Czy Lassego i Maję trzeba komukolwiek przedstawiać? Wydaje się, że wszyscy znają dobrze tę parę małoletnich detektywów z małego szwedzkiego miasteczka Valleby. Ta para przyjaciół, która w kolejnych częściach serii książek rozwiązuje kryminalne zagadki i rozszyfrowuje tajemnice, stała się już symbolem skandynawskiej literatury dla dzieci, dołączając do takich postaci jak Pippi czy Lasse, Bosse, Ole, Britta, Anna i Lisa, czyli dzieci z Bullerbyn. Książki Martina Widmarka ilustrowane charakterystyczną kreską Heleny Willis od lat plasują się w czołówce list bestsellerów literatury dziecięcej.

Polscy młodzi czytelnicy też kochają opowieści o Lassem i Mai, więc na pewno ucieszą się z kolejnych tomów ich przygód. Tym razem do Valleby przyjeżdża sławny kreator mody. Będzie konkurs w miasteczku – na najlepiej ubranych mieszkańców. Jednak święto mody zakłóca niespodziewane wydarzenie – znika ukochana kotka mistrza kreacji. Wszystko wskazuje na porwanie – kreator mody otrzymuje list z żądaniem okupu, którym ma być teczka z najnowszą kolekcją mody mistrza. Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai wkracza do akcji.

Druga książka, która ukazała się niedawno w serii o Lassem i Mai jest wyjątkowa. Jest to bowiem zbiór czterech historii o młodych detektywach ujętych w formę teatralnych spektakli. Czytelnicy mogą więc nie tylko je przeczytać, ale też zrobić prawdziwe przedstawienie – w domu, w szkole, na podwórku. Pomocne będą wskazówki i wyjaśnienia, które znajdują się na początku książki: kim są aktorzy i na czym polega aktorska gra, kto oprócz aktorów jest potrzebny, by wystawić sztukę teatralną… Martin Widmark wyjaśnia także znaczenie kilkunastu pojęć związanych z teatrem. Na początku każdej z czterech sztuk wymienione są osoby w niej występujące oraz potrzebne rekwizyty. Rekwizyty są proste do zdobycia lub samodzielnego zrobienia. W treści znajdują się dodatkowe wskazówki, przydatne w trakcie realizacji przedstawień.

Dobrej zabawy i miłej lektury!

 

Tajemnica mody

Biuro detektywistyczne Lassego i Mai

Autor: Martin Widmark

Ilustracje: Helena Willis

Tłumaczenie: Barbara Gawryluk

Wydawnictwo Zakamarki

c

Teatr z Lassem i Mają

Biuro detektywistyczne Lassego i Mai

Autor: Martin Widmark

Ilustracje: Helena Willis

Tłumaczenie: Barbara Gawryluk

Wydawnictwo Zakamarki