokim łukiem omijać osoby z widoczną wysypką. Te zresztą pewnie siedziałyby w domu. Niestety osoby zarażone ospą przekazują dalej wirusa jeszcze zanim pierwsze krostki pojawią się na ich ciele. Najczęściej więc nie mamy świadomości kontaktu z wirusem.

Co jeszcze powinniśmy wiedzieć o ospie? To, że nie daje widocznych objawów od razu – po kontakcie z wirusem choroba rozwija się bezobjawowo nawet przez kilkanaście dni. Ważne też jest, że w leczeniu objawowym ospy nie stosuje się ibuprofenu! Z wszelkimi pytaniami i wątpliwościami zwróćcie się do lekarza – nie zapominajcie, że to lekarz powinien zalecić odpowiednie leczenie.

 

Artykuł powstał we współpracy z producentem preparatów ViraSoothe – nowoczesnego, przebadanego klinicznie żelu do objawowego leczenia ospy wietrznej. Dziękujemy za udostępnienie szczegółowych informacji o ospie i jej leczeniu.